Bluetooth cihazlara doğrudan internet erişimi

Bluetooth cihazlar artık başka bir aracıya gerek duymadan Nesnelerin İnterneti'ne dahil olacak!

  • Cenk Atlı
Bluetooth cihazlara doğrudan internet erişimi

Piyasada halihazırda çok sayıda Bluetooth tabanlı sensör ve akıllı ev gereci bulunuyor. Fakat bütün bu araçların önemli bir dezavantajı da var. Zira bu cihazlar internet erişimi edinmek ve ev dışında kontrol etme olanağı sunmak için fazladan bir aracıya daha ihtiyaç duyuyorlar.

Bluetooth teknolojilerinin lisansını veren ve standartlarını belirleyen Bluetooth SIG (Special Interest Group) işte tam da bu ihtiyacı ortadan kaldırabilecek bir teknolojinin duyurusunu yaptı. Söz konusu teknolojiyle birlikte gelen mimari, bu cihazlara herhangi bir telefon ya da başka bir aracı cihaza gerek olmadan bir internet ağı geçidi sunuyor. Böylece örneğin internete bağlı termostatınız evinizdeki sıcaklığı kontrol ederek bu bilgiyi size çevrimiçi ortamda gönderiyor ve nerede olursanız olun bunu takip edebilmenizi sağlıyor.

Bu teknolojinin çeşitli cihazlara yerleştirilmesi için elbette biraz zaman gerekecek. Diğer yandan, Bluetooth'un destekçileri de aslında Wi-Fi teknolojilerinin Bluetooth'un önüne geçmesinden pek de hoşnut değiller.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Hersey bizim icin yani kullanicilara yapilmis birsey hayirlisi olsun. Ama bluethot olmez.

Bunların hepsini NİCOLA TESLA 'YA BORÇLUYUZ ve ne gariptirki okul kitaplarında çok az adı geçer ve ben bu durumdan nefret ediyorum herşey para değil

@15 Şubat 2016 01:02 Mimar sinana da borçlu olduğumuz çok şey var ama adını bile anmazsın

Bluetooth u sen öldürdün zaten

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost