BMW X6: Hibrit otomobilin böylesi!

BMW'nin 2010 model ActiveHybrid X6 SUV'u hem fiyatı hem de teknolojik özellikleriyle büyülüyor...

  • Ali Güngör
BMW'den son model hibrit
Hem benzinli, hem elektrikli

2010 Model BMW ActiveHybrid X6 kaputun altında hem yüksek performans vermeyi, hem de kendi sınıfı için rekabetçi yakıt tasarrufu sunmayı amaçlıyor.

İki farklı hedefi bir arada başarabilmek için, 400 beygir gücünde, 575 lb-ft tork sağlayan çift turbo şarjlı 4.4 litre V8 motor ile, 2.4 kWh batarya ile çalışan iki elektrik motoruna sahip.

Elektrik motorları 91 ve 86 beygir gücündeler ve sırasıyla 192, 206 lb-ft tork sağlıyorlar. Toplamda 485 beygir güce ve maksimum 575 lb-ft torka sahip bu araç gerçekten de çok güçlü. Bu toplam güce benzinli motora ilaveten elektrik motorlarını çalışarak ulaşabiliyor.

Tam tersini yaparak benzinli motor çalışırken frenleri kullanarak elektrik motorunu şarj edebiliyor. Elektrik motoru şehir içi düşük hızlarda büyük ekonomi sağlıyor.

İki modlu CVT şanzıman

3'ü sanal 7 vitesli

Resmi rakamlara göre 100 kilometre hıza 5.6 saniyede çıkabiliyor. BMW'nin GM ve DaimlerChrysler ile birlikte geliştirdiği iki modlu CVT şanzımanını kullanan ilk BMW araç, bu açıdan da oldukça özel.

Bu şanzıman daha önce Dodge Durango ve Chrysler Apsen hibritlerde kullanılmıştı. Gelecek olan Mercedes-Benz ML450 hibrit araçta ve GM'nin hibrit kamyonet ve SUV'larında da kullanılacak.

BMW'nin hibritinin farkı, ek olarak 3 sanal vites oranına sahip olması ve böylece toplam 7 vitesli olması. Vitesler menumatik olduğu için vites topuzu gibi konsol üzerinden de değiştirilebiliyor.

Bütün bu özelliklere ve daha fazlasına sahip olan 2010 BMW ActiveHybrid X6, ileri teknoloji hibrit araçlar için oldukça sağlam bir örnek. 90.000 dolarlık fiyatı da cebi derin olanların bile cebini yakacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

ne yazıkki hayalimdeki araba omaya devam edecek gibi...!!!

saygılar

Hoş bir araba köşeyi dönersem alıcam bitane :)

rüyalarda buluşuruz aşkım...

sevgili Chip;

insanın parası yok diye bu kadarda üstüne gidilmez ki canım. Resmen suça teşfik :) ben şahsen bunu düşmanıma yapmam :D

Almanlar bu işi biliyor.

Bmw X6 zaten mukemmel bir arac bide hybrit modelliye super olmus aracın fiyatı hakkında ek bilgi vereyim 90 bin dolar bu fiyatı buyuk ihtimalle amerika fiyatıdır..en pahalı x6 m versiyonu 86 bin dolardan baslıyor..zaten birkac opsiyon ile 95 bin doları gecmez.. kaldıky turkyede en ucuz x6 250 bin tl civarında yani 125 bin dolar en ucuzu ..bu aracın tahminen turkiyedeki fiyatı 400 bin tl nin uzerinde olacaktır...ewet aradaki ucurumu bakın....

Audi Q7nin yanında oyuncak kalır :)

90bin dolar TR fiyatiysa bence cok iyi

BİZİ BÖYLE X6 LAR BOZAR GÜLÜM HELE GETİRİN BENİM ŞU HACI MURATIDA BİRAZ SALTA YAPALIM BİZKİM BMW KİM :D:D:D

yaw devlet bu araclardan vergi almasa vergi toplama işinden sınıfta kalır millet cok akıllı aldıgının faturasını almıyor devlete karşı vatandaş dayanışması var devlet böle yakaladımı 3 kat ödetiyor ya araba almayan kacakcı nolacak ?

İçten yanmalı benzinli otomobillerin sonuna geliyoruz. Bu sürecin en az 5 yıl olmasını öngörüyorum. Toyata, Citroen, BMW , Mini, ve birkaç önemli otomobil üreticisi ardarda Hybrid modellerini açıklamaya başladılar, hatta Citroen çıtayı bir adım öne taşıyarak 2010 yılının üçüncü çeyreğinde %100 elektrikle çalışan Zero modelini piyasaya sunacağını duyurdu.Lityum pillerinin teknolojisinin ilerlemesi, eskiye göre daha hafif ve kullanım kapasitesinin artması elektrikle çalışan otomobilleri yakın bir gelecekte mümkün kılıyor.Benim fantazim Hidrojen ve Oksijenle (su) çalışabilen motorların üretilmesidir. Sonuç olarak elektrik enerjesini üretmekte bir maliyettir ve atmosfere dolaylı olarak Co2 gazı salınımına sebep olacaktır.Akaryakıtla çalışan araçlarımıza göre elektrikli çözümler çevrecidir.

Sen de yorum yaz