BMW'den, hidrojen ile çalışan yeni canavar!

BMW, hidrojen ile çalışan yeni prototip 5 serisi canavarını tanıttı! İşte o canavar ve sundukları...

BMW'den, hidrojen ile çalışan yeni canavar!

Şu anda batarya gücü ile çalışan elektrikli araçlar dikkatleri üstlerine çekiyor olabilir ancak, otomotiv firmalarının üzerinde çalıştıkları tek alternatif yakıt yöntemi elektrik değil. BMW prototip 5 Series GT araçlarını tanıttı ve bu araçlar, elektrikli motoru çalıştırmak için hidrojen yakıt hücrelerini kullanıyor.

Firmanın bu alanda daha önce de denemeler yaptığı görülmüştü. Ancak bu, FCV paketinin tamamlandığı ilk örnek. Hidrojen ile yaklaşık olarak 200 km ilerleyebilen ilk deneme Hydrogen 7'nin aksine, değiştirilmiş 5 Series, kolay bir şekilde 450 km'yi geçebiliyor. 245 Beygir gücü sayesinde de, bu yeni aracın, BMW'nin elektrikli i8'i ile bir drag yarışına girebileceği rahatlıkla söylenebilir.

BMW, 57.000 dolarlık Mirai'yi geliştiren Toyota ile beraber çalışarak 2020'ye kadar, endüstri tarafından kabul edilen bir parça seti oluşturmayı planlıyor. Bu çalışma için halen uzun bir zaman olsa da, BMW, bunun sonucunda hidrojen yakıt hücrelerini elektrikli eDrive sistemi ile birleştirmeyi amaçlıyor. Bu durum, petrol için kesin bir çözüm yaratmasa da – ucuz ve düzgün bir hidrojen istasyonu ağı kurmak kolay değil – BMW ve diğer üreticiler her yolu deniyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Kolay değil ama yapacak bisey yok Petrol elbet bitecek çünku sonsuz bir kaynak değil

H2 + 2 O2 = 2 H2O + Enerji (science biç)

@18 Temmuz 2015 23:42 ya 2 H2 ya da 1/2 O2 onu bile yazamamışsın ilkokul terk.

Bmw nin yaptıgı toyota mirai deki sistemi kendi otomobillerine uyarlamak

@19 Temmuz 2015 02:49 allahda seni güldürsün :)

02:52 katsayıları aynı oranda değiştirince sonuç değişmez. asıl sen kendine bak acaba ilkolkullu olan o çocuk mu yoksa sen misin? senin gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlar keşke bu ülkede bitseniz.

içten yanmalı motor üretim zamanı kaçtı. hiç değilse alternatif enerji kaynakları ile çalışacak motor tasarımı yapalım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir