Böcekler, casusluk için kullanılacak!

Bilim adamları böceklerin casus gibi kullanılabileceği bir hayat vaadediyor.

Böcekler artık boyundan büyük işler yapacak!

Bu yaratıklar, uzaktan kontrol edilmesini mümkün kılan özel elektrotlar, bataryalar ve video kameralarla donatılıyor. Amerikan savunma ve araştırma ajansı, ufak beyin sondalarıyla güve gibi böcekleri donatacak.

Bu yaratıklar geliştikçe, bu eklenen bileşenler böceklerin topladığı bilgileri tekrar merkezi bilgisayara göndermesini mümkün kılacak.

Cyborgs olarak tabir edilen bu böceklerin robotlara nazaran daha üstün özelliklere sahip olduğu bilinir. Çünkü diğer hayvanlar gibi, bu böcekleri benzerlerinden ayırt etmek neredeyse imkansız.

Araştırmacılar, bu böceklerin askeri amaçlı kullanılacağını söylüyor ve rehin alınma durumlarında bu yaratıkların faydasının olacağına inanıyor. Araştırmacılar, bu böceklerin, komut verilene kadar metrelerce yüksekte kalmasını umuyorlar.

Böceklere oranla daha büyük olan fareler, kuşlar ve köpek balıkları, Amerikan ordusu tarafından zaten uzun süredir casusluk için kullanılıyor. Ancak böceklerin casusluk konusunda daha ileri bir adım sayılabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Giremeyecekleri yer kalmaz elbette, ki bence bu haber de bazı şeyleri insanlara yavaş yavaş empoze etmeye yönelik.
Zira Dan Brown'un "İhanet Noktası" kitabında çok küçük boyutlarda ve uçabilen nano-teknoloji harikası bir robot, farkedilmeden her here girebiliyor, yanındaki herhangi bri elektronik aletten şarj olabiliyr ve tamamen sessiz kalabiliyordu. uzun zaman oldu okuyalı ancak, ya şantaj için fotoğraf çekem amacıyla kullanılıyordu robot, ya da suikast amacıyla, ve kitabın arkasından bir not: "Kitapta yer alan her türlü teknoloji gerçektir."

doğayı rahat bırakın!!!

bi o kalmıştı...böceklerden de ajan olcak...bi biz adam olamadık gitti :P

bu siteyi çok beğendim

Arkadaslar Suanda Kus surusu ve kutukola bıcımında casus cameralarwar S.W.A.T ların kullandıgı ufak kesıf ve casus robatlardawar buda olr meraketmeyın...

kolanın içinde yeterince war zatennn yemek olarakkta kullanılıyooo çinde falann bi omu eksikk kalsınn bari teknolojidede kullanılsınn

Kötü emellerine böcekleri alet etmeseler bari.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play