Böceklerin nesli tüketiyor mu?

Araştırmalara göre dünya üzerindeki böcek sayısı hızlı bir şekilde azalıyor!

  • Levent Öztürk
Böceklerin nesli tüketiyor mu?

Yeni ve ilk küresel örneği olan bir bilimsel araştırmaya göre böcekler o kadar hızlı bir şekilde ölüyorlar ki, önümüzdeki 100 yıl içerisinde tamamen kaybolabilirler. Biological Conservation dergisinde yayımlanan araştırmaya göre türlerin üçte biri önümüzdeki birkaç on yıl içerisinde nesillerinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Ortak yazar Francisco Sánchez-Bayo'nun söylediğine göre "10 yıl içerisinde bir çeyrek daha az, 50 yıl içerisinde sadece yarısı kadar ve 100 yıl içerisinde hiç" kalmayacaklar. Eğer böcek türlerinin kayboluşu da durdurulamazsa, bunun hem insanlığın hayatta kalması hem de gezegenin ekosistemi için yıkıcı sonuçları olacak.

Yazarların söylediğine göre küresel böcek miktarı her yıl %2.5 azalıyor. Bulduklarına göre böceklerin ölümü omurgalılardan iki kat daha hızlı ve onların tükenme hızı da memeliler, kuşlar ve sürüngenlerin sekiz katından daha fazla. Eğer yiyecek üretme şeklimizi değiştirmezsek, çok kısa bir süre içinde kendi sonumuzu da getirebiliriz gibi gözüküyor.

Bilim adamları daha önce de altıncı yok oluşun sebebi için insan nüfusunun çok artmasını ve aşırı tüketimi suçlamışlardı. Yeni incelemenin yazarları, yoğun tarımın (özellikle böcek öldürücülerin), iklim değişikliğinin ve şehirleşmenin böcekler üzerinde en fazla etkiye sahip olduğunu söylüyorlar.

Sayıların azalmasından en fazla etkilenen böceklerin arasında ise kelebekler ve güveler bulunuyor. Örneğin bu yüzyılın ilk on yılında İngiltere'deki tarım arazilerinde var olan kelebek türlerinin sayısı %58 azaldı.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz