Böyle bir pil görmediniz!

Tüm bir kasabanın elektrik enerjisini, yarım saat boyunca sağlayacak bir pil! Şaka gibi ama gerçek!

Böyle bir pil görmediniz!

ABD'de uygulamaya konan bir proje, yakın gelecekte elektrik kesintilerinin tarih olmasına yarayabilir. Ülkenin 5 eyaletinde, Washington, Oregon, Idaho, Montana, ve Wyoming'de, 60 bin abone ile uygulamaya geçirilen  Pasifik Kuzeybatı Akıllı Şebeke Demo Projesi, enerji güvenilirliğinde yeni bir çığır açmaya aday.

Ana unsurlarından birini elektrik kesintilerde devreye giren 5 megavat gücündeki bir lityum iyon pilin oluşturduğu 178 milyon dolarlık proje, elektrik şebekesini gerektiğinde desteklemek üzere yenilenebilir kaynaklardan beslenen mikro şebekelerin varlığına dayanıyor. Yaklaşık 600 hanenin enerji ihtiyacını yarım saat süreyle karşılayabilen lityum iyon pil de yine aynı şekilde yenilenebilir kaynaklardan şarj olabiliyor.

Kamu ve özel sektörden 17 kurumun birlikte çalıştığı projenin deneme sürecinin 2015 yılına kadar süreceği bildiriliyor. Proje başarıya ulaşılırsa Sandy Kasırgası gibi doğal afetlerde elektrik kesintilerinin önüne geçilebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

süper kapasitörlerin gelişimine yatırım yapılıp onlarla kurulması gereken bir birimi hala daha lithum-ion ile yapmaları birazcık bizim buralardaki ihale işlerine dönmüş...

bizim tedaş ne zaman bu sisteme geçecek ? Hey gidi...

@17 Haz 2013 14:31 Tedaş mı kaldı onu da sattılar OEDAŞ yakında bişey kalmıyacak .Ayrıca biz bu sisteme geçemeyiz yarını düşünüyormuyuz ki!

benim telefona koysak anca iki gunu cikarir:D

Arkadaş bende telefon için zannettidiiim,önce şu telefonlara bir çözüm bulunsa

Haber başlığı öyle bir başlık ki telefonu şarj etmekten kurtulduk zannettim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir