Böyle çözüm olur mu?

Bir askerin çevreyi kirleten petrol sızıntısına getirdiği çözüm, aksiyon filmlerini aratmıyor...

  • Ali Güngör
Sızıntıya inanılmaz bir çözüm önerisi!
Yaşanan facianın boyutları gerçekten çok büyük...

BP'nin Meksika Köfrezi'ndeki istasyonundaki sızıntı devam ediyor. BP her ne kadar bu sızıntıyı azaltacak önlemler almaya çalışsa da körfez her geçen gün daha fazla kirleniyor.

Amerikan tarihinin en büyük petrol faciası olarak nitelendirilen olayda günde 50.000 varil petrol denize karışıyor. Sızan petrol, Lousiana, Mississippi, Alabama ve Florida kıyılarını etkilemiş durumda.

Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde bir teknoloji sorumlusu olan Franz Gayl'in bu sıkıntılara önerdiği çözüm ise aksiyon filmlerini aratmayacak cinsten. Gayl, sızıntıya karşı "tüm bombaların anası" olarak adlandırılan GBU-43 MOAB kullanılmasını öneriyor. Gayl'in teorisine göre sızıntının birkaç metre üzerinde patlatılacak birkaç ton likit oksijen yüklü bu bomba, yaratacağı sarsıntı ile petrolün sızdığı yerin tıkanmasını sağlayabilir.

Bugüne kadar sadece iki kez denenen ve hiçbir savaşta kullanılmayan bu bombanın kullanılması ve başarısız olması durumunda ise çevreye vereceği zarar gerçekten korkutucu olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

bizce mi, ne bombayı biliriz ne teknolojini, en güzeli katı yakıtlardan vazgeçip elektrikş araçlara yönelmek

amerikan zekasından beklenecek bir çözüm olmuş... patlamayan ve yanmayan şeylere kafası çalışmayan bir millet...

bence haklı,çünkü eski filimlerden biliyorum alev alıp tutuşan ve çevreye büyük tehdit oluşturan petrol kuyularını yüklüce dinamit patlatarak söndürürlerdi.

Bitin canlılar aralarında anlaşmış ve insanların bu bombalar etrafında toplanıp bombaların patlatılmasına karar vermişler. Böylece mutlu sona gelinmiş olacakmış.

aman tanrim halen dahada siziyor mu nasil durduramiyorlar ya

Bu olayı bile fırsat olarak görüp bomba denemesi yapacaklar demek ki.

Ellerinde o kadar teknoloji var ve halen bir çözüm bulamıyorlar. Çok ilginç.

Patlatsınlar, tabi bu arada bombayı ve de bilmediğimiz yeniliklerini denemiş olurlar, aferin amerikaya. Ayda su arıyoruz diye de uzaydan karaya roket denemişlerdi, hatırlayanlar olacaktır. Devam et...

Dünya yı fazla zorluyorlar, bukadar tepki vermesi normal, iyi bile dayanıyor.

default amerikan aklı bu işte. bomba patlatınca tüm sorunlar anında çözülüyor.yaşadığımız dünya gerçek. bir holywood seti değil.

valla bende beter olsunlar. patlatsınlar bomba tıkanmasın dahada açılsın bakalım ne yapıcaklar ondan sonra

Ayda su arıyoruz diye de uzaydan karaya roket denemişlerdi, hatırlayanlar olacaktır. Devam et...
-------
Güzelde ayda atmosfer yok. Dunya'ya uzaydan roket atabilecek teknolojiye ulasirlarsa o zaman yildiz savaslari baslamis olucak ki o zaman isimiz is :S

Hatırlayamadığım bir haberde okuduğuma göre Ruslar daha önce bomba numarasını denemişler. İşe yaramış.

orjinal bir düşünce değil. patlamayla petrol kuyusu yangını söndürme, kuyuyu tıkama gibi yöntemler zaten çok eski. hatta bu konuda çok eski gerilim filmleri bile var. (kuyu sahasına nitrogliserin taşıyan bir kamyonun filmi çok meşhurdur)
sorun, patlama alanının farklı yapısı ve oluşabilecek değişik sonuçların tahmin zorluğu.
rezervin basıncının düşmesi beklenemeyeceğine göre patlamayla kanalı tıkamaktan başka yol zor.
amerika başına gelecekleri çoktan hak etti.

Doysunlar petrole

e yuh yani halada sızıyor ya benim bildiğim şey ise gemi pompası teknolojisi yani pomllı tıpa sızıntı olan yere dumallanip üst kısmada kör tıpa uyğulanır yalnız bu denizde tuzun ve basıncın kuvvetine göre farklı bir metaryel kullanılması lazım örneğin saf çelik en azından paslanmaz ve yıpranmaz ve söz konusu deniz ve çevre güveliği orda yaşayan canlıların hayatı herşeyden önemli

yada delik iyicene genişler vede daha çok sızıntı olur..koskoca amerika bile hala su sızıntıyı durduramadı iyiki bizim bu taraflarda olmamış bu kaza..gerçi bizim milletimiz denizin üstünde bir tane bile petrol bırakmazdı hepsini temizlerdiler..dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkeyiz böyle bir fırsat kaçarmı hiç:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play