Böyle soğutma görmediniz: -40 derece, 5Ghz!

Böyle soğutma görmediniz: Intel mühendisinden overclock dünyasını şok eden, akıl almaz bir sistem...

  • Ali Güngör

Intel işlemci kullanan yeni bir yarışma sistemi 5GHz hızda eksi 40 derecede çalışıyor. Süper soğutulan bu test sistemi 3D grafik benchmark testlerine de girdi.

Intel mühendislerinden birisinin yarışmaya soktuğu bu çalışması görüldüğü üzere dev bir soğutma tertibatına sahip.

Sistem özellikleri şöyle: Dimastech kasa, Intel Core I7 980x işlemci, Corsair Dominator GT ( 2250 CAS 8 ) bellekler CAS 7'de 2046 değerinde, EVGA Classified X4 E762 anakart, 2 x Corsair 950w güç kaynağı (Biri sistem, biri ekran kartı için), EVGA GTX480 ekran kartı, Asetek Lightspeed soğutma sistemi, Seagate 160GB SATA sabit disk(16MB önbellek).

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

vallahi helal olsun eksi 40 derecede 5 ghz bravoo!!

Ee yani haberde anlatılmak istenen ne? ben onu anlamadım.

helal olsun, bizim mühendisler ise pc birleştirir anca

e daha önce intel celeron işlemciyi 7 ghz'e de çıkarmışlardı?

sonuç olarak nedir yani ? benim bildiğim amd 7ghz de de çalıştırmıştı !!!
ayrıyetten şu soğutma sistemi ne kadarmış :D

iyide daha bu 6 ghzi bile görememişki normal soğutma ile amd zaten 4.5 ghz'e kadar aşırtılabiliyor çok kaliteli fanlar ile 500 mhz için bu denli soğutmaya gerek yokki normal sıvı soğutmalı bir sistem ile amd 6ghz zorlanmadan görüp çalışıyor.

amd phenom 9 ghz

celeron tek çekirdek 8.2ghzi gördü.
bu 4 çekirdek ayırca celeron ln2 gibi çok düşük sıcaklık değerlerinde o rekora ulaştı yukardaki 4çekirdekli canavarı -40ta 5ghze vurdurmak marifettir.

ya tamam da 10 GHZ olsa ne olacak? ne için bütün bunlar? hadi çok yüksek hızlar isteyen yazılımlar olur da anlarız, ama zaten buna gerek yok, çünkü yeni işlemciler zaten hazır değerinde bile yüksek hızlara erişiyorlar.

Nvidia burdada kendini göstermiş ekran kartı için ayrı güç kağnağı üstündeki soğutucularak bakmayın bile.İntel neden overclock diye cok uğraşıyo anlamoyorum zaten o işlemciyi alıp kim oc yapmaya kıyabilir türkiye fiyatı 2.300 tl olan bi işlemci.

o soğutma bende olsa 7yide görürdü o işlemci. adam biraz acemiymiş galiba..

Benim kafama takılan nokta şu: Bunun neresi süper? Son kullanıcılar için mi geliştirildi bu soğutma sistemi? Yok öyle değilse anlayan biri açıklayabilir mi? Takdir edersiniz ki overclock yarışmalarında -100 derece bile hiç bir şey sayılmıyor. Aşırı derecede soğutuluyor. Yazının sonucu???

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play