Bozuk iPhone'lar için dökülen dev servet!

Kırılan ve bozulan iPhone'lar için Amerika'da harcanan rakamı duyunca küçük dilinizi yutabilirsiniz!

Bozuk iPhone'lara 5.9 milyar dolar harcanmış!

Bir araştırma, Amerika'da bozulan iPhone'ları tamir etmek üzere 5.9 milyar dolar gibi dev bir rakam harcandığını ortaya çıkardı.

Garanti şirketi SquareTrade'in araştırmasına göre 2007'den bu yana iPhone'ları tamir etmek, değiştirmek için Amerika'da harcanan paranın miktarı 5.9 milyara ulaştı. Firmaya göre bu meblağ, "Amerikanların her sene doğum kontrol için harcadığı miktardan 29 kat fazla." İstatistikler, iPhone kullanıcılarının cihazlarını o kadar da dikkatli kullanmadıklarını söylüyor. Zira iPhone sahiplerinin yüzde 30'u, son 12 ayda telefonuna yanlışlıkla zarar verirken kullanıcıların yüzde 17'si, cihazına bir kereden fazla hasar vermiş.

Şirkete göre telefona yanlışlıkla verilen hasarlara, iPhone'un kaybolmasından yüzde 10 daha çok rastlanıyor. Telefona gelen hasarların nedenleri arasında en başta yüzde 30 ile telefonu düşürmek bulunuyor. Kullanıcıların yüzde 18'i telefonu suya düşürdüğünü söylerken, yüzde 13'ü onu kucağından düşürdüğünü söylüyor. Yüzde 11'i iPhone'unu masadan düşürdüğünü söylerken yüzde 9'u üzerine bir sıvı döktüğünü söylüyor.

Şirketin geçen ay yaptığı açıklamaya göre en çok iPhone ve iPad bozan ABD eyaleti, Mississippi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

doğum kontrolle ne alaka çok pahalı bişey sanki :D

ee ilklerin devrimsel öncüsü olmak işte böyle birşey. mecazi anlamda adamın ölüsü bile bunlara yeter lafı işte tam bu noktada sevgili Apple için rahatlıkla söylenebilir....

@21 Eyl 2012 20:08 Fanboy örneği...

her tarafı cam olursa kırılır tabi. aslında 100 TL. etmeyen şu iphone a verilen paraya yazık..

@21 Eyl 2012 21:29 diger tekefonların maliyetini ne zannediyorsun

Samsung olmasa iphone fiyatını söyliyim 5 binlara altı olmaz yaşasın samsung rekabet fiyatı kırıyor şu dünyada varmı samsungdan kaliteli telefon üreten firma sanmıyorum ki olsun Nokia vardı bi oda bozdu sonradan halen eski işlemcileri kullanıcam diye uğraşıyo motorola vardı o arayüz kullanım kolaylığı çok zayıf olan bi telefon onuda o yüzden tercih etmiyorlar kaldı bi Htc ee oda işi azıttı iki güne bi model çıkarıp sunuyor telefon bi yerden sonra ısınma yapıo Geriye ne kaldı Apple ve Samsung :D İkisinden birini alıcan şaşmıyıcan Samsung kadar kaliteli ve uygun fiyata bir ürün bulamazsınız açıkca söyliyim Apple biraz gösterişe kaçıyor samsung kadar performansı yüksek olmasada genede samsungtan sonra en hızlı çalışan sistem budur apple ücretsiz yazılım vermiyor :D Samsung android yazılımlarını ücretsiz indirebilir kullanabilirsiniz buda samsungun + larından tercih size kalmıs ister hava atar apple alırsınız ister performans görür samsung alırsınız

@21 Eyl 2012 23:20 güzel ve tarafsız bir yorum.

@21 Eyl 2012 23:20 sony'ye ne oldu. daha s3'e jb güncellemesi gelecek. s3'e jb güncellemesi gelmeden sony 2011 model xperialara jb getirirse hiç şaşırmam. Güncelleme ve destek konusunda sony'den daha aktif bir marka var mı? Ayrıca samsungun tüm telefonları bir birinin akrabası gibi. Telefonları bir birine ve iphone bu kadar mı benzer kardeşim. Özgün ve tarzı olan tek bir tasarımı yok.

valla ne diyim işte kimi açlıktan ölür kimi

Madem Apple en kaliteli malzemeden urettigi icin pahali(Apple fan'lerinin lafi) neden Gorilla Glass kullanmiyor ???

@21 Eyl 2012 23:56 Apple ilk gorilla glass kullanan markalardandır.

@22 Eyl 2012 12:06 Youtube'a iphone drop test yazar mısın lütfen? hep birlikte görelim gorilla glassı

youtubedeki test videolarını görmüyorlar sanırım :D

maliyeti 80 dolar civarinda olan bir alleten kadar bir dayanıklılık bekliceksiniz ki

htc..tayvand.da bir atölyede üretim yapıyormuşş..yani merdienaltı üretimi birisi tayvand,a gitmişti,,TÜRK,,geldiğinde öyle söylüyordu.. kendi üleksinde dahi pek tutulmuyormuş.. yani LANGIRT teleon................ bizde htc.almayız,,merdiven altı üreticileri,doktorları,ves.insanı yakar..dikkat. çinde öyleymiş..hep merdivenaltı anılan yerler gibi küçük atölyeler..

onu söyleyen türk ün ismi yokmu htc ye bir haber verelim böyle bir sahtekarlık varsa onlarda bizde öğrenelim...

ıphone 80 tl ye mal oluyorda diğerleri 1400 e mal olup 1500 e mi satılıyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir