Brezilya korsanla savaşı başlamadan kaybetti

Brezilya Senatosunda sanal suçlar için kanun tasarısı görüşülecekti ki, bakın ne oldu!

Brezilya korsanla savaşı başlamadan kaybetti

2005 yılından beri Brezilyalı senatör Eduardo Azeredo mevzuata "Sanal suçlar" adında yeni bir kanun eklenmesi için öneride bulunuyordu. Avrupa'nın aksine kullanım hakları ihlalini baz almayan öneriyle, çevrimiçi tehlikeli aktivitelere karşı önlem alınmak isteniyor. Bunlar IMEI klonlamadan çocuklara karşı cinsel istismar, virus yapımından dosya paylaşımına kadar çeşitli konuları kapsıyor ve 3 yıla kadar hapis istemi teklif ediyor.

Brezilya'da şuan uygulanan yasalar çerçevesinde 148,000 itiraz dilekçesi doldurulmuş. Fakat buna karşı çıkmayanlarda yok değil. Peter Abramovay mevcut durumu şöyle özetliyor. "Bu gözetim önerisi herkesi internet bazlı suçlu yapabilir. Internet bir özgürlük platformudur, bunu korku tüneline çevirmeyin."

Senatörün yeni önerilerini bir yana bırakıp Congressoemfoco (Portekizce) adlı sitenin yaptığı araştırma çarpıcı bir gerçeği gözler önüne seriyor. Hükümet sunucularında bir çok tescilli film, müzik ve oyun bulunuyor ve Senato çalışanlarına ve tabi ki de Eduardo Azeredo'nun erişimine açık!

Bu ağdaki herhangi biri birkaç tıkla bu dosyalara kolayca ulaşabiliyor ve kullanım hakkı ihlali oluşuyor. Kimi klasörlerde Pink Floyd, Nelly furtado, Megadeth şarkıları var, kimilerinde ise güncel bilgisayar oyunları ve Hollywood filmleri.

Hükümet bu durumu öğrenir öğrenmez konuyla ilgili soruşturma başlattı ve "10,000 kişilik bir ağı kontrol etmek kolay bir şey değil" açıklamasını yaptı.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Türkiye'de de durum pek farklı değil. Devlet dairesinde çalışıyorum. Bilgi işlem müdürlüğünün programlar klasöründen neler neler çıkıyor, CS4 mü ararsın, XP mi ararsın, Ofis 2007 falan mı ararsın. ohhh :D

Birde Türkiye Devlet dairelerine baksınlar, neler bulurlar neler!:)

cvp:ntavsan
Hakkaten saka gibi :D

dediğini biliyorum türkiyede devlet dairesinde rapid gördüm lime wire gördüm.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir