Brezilyalı Ouvi, Nokia'nın Ovi'sine karşı

Finlandiyalı Telekom devi Nokia, tek bir kelime yüzünden büyük sorunlarla karşı karşıya!

  • Ümit Öncel
Brezilyalı Ouvi, Nokia'nın Ovi'sine karşı
Ovi, Brezilya'ya girebilecek mi?

Nokia'nın yeni markası Ovi dünyanın pek çok yerine yerleşmeye başlamış olmasına rağmen bazı bölgelerde sorunlarla karşılaşıyor. Bu ülkelerin başında ise Brezilya geliyor. Nokia'nın Ovi için marka patent başvurusunda bulunduğu ülkede karşısına Brezilyalı Telekom firması Ouvi Divulgacao e Marketing em Celulares Ltda çıktı. 2004 yılından beri faliyet sürdüren Brezilyalı firma, Nokia'nın Ovi patentinin tescil etmesini engellemek için mahkemeye başvurdu.

Nokia ise 2007 yılında duyurduğu Ovi markasının Ouvi'den farklı olduğunu iddia ediyor v hatta Nokia'nın anavatanı Finlandiya'da farklı bir anlam taşıdığını iddia ediyor. Fakat Brezilya'lı Ouvi'nin sahibi olan Norveçli Diem Telekom'un Brezilya'da göre yapan yöneticisi aynı görüşte değil. Diem Telekom'dan Tore Haugland konuyu şöyle yorumluyor; "Görünüşe göre Nokia'nın fark edemediği şey 190 milyon Brezilya'nın Finlandiya'ca değil Portekizce konuştuğu". Portekizce de hem Ovi, hem de Ouvi aynı şekilde okunuyor.

Görünüşe göre Brezilya mahkemeleri zor bir karar vermek zorunda kalacaklar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

"Görünüşe göre Nokia'nın fark edemediği şey 190 milyon Brezilya'nın Finlandiya'ca değil Portekizce konuştuğu" çok iyi...

çözüm gayet açık aslında ovi yerine takma ad gibi başka bir isim kullanacak brazilyada. ayrıca çok da saçma bi tartışma oluş bikere yazılışları farklı zaten hem ovi fincede kapı demek.

ovi go home:) ücretli yazılım pazarlamacılığı. adam gibi ücretsiz 2-3 yalım verse yine sorun yok nerde dengesiz yazılımlar var hepsi ovide zaten bir bulduğunu bidaha bulamazsın

Sen de yorum yaz