BSA'nın Türkiye ile ilgili inanılmaz rakamlar

BSA Türkiye'deki korsan yazılım kullanımının hangi boyutlarda olduğunu rakamlarla ortaya koydu...

BSA'nın Türkiye ile ilgili inanılmaz rakamlar

Lisanslı yazılım kullanımının genele yayılması için yoğun çalışmalar yürüten Business Software Alliance (BSA) Türkiye Katılımcıları, 2008 yılında gerekleştirdiği 494 adet adli ve hukuki işlem sonucunda, 2 milyon 970 bin TL (1.928.200 USD) değerinde korsan yazılım ele geçirdi. 2008 yılında mühendislik ve üretim sektörleri korsan yazılımın yaygın olarak kullanıldığı alanlar olarak öne çıkarken, İstanbul yine korsan yazılımın merkezi olma konumunu korudu.

Türkiye, bir gün içinde birden fazla adli ve hukuki işlem gerçekleştirilmesi nedeniyle diğer ülkeler arasında öne çıkarken, kullanılan ürünün değerinin 3 katına denk gelen para cezaları sonucu tahsiledilen tazminat tutarında da Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinin %5'ini oluşturdu.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay sonuçları, "Açıklanan bu rakamlar Türkiye'de yazılım korsanlığının ulaştığı boyutu gözler önüne sererken, yıl boyunca günde birden fazla ortalamayla gerçekleştirilen adli ve hukuki işlemlerle, dosya sayısının 494'e ulaşmış olması BSA Türkiye katılımcılarının bu konuda verdikleri mücadelede kararlılıklarını ortaya koymak açısından büyük önem taşıyor. Tüm bu rakamlar oldukça çarpıcı olsa da, yazılım korsanlığının faturasını yalnızca mali açıdan ele almamak gerekiyor. Lisanssız yazılım kullanımı, şirketleri operasyonel konularda da birçok riske maruz hale getiriyor. Zaman kaybına neden olan virüs saldırıları, güvenlik tehditleri, bilgi kaybı ve kurumsal itibarın zedelenmesi gibi sonuçlar korsan yazılım kullanımının sosyal alandaki etkileri olarak öne çıkıyor. Gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme çalışma ve kampanyalarla, şirketleri bu riskleri anlamaya ve lisanslı yazılım kullanmaya davet ediyoruz. Yasal yazılım kullanımı ürün destek ve servis hizmetleri ile lisans süresi boyunca gerekli güncelleme ve yenilemeleri içererek, kurumların güvenli ve işlevsel çalışmasını sağlar." sözleriyle özetledi.

Dünya'da son durum

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde 2008 yılında korsan yazılımın iş dünyasına maliyeti 23 milyon USD oldu. Bu miktarın 8 milyon USD'ı tazminat olarak BSA Katılımcılarına ödenirken, 15 milyon USD değerinde korsan yazılım da lisanslı yazılıma dönüştürüldü. Aynı dönemde EMEA bölgesinde ayda ortalama 460 olmak üzere yılda gelen toplam 5.546 ihbarı değerlendiren BSA katılımcıları, 3.000 firma aleyhine hukuki işlem başlattı.

BSA'nın EMEA bölgesindeki hukuki ilişkilerden sorumlu Direktörü Sarah Coombes, "Fikri mülkiyet haklarının ihlali sadece yazılımcı firmaları etkilemez. Geçtiğimiz yıl korsan yazılım kullanımının iş dünyasına etkilerini özetleyen bu rakamlar, şirketlerin korsan yazılım kullanımı sonucu karşılaştığı ciddi mali zorlukları özetler niteliktedir. Korsana karşı savaşımız çerçevesinde, dünya çapında fikri mülkiyet hakları ihlallerini de minimuma indirmek amacındayız. Ekonomik belirsizliğin hüküm sürdüğü zamanlarda, firmalar mal varlıklarını daha dikkatli korumalı ve yasadışı piyasaları ilk yardım aracı olarak kullanmamalılardır." dedi.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Korsana EVET adam gibi fiyatlandirma olmadigi surecede destegimiz surecek :D

"""". Zaman kaybına neden olan virüs saldırıları, güvenlik tehditleri, bilgi kaybı ve kurumsal itibarın zedelenmesi gibi sonuçlar korsan yazılım kullanımının sosyal alandaki etkileri olarak öne çıkıyor.""" bu ne demek yaa lisanslı windows a virüs girmiyor mu? hem bu bsa'nın kendisi yasadışı değil miydi bir açıklama yapmaları lazım. sen hem insanların evlerinde korsan yazılım, müzik kullanmalarına bilerek göz yumacaksın pazar payım artsın diye sonra şirketlere öcü sinak gibi yapışacaksın. birisi bu bsa yı durdurmalı. sonuç olarak millet korsan yazılım kullanmayın, özgür yazılım kullanın.

Programlar ücretleri bu kadar pahalı oldunca korsan kaçınılmaz oluyor. Bir windows + ofis programını 300$. eğer bir şirkette 10 bilgisayar varsa 3000$maliyet oluyor. Bazı şirketler bu parayı vermeyip bilişim cezalarını peşinen kabul ediyorlar. Ama ne gerek var anlamıyorum. Tamam para verme ama korsanda kullanma. Nasıl mı GNU lisansı ile dağıtımı ücretsiz yapılan programlar kullanılabilir. Parayla alacağınız ürünlerden daha fazla performans sağlayacaklarına eminim

yanlış biliyorsun 3000 dolar falan olmaz microsoft şirketler için özel lisans veriyor... ve ayrıca 1 evde 1 lisansı birçok makineye kurarsın mesela 3 pc var sa 90 dolarlık bir işletim sistemini kurar maliyeti 30 dolara indirebilirsin birde bu açıdan bak...

Ev kullanıcıları ile uğraşmasın BSA, bizden size ekmek çıkmaz... Ticari kullanıcılar da atık GNU serbest yazılımlara geçmeliler... Bir çalışan herzaman sizi ihbar edebilir...

Türk ekonomisi korsan sayesinde ayakta yoksa tüm paramız yabancılara gider...

" CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:

Korsana EVET adam gibi fiyatlandirma olmadigi surecede destegimiz surecek :D "

Çeviriyorum

" Hırsızlığa EVET adam gibi programları parasını vermeden kullanmaya devam edeceğim ve bunun için çabalayacağım. Bedava alternatifleri olmasına rağmen öğrenmeye gayret etmeyip, alıştığım, kullanımı son derece rahat olan ama bunun yanında paralıda olan programları son derece umursamaz bi tavırla crackleyip, o program yaratıcılarının emeklerini hiçe sayıp, kısaca değerini ödemeden yüzsüzce kullanacağım. Sizde benim gibi olunda tek kalmayayım bu camiada demek için, yanacaksam " onlarda yaptı, sadece ben değildim " ve ya yüzsüzüz ya " ne var lan sadece benmi yapıyorum " demek, kendimi düze çıkarmak için tüm hırsızlara yardımcı olacağım. Dur bide smile :D

denetimler az olduğu için risk almaya değer diyorlar ve alıyorlar.

Aslında windows ve office programlarına yıllık lisans verse ve sadece buna para alsa(antivirüs programları gibi).Ozaman herkes kullandığı süece bu yazılıma para öder.Ama insanların para hırsı yokmu bir şey buluyorlar ve insanların ona muhtaç olduklarını biliyorlar ve daha fazla yolmak için ellerinden geleni yapıyorlar.Daha önce 59TL olan bir oyunu bir yıl sonra 14.50tl aldım.(Blacksite),D&R' da daha bir kaç ay önce 89TL olan alone in the dark 49TL olmuş.Zararına satıyor olamazlar herhelde.Korsan kullanmayı fahiş fiyatlarla ürünlerini satarak teşvik edenler, şirketlerin kendileridir.

YETKİLİLER BU ARAŞTIRMAYI YAPMAK İÇİN EMİNİM MİLYON DOLAR HARCAMIŞ OLABİLİR MİLİON$ İŞRETİ GÖRMEDİĞİMİZ PROJELER ZATEN BİZİ PEK İNANDIRICI KILMIYO. DİYECEĞİM O Kİ BU KADAR PARA HARCAYIP SADECE ARAŞTIRMA STATÜSÜNDE KALACAKLARINA O MUAZZAM PARAYLA PC KULLANICILARINA YASAL YAZILIM TEMİN ETSİNLER YADA TÜM PROGRAMLAR İŞLETİM SİSTEMLERİDE DAHİL, İNDİRİME GİRİP DAHA MAKUL FİYATA SATILMALI. ANCAK OZAMAN KORSANIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR SAYGILAR...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Çeviriyorum

" Hırsızlığa EVET adam gibi programları parasını vermeden kullanmaya devam edeceğim ve bunun için çabalayacağım. Bedava alternatifleri olmasına rağmen öğrenmeye gayret etmeyip, alıştığım, kullanımı son derece rahat olan ama bunun yanında paralıda olan programları son derece umursamaz bi tavırla crackleyip, o program yaratıcılarının emeklerini hiçe sayıp, kısaca değerini ödemeden yüzsüzce kullanacağım. Sizde benim gibi olunda tek kalmayayım bu camiada demek için, yanacaksam " onlarda yaptı, sadece ben değildim " ve ya yüzsüzüz ya " ne var lan sadece benmi yapıyorum " demek, kendimi düze çıkarmak için tüm hırsızlara yardımcı olacağım. Dur bide smile :D"

Komik olmak zorunda değilsin, kimbilir hiç orijinal oyun & program aldın mı biz onu da bilemeyiz, ama klavye başında istediğin kadar at, sık, tuttur. Kişi başına düşen gelire kıyasla orijinal oyunların programların fiyatlarını hayli makul ve normal bir Türk'ün rahatlıkla sıkıntıya girmeden alabileceğini düşünüyorsan şöyle gözünü iyice açmanı, Türkiye'de yaşadığının farkına varmanı istiyorum. Senin sandığın gibi o teknoloji mağazalarından kucak dolusu paketlerle ayrılan insanlar gibi değil herkes.

Eminim birçok kişi ağlanıcak halimize sırıtıp geçiyordur! Yazıklar olsun onlara

korsana evet diyen adama %71 artı oy, korsan kullanmayın özgür yazılım kullanın diyen adama %50 oy. tüüüüüüüüüüüüüüüüüü chip okurları tüküreyim vallahi, bu cahilliğe, hırsızlığa......

yiyorsa ms sağda korsan kullanmayın virüs girer baloncuğu çıkartacağına korsan xp leri direkt kapatsın(buna gücü yeter teknik olarak) ama yapar mı yapmaaaaz, insanlar xp kullansın ki kölesi olsun onların.

birincisi bsa nın türkiyede çalışma izni yok bunu neden söylemiyorsunuz...ikincisi yasal ürün diye aldığımız ürünlerin bütün paraları avrupa ve amerikaya gidiyor ülkemizin bundan zararı oluyor..ama chip dergisinin umrunda mı sanki...yeter ki avrupalıların yüzü gülsün..hadi canım hadi ülkemin o ülkelere borcu dağları aşmış bir de çıkarıp elimle onlara harçlık mı vereceğim...

Bir ticari program satın alıp 1500$ verdikten sonra öğreniyorumki her sene aktivasyon yapılması gerekiyormuş ve ücretide 75 tl imiş ayrıca sıtandart olarak olması gereken modüllerin olmadığını farkediyorum ve bunlarında yüklenmesini istiyorum verilen cevap bunlar içinde ayrıca 1000$ daha ödeme yapmam gerekiyormuş. Bu iş burada kalmaz dedim ve şikayet etmek için tüketici derneğine gittim aldığım cevap ben tüketici değilmişim ticari faaliyetim olduğu için şikayet edemiyormuşum.! Şimdi yerimde olsanız kuzu kuzu bu paraları vermeye devammı ederdiniz? yoksa crack'leyip kullanırmıydınız?.
Şimdi inadına internetten lazım olmasa bile en az iki program indirip kurucam ve crack'liyeceğim

Yasadışı kurumların yasa adamı olması bu ülkede görülen bir araz, sonrada gelsin Ergenekonlar!:) Yanlış anlaşılmasın korsan övgü değil niyetim, korsanda kullanmıyorum ama bu fiatlar varken korsan kullananıda anlıyorum!

Kaçak kullananlar kul hakkını unutuyorlar sanırım.

Ayrıca programlar ve oyunlar Türkiye'de çok ama çok pahalı. Devletin koyduğu vergiler, hükümetin bu konuda hiç birşey yapmaması, ülkemizde yazılım koruma kanunu gibi bir şeyin olmaması,

vs daha ne kadar sayacağım? müzik mp3 leri de aldı başını gidiyor ipin ucu çoktan kaçtı kimsenin umurunda da değil.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play