Bu 5 araba çok farklı!

Hız, GPS, yakıt... Neredeyse tüm göstergeleri ön cama taşıyan teknoloji harikası arabalarla tanışın!

Bu 5 araba çok farklı!

Arabanızda hızınızın, GPS yön talimatlarının, şu anki parça listesinin ön camınızda görünmesi nasıl olurdu? Bu sayede gözünüzü yoldan fazla ayırmadan ve eğmeden istediğiniz bilgilere erişmek mümkün olabilirdi.

Savaş uçaklarında yıllardır kullanılan ve HUD (Heads-up display) adı verilen bu teknoloji, neden arabalara da uygulanmasın? Pek çok arabada HUD'un hala olmamasının önemli bir nedeni var: Bazı sürücüler, görüşlerini kapatan herhangi bir şeyin gözlerinin önünde olmasını istemiyorlar. Bununla birlikte HUD'da yapılan geliştirmeler, görüntünün parlaklık ayarının ve konumunun değiştirilebilmesi, onu birkaç sene içinde aile arabanıza getirebilir.

Peki bugün hangi arabalar, halihazırda HUD teknolojisiyle geliyor ve HUD nasıl görünüyor? İşte yola bakarken ön camınızı ekran gibi kullanan 5 otomobil!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

F-35'deki gibi kafayı nereye çevirince orada hud olsa diyeceğim ama o zamanda o kasktan lazım :D

@M231 aslında google'ın gözlüğüne benzer bişeyle bu yapılabilir (bence) bunu yapan adam onuda yapar diye düşünüyorum :)

@02 Eyl 2012 17:10 o olabilir işte süper olur :D

Gereksiz, ozellikle bizim ulkede cok tehlikeli. Zaten trafik kurallarini bilmeyen, direksiyon hakimiyeti sifir, ıyi arac kullanmayi hizli gitmek sanan bir toplumuz. Fazladan dikkat dagitacak bu tur eklentiler kazalari iyice arttirir. Ustelik ucak ta degil bu, topu topu iki gostergesi var zaten. GSP de sesle uyariyor. gerisi para kazanma amacli teferruat.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir