Bu 7 şeyi sosyal ağlarda paylaşmayın!

Her ne yaparsanız yapın, Facebook'ta veya Twitter'da bu 7 şeyi sakın paylaşmayın...

Bu 7 şeyi sosyal ağlarda paylaşmayın!

Sosyal ağlarda paylaştıklarınızın ne zaman size geri dönüp hayatınızı mahvedeceğini bilemezsiniz. Dünyada bazen çok masum gönderilerin bile aleyhinize kullanılabildiğine dair örnekler var.

İşte sosyal ağda herhangi bir paylaşım yapmadan önce bilmeniz gerekenler.

1. Tatilde olduğunuz

Hayatınızın bir sonraki macerası için büyük planlar yaptınız ve heyecanınızı sosyal ağlarda paylaşmak istiyorsunuz. Ne de olsa herkes, sosyal ağlarda tatillerini paylaşıp duruyor. Ancak tekrar düşünmenizde fayda var, çünkü bu davranışınız akıllıca olmayabilir. Sosyal ağlarda verdiğiniz bilgiler, hırsızların evinize girmesini kolaylaştırabilir.

Fotoğraflarınızı çektiğiniz anda paylaşmak yerine, eve döndüğünüzde paylaşmayı tercih edebilirsiniz. Evet, belki biraz heyecanı kaçmış olacak ancak kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız, başka çareniz yok.

2. Konum ve check-in'ler

Telefonlarımızın GPS yoluyla konum bilgimizi öğrenebildiğini biliyoruz. Peki web tarayıcınızın da konumunuzu belirleyebildiğini biliyor muydunuz? Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar, durum paylaşımı yaptığınızda gönderinize konum bilgisi ekleyebiliyorlar.

Evinizin veya bulunduğunuz yerin adresini gerçekten paylaşmak istemiyorsanız, konumunuzun görüntülenmediğinden emin olun. Bunun yanında konum bildirmeye yönelik uygulamalar eğlenceli olsalar da, alacağınız riske değmeyebilir.

3. Özel bilgiler

Özellikle işinizle ilgili bilgilerin bazıları, sözleşmelerle korunmuş olabilir. Bu tür bilgileri yanlışlıkla olsa bile sosyal ağlarda paylaşmanız ve bunu yaparken yakalanmanız, hoş karşılanmayabilir. Benzer şekilde çalıştığınız yerde yöneticiyseniz, şirketinizin geleceğe yönelik stratejilerini veya haftaya işten çıkarılacak olan kişileri paylaşmanız sizi davalarla karşı karşıya bırakabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Chip.com.tr yi hacklamak üzereyim.

8. Dayınızı akrabalara eklemeyin. anne kızlık soyadını birilerinin öğrenmesi iyi olmaz.

Harika uyarıcı bilgiler verdiniz. Faydalı idi.

Ve 'Bunu 10 yere yapıştırmazsan gece...' gibi şeyler de paylaşmayın!

Ayrıca iş yerini arayıp bugün hastayım bahanesiyle işi asıp sonrada kafede barda vs. selfie çekip atmayın bunu bizzat bir iş arkadaşım yaptı ve işten çıkarılmaya kadar olay gitti.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Bu 7 şeyi sosyal ağlarda paylaşmayın!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir