Bu Android uygulaması verilerinizi çalıyor!

Dikkat: Bu korsan uygulama cebinizdeki tüm verileri çalıyor, herkese utanç verici bir SMS gönderiyor

  • Zeynel A. Öztürk

Android mobil işletim sisteminin hızla yükselişi, onu her büyük yazılım geliştiricilerinin karşılaştığı bir sorunla karşı karşıya getiriyor: zararlılar. Yasal bir Android uygulamasının 'crack'li' ve ücretsiz sürümü olarak ortaya çıkan bu uygulama ise kişisel bilgileri çalıyor ve harici bir sunucuya göndermeye çalışıyor.

Symantec tarafından 'Android.Walkinwat' olarak adlandırılan zararlı, telefonun rehberini de tarayarak herkese utanç verici bir SMS gönderiyor. Yazım hataları dikkat çeken İngilizce mesajda Türkçesiyle şu cümleler yer alıyor: 'Hey, şu an internetten korsan bir uygulama indirdim: Walk and Text for Android. Ben aptalım ve ucuzum, uygulama sadece 1 dolardı. Benim gibi siz de çalmayın!'

Walk and Text olarak bilinen gerçek uygulama, Android Market'te mevcut ancak zararlı sürümü sadece üçüncü parti dosya paylaşım sitelerinde bulunuyor. Uygulamanın orijinal sürümü 1.53 dolar fiyatla Market'te satılırken, mesaj yazarken kamera ile önünüzde ne olduğunu görmenizi sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

iphonenin ios farkı işte..

allahtan pc de böyle bişey yok

"iphonenin ios farkı işte.." ne alakası var adam korsan yazılım kullanmış.korsan yazılım kullanırsan her platformda böyle bir şey başa gelebilir.yine kötü bir şey yazmamışlar iyi :)

uygulamada enteresanmış

"allahtan pc de böyle bişey yok"

aynı yöntemi hacklemek istedikleri sitelere ddos yaptırarak kullanıyorlar. Yine bir başka Truva Atı :) Kaleyi içten fethet... Zararlıyı çalıştırtmanın en güzel yolu :D

virüs tarayıcılar ve yasal sandığımız bazı uygulamalarda böyle şeyler yapabilir kimse farkına bile varmaz.

zararli kod iceriyorsa virus olarak algilanmali bu uygulama umarim antivirus yazilimlarinin kara listesine girer

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play