Bu arama motoru ölmedi mi?

Artık adı bile geçmeyen eski internet devi, nasıl oluyor da Google'da üst sırada çıkıyor?

  • Ali Güngör

1990'ların ortalarından sonlarına kadar önemli bir arama motoru olan AltaVista, zamanında aldığı yanlış kararlar yüzünden yarıştan çıkmıştı.

Arama teknolojilerine yatırım yapmak yerine insan gücüyle arama sonuçlarını iyileştirmeye çalışan eski arama devi, gün geçtikçe artan içerik karşısında ezilmiş ve böylece doğru sonuçlar sunma yeteneğini kaybetmişti.

Yahoo tarafından satın alınan arama motoru varlığını hayalet gibi sürdürüyor. Ancak Google'da "internet search" yazar ve aratırsanız çıkan sonuçlara oldukça şaşıracaksınız. Çünkü AltaVista hala ilk 10 sonuç içerisinde yer alıyor. Daha da ilginci, "search engine", yani arama motoru yazıldığında Altavista ilk sırada çıkıyor.

Dünya çapında bile değil, Amerika'daki pazar payı 0.09 olan bu arama motoru tamamen etkisiz eleman niteliğinde. Buna karşın arama sonuçlarında halen üst sıralardaki yerini korumayı başarıyor.

Peki ama AltaVista vukuatı ne anlama geliyor?

Aslında AltaVista bu konuda verilecek tek örnek de değil. Peki ama bu durum bize neyi anlatıyor?

Google, tabii ki internette aradığımızı bulmamız açısından en önemli kaynak. Bugün hangi konuda bilgiye ihtiyaç duyarasak, hemen Google'a sarılıyoruz. Ama Google'a körü körüne güvenmek de çok doğru olmasa gerek; en azından bu örnek bize bunu gösteriyor.

Şunu asla unutmamalıyız: Google ya da başka bir internet devi; bahsi geçen kim olursa olsun; körü körüne güvenecek kadar güvenilir değiller. En azından internette bir arama yaparken, ilk sıralardaki sonuçlar en doğrularıdır fikrinden vaz geçmekte fayda var. En iyisi, Google'ın bize sunduğu bilgiye, birkaç kaynaktan doğruladadıktan sonra güvenmek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

google ın kıyağı olabilir

google şimdi telefon üretmekle meşgul ondandır.

hey gidi günler :D

ne günlerdi bea

( Web Pages - Images - Video - Audio ) bu kombinasyon süper. Arama yapmak için gereken temel butonların hepsi arama kutucuğunun ustunde. Audio bile var. Seç ve ara. Çok kolay. :)

Haklısın Chip

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&source=hp&q=search+engine&meta=&aq=1&oq=search+e

sonuç gayet normal suan hemen herkesin açılış sayfası google kım googleye googleyi aratsın ki yanlışsam düzeltin arkadaşlar

Çok eski sitelere Google her zaman kıyak geçiyor.

google arama motorunda parayla sitesini üst sıralara çıkaran siteler olduğunu biliyorum

google siteleri indexlerken yaklaşık 150 kritere göre sıralıyor diye biliyordum.Sanırım sitenin yayın hayatı bu etkenlerden en önemli olanlarının başında geliyorki,o yüzden ilk sırada çıkıyor olmalı,vesselam;

google'in esiri olmuşuz bi kere.

astalavista da altavistanın akibetine uğradı...

altavista ilk sırada görünüyor ama pagerank yani sayfanın reytingi ask.comdan bile aşağıda iyi bakında ole yazın.

altavista`nın kendi kullanıcı kitlesi var (daha ekim ayında google`da bulamadığımı altavista`da bulduğum aramalarda oldu yani öyle altavista`yı küçümsemeyin!)
son olark chip`ten bu makaleyi yazan kişiye soruyorum: google`ın rekabeti seven bir kuruluş olduğunu ve bu yüzden altavista gibi bir zamaların google`ı olan eski bir devi desteklemek için öyle yapabileceği hiç aklınıza gelmedimi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play