Bu betalar bir gün biter mi?

Firefox 3.6 beta fırtınası tam gaz devam ediyor: İşte yeni Firefox için yayınlanan son beta...

  • Halil Mollaoğlu
Firefox 3.6 finale bir adım daha atıyor
Firefox 3.6 Beta 5: 100'den fazla hatayı gideriyor.

Mozilla, özgür tarayıcı Firefox 3.6'nın beşinci beta sürümünü yayımladı. Aslında yeni bir beta yerine RC sürüme geçiş yapılacaktı; fakat tarayıcının yeni sürümünün birkaç defa ertelemeye uğraması nedeniyle bu aşamaya geçiş yapılamadı.

Firefox'un bu ön sürümü önceki sürümlerde bulunan 100'den fazla hatayı gideriyor. Ayrıca Mozilla, tarayıcının üçüncü parti yan uygulamalarla etkileşimine yeni ilkeler getirdi. Bu sayede Firefox'un istikrarının arttırılması hedefleniyor.

Firefox 3.6'nın genel anlamda sunduğu yenilikler arasında HTML5 video oynatım desteği ve tarayıcıya farklı kıyafetler giydirmenizi sağlayan Personas eklentisinin entegrasyonu var. Personas eski Firefox sürümleri için harici eklenti olarak sunuluyor. Firefox 3.6 Windows 7'nin yeni fonksiyonlarına da destek verecekti; fakat geliştiriciler zaman telaşı ile entegrasyonu devre dışı bıraktı.

Download:
Firefox 3.6 Beta 5 (Windows)
Firefox 3.6 Beta 5 (Mac OS)
Firefox 3.6 Beta 5 (Linux)

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

pis tilki uyuz olmuş dkkat edin...!!!

daha çoook düzeltilecek hataları var...!!!

bu iş o ekiple yapılabilecek bir şey değil, çünki tarayıcı yazmak apayrı birşey, insanlara hitab etmenin özel tekniklerini kullanmayı gerektiren multiprofesyonel bir alan...!!!

IE8 ile herşey çok güzel...!!! farkında değilmisiniz...???

unutmayın ki pis tilkinin haaları bitmezzzz... Bu hataların sayısı ne 50 - ne 100 - ne 200... bitmez, bitmez, biiitmeeezz...!!!

SAYGILAR...!!!

yamalı bohça ama alışınca vazgeçilmiyor iştee

"Sayın" edipciftci, ilk önce Türkçe öğrenin, daha sonra gereksiz yorumlarınıza devam edersiniz.

sayın edipciftci, testler hep firefox'u gösterirken bu kadar fanatiklik niye?

cevap: http://www.chip.com.tr/konu/web-tarayicilar-testte-sonuc-firefox-icin-fotofinis_16993_8.html

Betalar bitmez :)

Şuan 6. beta çalışmaları devam ediyor, Beta 99'u saymasak 3.5 sürümünde bukadar beta yoktu :)
Bakalım RC'ler nezaman çıkacak. Mozillanın daha önceki açıklamalarına göre Aralık Ay'ında final sürüm çıkacaktı ama görünen o ki 2010 Ocak Ay'ına bile razı olacağız :) .................AliY

edipciftci'ye sayın diye hitap eden arkadaşlara şaştım. belli ki 14-15 yaşlarında, multiprofesyonel(!) olmayan birisi kendisi.

Yeni firefox umarım eklentilere rağmen daha hızlı açılır. IE8 yalın haliyle bile firefox kadar yavaş açılıyor, o ayrı tabi.

Tesla

sayın edipciftci, lütfen ayık kafa ile yorum yapınız...!!!

SAYGILAR...!!!

:)))

ya bence işletim sisteine göre tarayıcı kullanacan windows ie yi mac os a safari yi linux e firefox u google chorme çıkınca onlada chorme yi çünkü hepsi kendi işletim sistemlerinde kurulursa daha iyi çalışır

İE yine de çok güvenli ve hızlı

testlere hangi tarafından baktığınıza bağlı "SAYIN 20:05"

eğer bir sürü eklenti ise,
- eklentilerin işe yararlığı,
- eklentilerin stabil olması
- eklentilerin sistemde veya yazılım üzerinde güvenlik açğına sebep
olmaması

işte bunlar çoook önemli...!!!

ama eğer eklenti olsunda ne olursa olsun diye eklenti çöplüğünde boğulmaksa olay, diyeceğim birşey yok "çöplükler mikrop yuvasıdır"...!!!

ayrıca pis tilkiye eklenti yazanların birbirinden habersiz salla parti kod üretmeleri, sistem problemlerinin sürekliliğini arttırmakla beraber, beta sürecinin hiç bitmeyeceğine dair bir işarettir...!!!

ayrıca bu kadar hata (4 ay içinde en az 550 hata) düzeltmesi gayet normal...!!! NEDEN Mİ...???

çünki pis tilkinin ceo' su ve ekip liderleri, gece kulüpleri ve eğleceden tilkinin bakımı ve düzgün programlanmasına vakit ayıramıyorlar...

daha çok hatun programlamayla ilgileniyorlar ve 1 gecede tüm hatunu programlayıp, kodlayıp ertesi akşam yeni bir hatuna başlıyorlar...

siz firefox yükleyicileri de onların aptal kodlarını bilgisyarınıza yükleyip, sürekli gündemde kalması ve daha çok haksız yardım toplamalarına yardım ediyorsunuz...!!! --- TABİİ ONLARDA BU FIRSATI RENKLERİNE GÖRE DİZİNLEDİKLERİ HATUNLARI KODLAYARAK DEĞERLENDİRİYORLAR...!!! --- sizlerde ekranda eklentilere tıklayın emi, gece gündüz yama indirin, sürüm değiştirin emi canlarım...!!!

onlarda tıklıyorlar ve performanslarına göre gecede birkaç güncelleme birden yapıyorlar... ama hatunlara, YANİ KULVARLARINIZ FARKLI ARKADAŞLAR...!!!

üzgünüm ama firefox' a 100.000 adet eklenti üretip 2.000.000 adet hata düzeltsen genede adam olmaz bu kod çöplüğü...!!!

eğer kullanıcılara adam gibi bir tarayıcı vereceklerse oturup yeni baştan programlasınlar vede stabil bir ürün çıkartsınlar, bende geçeyim bu tarayıcıya...!!! AMA BU HAL VE DURUMDA ASLA...!!!

ayrıca ceo' su ve yazılım liderleri de değişecek, yani zihniyet değişecek, işte o zaman belki düşünülür bir geçiş, ama önce şartlar değişmeli ve başlarına profesyonel birileri getirilmeli...!!!

IE8 GÜVENİLİRLİK VE SİSTEM STABİLİTESİNİ EN İYİ SAĞLAYAN, SİTELERLE EN UYUMLU YAZILIMDIR...!!! --- bana yazan diğer arkadaş testleri bir daha oku...:D)

IE8 İNTERNETE AÇILAN EN İYİ VE EN KALİTELİ PENCEREDİR

saygılarımla...!!!

bu kadar uzun ve gereksiz yorumu kendinden başka kimse okumaz

Edip Çiftçi, siz Firefox'ta kullandığınız sayıda eklentiyi lütfen İE8'e yükleyerek bir deneyip karşılaştırabilir misiniz? İE8'den nefret edip hemen Firefox'a geçeceğinize eminim.

Flash, Shockwave ve Java dışında zorunlu olmayan hiç bir eklenti kurmadığınız zaman bile İE8 gerçekten bayıyor.

İE8'i sevebilirsiniz ama bu gerçekleri değiştiremiyor.

PEKİ BENDE NİYE BAYMIYOR ARKADAŞIM YAZMIŞSIN BANA AMMMAAA...!!! : boşşş...???

benim IE8' de

Mcafee Site Advisor + Google Toolbar (Özelleştirilmiş) - Windows Live Toolbar + D.A.P Video Speed + Comodo Verification Engine.
kurulu,

sadece açılışta 3-4 sn bekletiyor (oda arkada 250 satırlık excel dosyası + Metatrader açık ve + Comodo Internet Security + Antivir + D.A.P. + Verification Engine yüklü), ama açıldıktan sonra nereedeyse HD' de gezer gibi internette geziyorum...

bana inanmayabilirsin ama benim kimseye yalan borcum yok...!!!

IE8 hiçbir şekilde problem çıkartmıyor ve yağ gibi problemsiz...!!!

Lütfen kurduğunuz programlara dikkat edin ve önünüze her gele programı kurmayın, bazen ufak tefek bile olsa diğer bir programı bozabiliyor; mesela ben geçmişte Vista' da ki 3 program engelini aşmak için programları "görev çubuğuna" saklayan çok çok küçük ve işlevsel bir program kurmuştum ve çok garip bir şekilde internet ulaşımı kesilmişti (ne alaka ama oldu işte), suçlu programı kaldırınca herşey normale döndü ve bende başka bir program yükleyerek yoluma devam etmiştim...

bu sadece 1 örnek ve daha başka örneklerde yazarak buayı doldurmayayım... ne demek istediğimi anlamışsınızdır sanırım...

IE8 İLE İNTERNET HAYATA DÖNÜŞÜYOR...!!!

saygılar...

Firefox güvenli, hızlı ve işlevsel bir tarayıcıdır. Kullanmakta olduğum eklentiler ve özelliklerini yazıyorum, diğer tarayıcılarla karşılaştırın. Firefox kullanan arkadaşlar benim bilmediğim ya da unuttuğum kısımlarını da ekleyebilirler:

1) NoScript : Internet explorer'da olmayan bir özelliktir. Sayfa yüklenirken hangi sitelere bağlandığını denetlemeye yarayan bir araçtır. İstenmeyen reklam amaçlı siteleri engelleyebilir, kodlarını kısıtlayabilirsiniz. Örneğin bir siteden metin kopyalayamıyorsanız, NoScript ile sitenin kaynak kodlarının bir kısmını engelleyip kopyalama yapabilirsiniz. Internet explorer'dan üstünlüğü, bu engellemeyi elli çeşit menüyü tıklamadan, tek bir simgeyi tıklamak suretiyle yapabilmenizdir.
2) Stop Autoplay : Bu eklenti ile reklam içeren veya flash pencerelerinin otomatik olarak çalışmasını engeller. Bu özellik ile birden fazla youtube, dailymotion .. penceresi açsanız bile videolar siz izin vermedikçe açılmayacaktır. Kota dostu bir eklentidir.
3) DownloadHelper : Sitelerdeki herhangi bir flv, avi, mp3, wav, swf .. içeriğini tek bir simgeyi tıklamak suretiyle bilgisayarınıza yükleyebilmenizi sağlar. Tamamen ücretsizdir ve firefox'a gömülü olduğundan kafa karıştırmaz. Tamamen temiz ve hızlıdır.
4) DownThemAll! : Flashget tarzı uygulamarın en sade ve kullanışlı halidir. Toplu dosya indirme, sitelerden içerik alma .. gibi özellikleriyle oldukça kullanışlı ve işlevsel bir eklentidir.
5) Undo Closed Tabs Button : Yanlışlıkla veya bilerek kapattığınız sayfaları tek bir tuşla geri yüklemenizi sağlar. Ctrl+Z işlevi gibi. Oldukça kullanışlıdır.
6) Linky : URL özelliği olmayan metinleri yeni sekme/pencerelerde açmanıza olanak tanır.
7) CustomizeGoogle : Google aramalarınızı kişiselleştirmenizi, filtrelemenizi sağlar.
8) Search Preview : Google aramalarınızda sonuçların yanında sayfaların önizleme görüntülerini küçük resimler halinde listeler. Gayet kullanışlı bir eklentidir.
9) Adblock Plus : Sitelerdeki reklamları teker teker ya da topluca kaldırmanızı sağlar.
10) IE Tab : Firefox'ta düzgün görüntülenmeyen, IE için tasarlanmış sayfaları açarken Intertnet Explorer'ı Firefox'a gömülü olarak tek bir simgeyi tıklamak suretiyle çalıştırmanızı sağlar.
11) Find In Tabs : Sayfada arama yaparken, aradığınız kelimeyi açılı tüm sekme/pencerelerde aramanızı sağlayan bir eklentidir.
12) qtl : Tarayıcı sayfasında herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymaksızın, seçilen metni istediğiniz dile çevirmenizi sağlayan bir eklentidir. Sonuçları yeni sekmede değil, sayfa içerisinde küçük bir çerçevede görüntüler.
13) Torrent Finder Toolbar : Onlarca torrent sunucusundan tek tıklamayla arama yapmanızı sağlar.
14) Web Developer : Bir çok web geliştirici araçlarını tek bir menü altında size sunar. En mükemmel eklentilerden biridir. Size tam bir özgürlük imkanı verir. Reklamları, engelleyici kodları, çerçeveleri devre dışı bırakabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Özeleyecek olursak:
1996'dan bu yana bilgisayarla iç içeyim. Netscape, IE, Opera ve Chrome kullandım. Şu en iyisi diyemem ama 4 senedir etkin olarak Firefox kullanmaktayım. Bu diğer tarayıcıları kullanmadığım anlamına gelmesin. Birinin yetmediği durumda diğerinden yararlanıyorum. Herbirinin güçlü bir yanı var. Ancak varsayılan tarayıcım Firefox. Nedeni yukarıdaki ve yazmadığım diğer eklentiler. Yaklaşık 20-25 eklenti kullanıyorum ve bunlarla çok mutluyum. edipciftci de çok ilginç bir kişilik. Kendisi hakkındaki yorumum sadece bu kadardır. Firefox yöneticilerinin özel hayatı beni ilgilendirmez. Hatunlardan yana bir ezikliğim yok Allah'a şükür ;))

Aylardır daha bir sonraki betası çıkmadan, ondan sonraki betası hakkında her hafta haber olan Firefox'un betasını da gerçeğini yerim artık.

Sıktı bu Firefox, baydı beni. Tam bir hayal kırıklığı ve zaman kaybı oldu.

Düzeltsin kendini her hafta yeni bate haberi yapacağına IE8 gibi, Opera gibi, Safari gibi normal çalışan bir tarayıcı yapsın o zaman yeniden kullanırım.

RAM'i az harcatan eklenti haberini duyunca beynimden vurulmuşa döndüm. Zaten bir açılıp bir açılmayıp, kapattığımız zzman bellek ve işlemciyi %50 ile %9ı0 arasında kullanmasını da hoş gördük ama bitti artık...

Böyle saçmalıklarla zaman kaybedemem, bırkıyorum Firefox'u, her hafta başka tarafı bozuk yeni bir beta filan yapmasın, düzgün bir şey yapsın kullanalım.

Yahu kardeşim, bu edip çiftçi, microsoft çalışanı... ondan böyle ..
ilgilenmeyin..
Bunun patronu değilmi..'' eğer firefox yüklüyorsanız, komünizm yüklüyorsunuz'' diyen adam...

Sen de yorum yaz