Bu bilgisayarı bir saat kullanmak 350 lira!

Saatine 350 TL verecek kadar zenginseniz, siz de bu süper bilgisayarla zaman geçirebilirsiniz...

Bu bilgisayarı bir saat kullanmak 350 lira!

Bu aralar yoğun işlerinizin üstesinden gelebilecek sağlam bir bilgisayara mı ihtiyacınız var? O halde Edinburgh Üniversitesi tarafından geliştirilen ve tam da bu tarz işlerin altından kalkması için tasarlanan Cirrus süper bilgisayara göz atmanızı öneririz.

Belirli işler için kiralanabilen ve 1.4 milyon pound'a (5.4 milyon TL) mal olan Cirrus süper bilgisayar 'orta segment endüstri standardında Linux kümesi' olarak tanımlanıyor. Cihaz halihazırda üniversitenin gelişmiş bilgisayar tesisinde yer alıyor.

Bu SGI ICE XA süper bilgisayar; her biri bir çift 18 çekirdek Intel Xeon E5-2695 işlemci içeren ve toplamda 2016 çekirdek sunan 56 hesaplama nod'undan oluşuyor. Bu dikkat çekici makinede zaman geçirmek isteyenlerin ise bir saat karşılığında 90 pound'u (yaklaşık 350 lira) gözden çıkarması gerekiyor.

Üniversitenin cihazın kullanıma sunulduğu bu günlerde yürüttüğü bir promosyon kapsamında Cirrus'u kullanma talebinde bulunan ilk 20 firmaya ise ücretsiz kullanım şansı verilecek.

Cirrus'un Linpack benchmark testinde 93 petaflop/s'lik (saniyede 93 katrilyon işlem) inanılmaz bir performans sergilediğini belirtelim.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Scotland'ın başkenti Edinburgh'a turistik amaçlı gittim gezdim hatta University of Edinburgh'a bile gittim gezdim ama böyle bir bilgisayar olduğunu bilsem £90 verir Türklük yapıp GTA 5 açıyor mu diye video çekerdim keşke daha önceden yapsaydınız bu haberi :)

@07 Ekim 2016 16:20 Bu bilgisayar GTAV çalıştırırmı denmesi kaçınılmazdı : ) Ama kaç FPS ile çalıştırır ? denmemiş : )

@07 Ekim 2016 16:20 ekran kartı olmaz bu tarz bilgisayarlarda. İşlem gücü üzerine bir süper bilgisayar.

bu o zaman k-computer ve tianhe gibilerinden kat kat hızlı

haberde kaynak belirtilmemiş bu sistemin saatlik harcayacagı enerji zaten bu rakamların çok üstünde ve sürekli bu sistemin çok çok altındakiler için bu rakamlar katlarını ödüyoruz. eger boyle bir fiyatlandırma var ise haber kaynağının linkini de paylaşılsa da insanlar faydalansa :D :D.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir