Bu bir USB bellek değil, bir bilgisayar!

USB bellek boyutunda, Full HD destekliyor ve maliyeti sadece 25 dolar... İşte inanılmaz bir sistem!

  • Melik Arslan
Bu bir USB bellek değil, bir bilgisayar!
1080p görüntü alabilir ve ek donanım takabilirsiniz

Eğitimi geliştirmek için en kullanışlı araç olan teknoloji, gün geliştikçe yayılıyor. Amerika'da "Her Çocuğa Bir Laptop" adı altında düzenlenen bir kampanyada okullarda her çocuğa bir laptop verilecekti, fakat verilecek ücretin 100 dolardan 188 dolara kadar çıkması projenin işleyişini yavaşlattı.

Bu gelişmeler yaşanırken, İngiltere'de bulunan bir yazılım dehası bu projeye alternatif olarak başka bir proje geliştirdi ve USB bellek boyutuna küçültülmüş özel bir bilgisayar oluşturdu. Üstelik sadece 25 dolara...

"Raspberry Pi" adı verilen bu minik bilgisayar, tıpkı bir USB belleğe benziyor. Yan tarafında da depolama alanı oluşturmak için bir SD/MMC/SDIO destekli kart girişi yuvası mevcut. Diğer tarafında bulunan bir USB girişi de HDMI konektöre bağlanılabiliyor ve bir monitöre veya bir televizyon aracılığı ile 1080p görüntü alınabiliyor.

Her şey çocukların eğitimi için

Akıllı telefonlardakine benzer bir çip kullanılmış...

Akıllı telefonlardakine benzer bir çip kullanılmış olan minik bilgisayarda 700 MHz'lik bir ARM11 işlemci, 128 MB SDRAM bulunuyor. GPU gözler önüne serilmemiş olsa da bu cihazın OpenGL ES 2.0 destekli uygulamaları çalıştırabileceği belirtiliyor.

Bir genişleme slotu ile ek donanımlar takılmasına izin veren minik bilgisayar, açık kaynaklı işletim sistemi Ubuntu 9'u barındırıyor.

Bu minik bilgisayarın mucidi olan David Braben, ayrıca Frontier Developments isimli geliştirme stüdyosunun sahibi. Bu cihazı çocukların eğitiminde kullanılmasına adadığını söyleyen Braben, İngiltere'de "Raspberry Pi Foundation" isminde bir vakıf da kurarak çocuklara bu cihazı dağıtmak için kurduğu planların bir kısmını gerçekleştirmiş oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

eğitim için ideal ve ucuz

helal olsun david abi :))

Gerçekten akıl alır gibi değil.Adam resmen icat yapmış,varolanı geliştirmemiş veya keşfetmemiş.

helal olsun adama hem icadı için hem eğitime verdiği destek için...

acaba satın alabiliyr muyuz sipariş versek bi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi her yıl yaklaşık 25.000 6. sınıf öğrencisine mini bilgisayar veriyor. Çok büyük bir proje, belki bu ürün gibi daha düşük maliyetli sistemler tüm Türkiye içinde verilmesine de sebep olabilir.

ubuntu os kullanmasida ayri bir guzel.

İŞte Onlar yapar biz okuyup vay arkadas deriz "vay arkadas"

ziyaretçi yazmış kocaeli belediyesi heryıl 25000 mini pc veriyor diye koca elinde kaç tane 6. sınıf öğrencisi var yılda 25000 desek 3 yıldır bu proje vardesek
75000 eder istanbulda 6.sınıf öğrenci sayısını bilen varmı 10 yada12bini geçmez istanbulda nufus 10milyon üzeriyken bukadar öğrenci yok koca elinde bu kadar öğrenci yi nerden buldu burda bir dolandırıcılıkmı var yoksa yalanmı
ayrıca konuya geleyim flash disklere işletim sistemi kurula biliyordu ama bu çok daha iyi oldu ekran kart,ıseskartı kasa, derdin yok istediğin yere götür gayet kullanışlı kanımca türkiye ye geldiğinde bildiğimiz pcler çöpe gidecek bu kesin .

ziyaretçi demiş ki istanbuldaki 6. sınıf öğrenci sayısı 10 yada 12 bini geçmez, İstanbulda Milli Eğitim Bakanlığının verilerine göre yeni kayıt sayısı 211.486 öğrenci. Nasıl bir zihniyettir işi dolandırıcılığa götürdü hemen pes doğrusu.

yahu gene monitor, klavye, mouse derken 100 doları geçer istemeseler de. Yapacakları bir şey yok. Kıyacaklar paraya netbook dağıtacaklar( Lütfen monitöre gerek yok, TV'ye bağlar demeyin. Herkesin evinde HDMI çıkışlı TV mi var ? Gerçi orası Amerika belli olmaz ;D )

pc yi satıp almak lazım çıkınca :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play