Bu Bluetooth çipinin pili 4 yıl bitmiyor!

Bu çok popüler teknolojide yapılan bir geliştirme, onun pil sorununu kökten çözecek

  • Zeynel A. Öztürk
Bu Bluetooth çipinin pili 4 yıl bitmiyor!

Yeni geliştirilen bir Bluetooth çipi, küçük boyutları ve entegre işlemcisi sayesinde bir saat piliyle 4 yıllık pil ömrü sunabiliyor.

Dialog Semiconductor'ün geliştirdiği sadece 2.5mm kare ve yarım milimetre kalınlığındaki Bluetooth çipi, üzerinde gömülü ARM işlemcisine sahip. Yeni çip DA14580 (SmartBond olarak da adlandırılıyor), veri gönderme ve alma sırasında 4mA, bekleme modunda ise sadece 600nA enerji harcıyor.

4 senelik pil ömrü ise 225mAh'lik bir "saat pilinin" bağlı olduğu bir cihazın saniyede 20 baytlık veri gönderdiğini temel alıyor. Bu, bir egzersiz bilekliğinin veya ayağa bağlanan bir adım sayacının birkaç sene çalışabileceği anlamına geliyor. Bunun yanında çipin küçük boyutları, akıllı saatlerin incelmesine de izin verecek.

SmartBond aslında yeni bir Bluetooth çipi olmaktan ziyade yeni bir sistem. Sistemin ana fikri ise, radyo sinyallerini işleme işini gömülü ARM işlemcisine aktarmak. Şu an kısıtlı sayıda üretilen Dialog'un çipleri, bu senenin ilerleyen aylarında üretilmeye başlanacak. Çipin akıllı saatlerde yer alması ise birkaç sene sürebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Saniyede 20 bayt ile ne göndereceksiniz bluetooth kulaklık ile dinlediğimiz şarkıların önbelleğe yazılma süresini geçtim önbellek ne kadar olacak o da önemli değil mi ama iyi bir buluş devamı gelirse muazzam bir teknoloji olur fakat saat pilleri pahalanır bu durumda biz de saat pili stoklayalım :)

Suanki SoC'larda blutooh zaten sisteme gömüllü geliyor. 20b/s veri yeterli olmadigi icin cok güc tüketiyor yoksa 3G/4G radyolari 20b/s ile calissa telefonlar tek sarjla bir yil gider.

Ben mizrap düz pil konusu ileride wi-fi enerjisinin şarj enerjisine dönüştürülebilmesi ihtimalini bana hatırlatmakta. bilim adamları ve firmalar bu konuda ne düşünmekteler acaba.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play