Bu buluş ayaklarınızı yerden kesecek

Sihirbazlık değil gerçek: Amerikalı bilim adamları, cisimleri havada tutmanın yolunu buldu.

Bu buluş uçuracak
Amerikan bilim adamları cisimleri havada tutmanın yolunu buldu.

Henüz bir cismin havada tutulması gerçekleştirilmedi ancak bilimciler, doğadaki en küçük parçacıkları yöneten ilkelerden oluşan "kuantum mekaniğinin" sır dolu güçlerini kullanarak, bunun nasıl başarılabileceğinin yolunu keşfetti. Harvard Üniversitesi uygulamalı fizikçi Federico Capasso ve ekibinin yaptığı bu çalışma, Nature dergisinde yayımlandı.

Küçük nanoteknolojik makineler yapılmasını sağlayabilecek olan bu yöntemde, moleküllerin belirli birleşimleri oluşturularak, birbirlerini itmeleri sağlandı. Bu "yeni gücün" keşfinin, moleküllerin havada tutulmasını sağlayabileceği, sürtünmenin sıfır olduğu küçük, yeni kuşak cihazların yapılmasını sağlayabileceği kaydedildi.

Bu yeni güç, çok küçük cisimlerin birbirlerine yaklaştıklarında birbirlerini çekmeleri esasına dayanıyor. Bir Rus ekibi, moleküllerin doğru bileşimi elde edildiğinde bu gücün tersine dönebileceğini, yani cisimlerin birbirini itebileceğini öne sürmüştü.

Amerikalı bilimcilerin yaptığı deney de Rusların bu varsayımını kanıtladı. Deney sırasında bir sıvı üzerindeki ince altın yüzey, metalik bir yüzey tarafından çekildi ancak silisyumdan yapılan bir başka yüzey tarafından itildiği gözlendi.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

İnşallah bu proje gerçeğe dönüştürülebilir ve insanoğlunun uçma isteği tam anlamıyla sağlanmış olur. Sevindirici bir buluş:)

Zaten bunu mısırlılar pramitleri yaparken bulmuşlardı ve tonlarca ağırlıktaki taşları bu teoremler sayesinde kaldırmışlardı.

bi nevi ters mıknatıslanma gibi birşey

Zamanı gelmişti artık. Bravo!

çok yeni bişe değilki maddelerin birbirini itebileceği fizik ve kimya bilimide zaten var olan birşey.ayrıca ince altın levhayıda tanıyoruz iyi bir iletkendir kendisi bu yüzden deneylerde tercih nedenidir.

hava yolları iflas etti:D

"Zaten bunu mısırlılar pramitleri yaparken bulmuşlardı ve tonlarca ağırlıktaki taşları bu teoremler sayesinde kaldırmışlardı."

Kim bilir belki de öyledir... Ama ne tarihçiler ne bilim adamları bile böyle birşey söylemeye cesaret edecek kadar ispatlayamıyorlar da aceba seni bu denli küstahça (sanki firavunlardan biri rahmetli dedenmiş gibi) "bulmuşlardı.. kaldırmışlardı" diye konuşturan nedir aceba söyler misin?

Sadece bilgisiz bir ukala olman mı seni böyle boş bol konuşturuyor? Yoksa herkesten sakladığın dünyayı sarsacak bir bilgi mi var elinde?

Heyyyy allahım heyyy kimlere kaldık...

viagra bulmadı mı kı bunu zaten

mukemmel bir bulus ama insan icin gecerli olacaksa sanırım oksijen tüpü de gerekecek. cunki surtunme 0 ise O2(havanın 1/5 i) yi de ittigi dusunulebilir onu da iter ise insan bogulma tehlikesi ile karsı karsıya kalır.

malesef hala insanoglunun hayalleri gerceklesemeyecek, "hicbirseye ihtiyac duymadan ( bkz: heroes - nathan petrelli) ucmak"

Bazıları bilinen bir şey olduğunu ve yeni olmadığını söylemiş ama ben ilk defa duydum böyle bir şeyi, yani benim için yeni :P
Ayrıca , Yeni olmasaydı moleküllerin havada tutulmasını sağlayabileceği, sürtünmenin sıfır olduğu küçük, yeni kuşak cihazlar çoktan hayatımıza girmiş olurdu.

haa bi uçmadığımız kalmıştı oda oldu...:D:)

Sen de yorum yaz