Bu cebi şarj etmek çok kolay...

Bu cebi şarj etmek için ne bir adaptöre, ne de güneş enerjisine ihtiyacınız var...

  • Ümit Öncel
Bu cebi şarj etmek çok kolay...
Sadece kurun ve konuşun...

Şarj adaptörlerini, hatta güneş enerjisiyle şarj olan cepleri unutun: İngiliz bir firma, kurma kolu yardımıyla şarj olan ilk cep telefonunu üretmeyi başardı. Üretilen bu cep telefonu, küçük kurma kolu yardımıyla kuruluyor, ufak bir dinamo sayesinde enerjiyi topluyor ve doğrudan bağlı olduğu pile aktarabiliyor.

Kurma kolunun 1 dakika boyunca çevrilmesi, cep telefonunun pilini tam 4 dakikalık görüşme yapabilecek kadar doldurmaya yetiyor. Üstelik gerekli olabileceği düşünülerek, cep telefonun üzerine mini bir güneş paneli de eklenmiş. Bu panel yardımıyla aynı zamanda güneş enerjisi de cep telefonunun şarjını doldurmaya yardımcı olabiliyor.

Üreticiler cep telefonun yakın zaman piyasada olacağını ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük ilgi görmesinin beklendiğini söylediler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

güzel aslında bilgisayarın fanları sayesınde elektirik de üretilebilir

oldu olası bırde cebimizde akü taşiyalım

-Niye açmıon len telefonunu
-Kurmayı unutmuşum valla ya yoksa nie açmim he hacı:D

onun yerine, telefonun tasarımını bozmaktansa, telefona bağlanabilecek ek bir parça olarak da satılabilir bu dinamo mekanizması ve güneş paneli..

o zımbırtı tekrar telefonun üzerine monte edilebiliyorsa ne ala edilemiyorsa beş para etmez...

Çıksın ilk alanlardan biri olurum herhalde. 3G pil katili resmen.

Cok ilkel bir yontem. Saatlerde oldugu gibi hareketi dogrudan elektrik enerjisine cevirememisler. Nasil olsa cepte tasirken saga soal donuyor bu meret. Yada elektronik bir komponent vardi adini hatirlayamadim simdi. Bir yuzu isıtılınca yuzeyler arasindaki isi farkina gore elektrik uretebiliyordu. Bunu cepte tasirken vucudumuza yakin olan kismi diger yuzunden bir kac derece sicak olacaktir. O aradaki isi farkindan da elektrik uretebilirlerdi ek olarak. Bunlar Graham Bell'in zamanina geri gitmisler.

Sen de yorum yaz