Bu cebin kamerası tam 50 megapiksel!

Akıllı ceplerde megapiksel savaşına son noktayı bu telefon koyabilir. İşte 50 megapiksellik ilk cep!

  • Ercan Uğurlu
Bu cebin kamerası tam 50 megapiksel!

Megapiksel savaşları tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz yıl Nokia'nın Lumia 1020'si ile zirve yaşayan rekabet, bu sene de var gücüyle devam edecek gibi görünüyor. Zira Çin'li üretici Oppo'nun yeni cebinin kamerası tam 50 MP!

Evet, önümüzdeki günlerde tanıtılması planlanan Oppo'nun Find 7 isimli cep telefonunun üzerinde 50 MP'li bir sensör bulunduğu iddia ediliyor. Hatta bu kamerayla bir fotoğraf da çekilmiş. O fotoğrafı hemen aşağıda görebilir ve cebin kamera kalitesi hakkında ilk izlenimleri edinebilirsiniz. Elbette tek fotoğraf üzerinden yorum yapmak ne derece doğru olduğu tartışılır. Fakat fotoğrafa dikkatle bakıldığında keskin detayların ve canlılığın farkına varmak hiç de güç değil. Find 7 ile çekilen bu fotoğraf 8.160 x 6.120 çözünürlüğünde.

Oppo Fine 7'nin 19 Mart'ta düzenlenecek bir etkinlikte tanıtılması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Dosya da 15 MB vardır sanırım

Bunlar Çıldırmış olmalı herhalde. Bu megapiksel Fullframe makinelerde bile yok.

dünkü haber

Pureview olmadan isterse 90mp olsun ne yazar 5 mpden sonrası kandırmaca

50 Mp de lens ne, sensör ne durumda. Lumia'da özel tasarlanmış Carl Zeiss lens var, öyle laf olsun diye 41 Mp değil.

bu oppo da iş var.cyanogen mod lu telefon da çıkaracak.

iyi çekmemiş

arkasına caon D600 yerleştirsinler belki o zaman geçer nokia yı çançinçon ne olacak bunu haber yapmanız anlamsız gidin bir çinde çince sayfa açın orda yayınlayın

nesi keskin bu fotoğrafın editörler lütfen daha dikkatli yorumlayın

50 megapiksel nedir. Hücrelerini mi zumlayacan.

bize gelmeyeceğine göre sıkıntı yok.

İsterse 100mp olsa lumia 1020 ile yarışamaz

@05 Mar 2014 17:19 belki carl zeiss lens var? Görmeden nasıl konuşuyorsun?

İsterse 100mp olsa lumia 1020 ile yarışamaz

çin malı 50 megapixel kameradan ne hayır gelirse artık... resim hiç de kaliteli görünmüyor. hem de o fotoğrafın boyutu baya yüksek olacaktır taşınabilirliği azaltır ve fotoğraf çekim hızı androidli bir telefon olduğundan ne kadar yavaş olacak kim bilir. kısacası kaliteli mercek yüksek megapixelden daha iyidir. bunların hepsi göz boyamak için.

@05 Mar 2014 17:19 öyle deme küserler çıkarmazlar bak vebali hep senin boynuna

megapixel'in değil lensin önemli olduğunu bize nokia'nın pureview'i ve htc'nin ultrapixeli kanıtlamış oldu 100mp olsa ne fark eder ?

@05 Mar 2014 17:26 heheyyt yürü bee

Türkiyemde niye yok la bu Oppo :)

@05 Mar 2014 17:29 ogo pogo var onla idare et

hadi bakalım nokia sen buna izn vermesin lumia yu 55 megapiksel yap

İsterse 250 MP yapsın lens kalitesiz olduktan sonra hiç bir işe yaramaz

Megapiksel bi noktadan sonra önemsiz. Basçek makinelerde bile 16 mp var. Ama çektiği fotoğraf berbat. Megapikselin altında piksel boyutu önemlidir ayrıca, CMOS, Exmor R, Carl Zeiss gibi lenslerdir o megapikselleri adam eden. Bu durumda isterseniz 100 megapiksel olsun lensi adam olmadikca bi halta yaramaz. Canon, Nikon, Sony gibi SLR makine ureticilerin en pahali makinelerine bakin 10-12-18 megapikseldir. Samsung s4'un 13 megapikseliyle Xperia Z'nin 13 megapikseli nasil daglar kadar fark yaratmissa, sensör, lens gibi faktörlerdendir.

1020 ciler hüsranda :D

Hayatımda gördüğüm en çok bilgi kirliliği bu haberin yorumlarında saklı. 50 mp olan lens değil kameranın sensörü.

@06 Mar 2014 00:19 adamlar lens 50mp dememişler ki lens olmadan önemli değil diyorlar. ...yani sensörün kalitesini belirleyen unsurlardan biri lenstir. mesela sony nikon a sensör satıyor kendi sony markalı (zeiss depil) lensleri ile tutmuyor çünkü kaliteli değil....

Lumia da dahil yüksel megapixel ve toplu iğne başı kadar mercek (lens bile demek istemiyorum) kandırmacadan başka bişey değildir. Sensor gerçekte kaç mp? önemli olan o. Yoksa yazılımla upscaling yapıldıktan sonrada bir anlamı yok. Elimde ki SLR makinalar çöp ozaman. Kaç katman kaç element lekesiz bilmem nesiz diye lenslere bu telefonların fiyatı kadar para vermezdik iyi olsalardı. ufacık sensorlerin ışığa duyarlılığı nedirki o mercekten medet umuyorsunuz. Ayrıca lumia1020, S4 ve 5s ile çektiğim fotoğraflarda 41mp lik lumianın yakınlaştırmalarda extra bi farkını göremedim. inanmayan varsa denesin. Uzaktaki bir yazıyı s4 ve 1020 ile çekin ve yaklaştırın aynı oranda bozulma ile karşılaşıyosunuz. Bir adım önde çekilen fotoğrafta okunan yazının bir adım geride okunamadığı bir denge kurup aynı fotoyu çekin ne dediğimi anlarsınız. Hepsi hikaye...

1020nin farkı bilyeli sensörü bu sayede fotoğraftaki bulanıklığı gideriyor ayrıca purewiewi unutmayalım çift kamerayla çekilmiş fotoğrafları bile solluyor kısaca forever Nokia :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost