Bu Cuma gökyüzüne iyi bakın!

Cuma günü dünyamızın çok yakınından geçeceği kesinleşen gök taşı, bizleri nasıl etkileyecek?

  • Ertuğrul Süngü
Bu Cuma gökyüzüne iyi bakın!
Dürbün ile görülebilecek

Mayaların takvimlerine bakarak dünyanın sonunu hesaplayanlar, öyle görünüyor ki Cuma günü dünyanın yanı başından saatte 28,000 mil hızla geçecek, bir salon büyüklüğündeki meteordan habersizler...

Ağırlığı 130,000 ton olarak hesaplanan gök taşı dünyamıza korkutucu bir yakınlıktan geçecek. Konu hakkında konuşan, ESA'nın Uzay Hareketleri Takip ofisinin, dünyaya yakın objelerden sorumlu müdürü Detlef Koschny durumu şu şekilde özetledi. "Gök taşının geçeceği nokta, sabit şekilde duran birçok uyduya bir hayli yakın ki aralarında iletişimi sağlayan fazla sayıda uzay cihazı bulunuyor. Yine de hesaplamalarımıza göre korkulacak bir şey söz konusu değil zira gök taşı bu bölgenin hemen altından geçip gidecek."

Gök taşı 22 Şubat 2012'de gerçekleştirilen "La Sagra Sky Survey" esnasında bulundu. Bu uzay cismi, ufak ebatları yüzünden ancak dünyamıza ayın bulunduğu mesafenin yedi katı kadar yaklaştığında fark edilebildi. Hertfordshire Üniversitesi'nden astronom Dr. Mark Gallaway ise durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Gallaway; "Her ne kadar bu küçük gök taşının dünyamıza çarpması gibi bir ihtimal olmasa bile, artık dünya yakınında bulunan objelerin ne kadar tehlikeli olabileceğini anlamamız ve konu hakkında çok daha dikkatli olmamız gerekli" şeklideki konuşmasında, bizden milyonlarca ışık yılı uzaktaki cisimleri bir kenara bırakıp, daha yakın bölgeleri incelememiz gerektiğinin altını çizdi.

Cuma günü dünyamızın yanından geçmesi beklenen gök taşı, pek tabi çıplak gözle görülemeyecek ama Greenwich saatine göre 20:00 sularında bir dürbün ile az da olsa gözlemlenebilecek. Yapılan hesaplara göreyse onu en rahat Avustralya'da bulunanlar görebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bi aralar siyasi olayları kapatmak için böyle şeyler yayınlıyorlardı.

Siz hala Mayalara inanyonuzmu .. :D

@14 Şub 2013 23:22 Adamlar 5000 yıllık hatasız takvim yapmışlar ya. Takvim bitiminde bütün gezegenler aynı hizaya geldi. Ben Mayalara inanıyorum kardeş.

İnşallah çarpar da dünyaya barış gelir, bıktık artık savaşlardan, savaşa giriverme tehlikelerinden. Yetti ya!

türkiye'de saat 22:00'a denk geliyor galiba

RUSYAYA DÜŞEN METEORLARLA BU GÖKTAŞININ Bir bağlantısı varsa zor bir gece bizi bekliyor demektir.

hey dikkat taş düşebilir.

Mayalar yalan söylemez o yıllarda henüz yalan bulunmamıştı

@15 Şub 2013 20:44 Mayalayamayanlar mı yalan söylüyor yani?

O kadar yoğun bulut var ki, izleyemedim.

bakalık o günü görebilecekmiyiz.

Sen de yorum yaz