Bu da Microsoft'un gözlüğü!

Microsoft'un bu gözlükleri, uzun yıllardır hayali kurulan bir şeyi gerçeğe dönüştürebilir!

  • Levent Öztürk
Bu da Microsoft'un gözlüğü!
Bu gözlüklerde bildirimler göz önünde yer alıyor.

Microsoft tarafından 2012 yılında ABD patent ofisine sunulmuş bir patent isteği yakın zamanda ortaya çıktı. Patent formuna göre, Microsoft, "Artırılmış gerçeklik gözlükleri" ile çok oyunculu oyun oynanması konusunda bir istekte bulunmuş. Bu "sızıntı" daha önceleri Kinect gözlükler ile ilgili ortaya çıkan sızıntıyı onaylar ve destekler durumda.

ABD Patent ve Marka Ofisi'ndeki forma göre, Microsoft'un almaya çalıştığı patent "potansiyel oyuncuları, çok oyunculu bir oyuna davet etmek için kullanılacak, kafaya takılan bir görüntü ürünü ve bu sistemle ilgili yöntemler ve sistem"i içeriyor. Gözlükler ise görsel ve ses bilgisini kullanacak ve yüz tanıma, göz takibi gibi özellikler ile var olan seçenekleri doğrudan kullanıcının gözünün önünde gösterecek.

Microsoft'un söylediğine göre, gözlükleri takan bir kullanıcı diğer kullanıcıları bir ses komutu ile oyunlara davet edebilecek ve kabul edilen istek diğer kullanıcının sesi ile onaylanacak. Patent başvurusuna göre, Microsoft bir menü sisteminin diğer oyuncuları davet etmek için vakit kaybı olduğuna inanıyor. Bunun aksine ses ve yüz tanıma sistemleri, cihaz ile gerekli olan etkileşim miktarını limitliyor.

Patent açıklaması, geçtiğimiz sene sızan yol haritasında bahsi geçen "Fortaleza" gözlükler ile örtüşüyor gibi gözüküyor. Yol haritasına göre, gözlükler, WiFi desteği ile 2014 yılının sonlarında kullanıma sunulacak ve bunu takip eden bir başka sürüm, 2015 yılınca ortaya çıkacak. Microsoft'un söylediğine göre, gözlükler oyun tecrübesi konusunda "gözün önünde ancak el kullanımı istemeyen bir atılım" sunacak ve "dijital dünya ile fiziksel dünyanın kusursuz bir birleşimini" ortaya koyacak.

Şu anda iki yaşında olan yol haritasında bahsi geçen projelerin pek çoğu Microsoft tarafından piyasaya sunuldu veya sunulacağı açıklandı. Yol haritasında bahsi geçen diğer ürün ve servisler ise yeni nesil Kinect, Xbox One ve yolda olan konsolun sunacağı eğlence servislerini içeriyor.

Kısacası, istediğimiz an, istediğimiz yerde oyun oynayabilmek için çok uzun bir süre beklememiz gerekmiyor gibi gözüküyor. Bakalım Microsoft'un gizemli gözlükleri, tahmin edilen tarihte gerçeğe dönüşecek mi; yoksa o da teknoloji mezarlığındaki yerini alacak mı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

googleın glass fikrini nerden çaldığı belli oldu..

@09 Ağu 2013 14:47 Bu kadar beyin hucresinden yoksun olunur mu yahu. Sen neyle besleniyon evlat?

@09 Ağu 2013 21:33 Anlaşılan asıl sen farklı bişeyle besleniyosun ;)

@09 Ağu 2013 21:33 Elaleme ancak hakaretle cevap verebilirsiniz zaten. Adam fikrini iletmiş. Varsa seninde bir fikrin söyle yoksa sağa sola hakaret etme..

@10 Ağu 2013 05:08 Fikir belirtmek demek iftira atmak demek degildir, bos bos konusup cehaletini ortaya doken insana saygi gosterilmesi gerekmez cunki o bu hakkindan IFTIRA atmak suretiyle zaten feragat etmistir. Google glass ile microsoft'un projeleri benzerlik tasisa da farkli amaca hizmet eden urunler ayrica Google'in projesi cok daha once basladi ve su an aktif olarak kullanimda, oysa microsoft un projesi kagit uzerinde bile degil. Simdi buna ragmen beyin hucreleri yetersiz beslenen dolayisiyla calismayan birisinin yorumunu degerlendirmek ve degerlendirirken degerlendirilen kisinin vasiflarini belirtmek hakaret olarak nitelendirilemez cunki bu yapilan gercegi soylemektir yukarida acikladigim gercegi dikkate alirsaniz hakli oldugumu fark edeceksiniz. Bir insan bilmedigi konuda konusmamalidir, konustuklari fikir sayilamaz cunki bilmeden fikir sahibi olamazsiniz bu yuzden bilmedigi hakkinda konusan kisinin soyledikleri 2 hal de degerlendirilir. 1- Yalan 2- Iftira Yeterli anlama kapasitesi olanlarin bu yorumu kavrayabileceklerini umud ediyorum, bu yetiden yoksun olanlarin verecegi cevaplarin da bir tesiri olmayacaktir.

@09 Ağu 2013 21:33 glass dan çoook önce Microsoft bu gözlüğün patent başvurusunu yapmıştı. gözlük diye 1 santim ekranlı bi klipsi yutturuyorlar size sizde onu gözlük sanıp aaa artırılmış gerçeklik gözlüğü diye kabul ediyorsunuz :) Microsoft dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline domates satarak gelmedi evlat

@14 Ağu 2013 13:27 Evlat diyen gariban, sanal gerceklik gozlugunun gecmisi microsoft daha bill gates proje (sperm) halinde degilken var olan patentli bir projeye dayanir bu bir, microsoft'un gozlugu ile google'in gozlugu farkli alan ve amaclara hitap eden gozluklerken sapi samani karistirarak bilmislik taslama bu iki, google glass'in gozlugunun ne is yaptigi yada nasil oldugu soz konusu haberden ve yorumlardan ayri bir konuyken senin de beyin hucrelerinin eksikligi yuzunden saf saf yazip cehaletini ortaya dokme bu uc, siz hesap makinesini bilgisayar sanarken biz siyah beyaz ekranlarda Basic ve fortran programliyorduk bu DORT, ayibini ort :] hadi simdi kaybol....

boşuna birbirinizin kalbini kırmayın! google glass hollywood filmlerinde arak bir fikirdir, 2000 senesinden önce çekilmiş neredeyse bütün hollywood bilimkurgu filmlerinde vardır hatta google glass olan bir tanesinin ismini vereyim iskoçyalı 2 filmini izleyin. google ile bing tarihini biraz araştırın google`ın belli başlı birçok tasarım ve fikirleri insafsızca microsoft`tan çaldığını göreceksiniz. google arkasında illuminati olduğundan aslında hiçbir fikir geliştirmeyen sadece beğendiği firmaları satın alan bir kurumdan başka birşey değil! google eath= satın alındı, street view=satın alındı, gmail=satın alındı. google microsoft apple facebook hepsinin arkasında tarikat güçleri var ve hepsi sağdan soldan araklıyor hatta içlerinde üniversitelerin patentini çalacak kadar gözleri dönmüş durumda olanı bile var. steve jobs ile bill gates 80`lerden beridir danışıklı dövüş içersindeler rakip oldukları filan yok hikaye.

@10 Ağu 2013 00:43 gülerim ağlanacak haline...

Google Glass yaptı güzel hoş. Windows yaparsa olmaz. 10 tane pencere açılır error diye :D

@Ertan Çetin Haha :-D öyle bir video'da vardı :-D

ve Google glass yalan oldu

Sen de yorum yaz