Bu DVD 48 saat sonra kendini yok edecek!

Sadece 48 saat kullanılabilen DVD'ler, herhangi bir kopya koruma yöntemi içermiyor.

Bu DVD 48 saat sonra kendini yok edecek!
DVD-D, kendini yok eden DVD teknolojisine çok güveniyor.

Bir Alman şirketinin satışa sunduğu "kullan-at" DVD'ler, film satın alma ve kiralama yöntemlerini değiştirmeye hazırlanıyor. DVD-D isimli şirketin "Einmal" (Bir kerelik) adını verdiği DVD teknolojisi, DVD'nin bir süre sonra, daha doğrusu 48 saat sonra kullanılmaz hale gelmesini sağlıyor.

Einmal DVD'leri kutusundan çıkarttığınız an saat de işlemeye başlıyor. 48 saat içerisinde filmi dilediğiniz gibi izleme şansına sahipsiniz. Ancak özel kaplaması, 48 saat sonunda özelliğini yitiriyor ve DVD artık okunmaz hale geliyor.

İşin ilginç yanı, Einmal DVD'lerde herhangi bir kopya koruma yönteminin kullanılmıyor olması. Yani kullanıcılar, 6,5 Dolar karşılığında satın alacakları bir DVD'yi rahatlıkla normal bir DVD'ye kopyalayabiliyor.

"Kullan-at" DVD fikri aslında çok da yeni değil. 2003 yılında Atlanta'lı şirket Flexplay de bir süre sonra özelliğini yitiren DVD'leri piyasaya sürmüş, ancak çevre örgütlerinin büyük tepkisiyle karşılaşmıştı. Plastik ve benzeri maddelerin doğaya verdiği zararı öne süren örgütler, projeye karşı olduklarını defalarca duyurdular. Zaten Flexplay de, halen satışa devam ediyor olsa da, hiçbir zaman beklenen büyük ilgiyi göremedi.

DVD-D ise, "kullan-at" DVD'lerin Almanya'da çok ilgi göreceğini düşünüyor. Ancak çoğu uzmanın görüşü, sadece "kullan-at" DVD'lerin değil, normal DVD'lerin de yavaş yavaş ilgiyi kaybettikleri yönünde. Bunun nedeni ise, online dağıtımın giderek artması. Kimin haklı olduğunu zaman gösterecek, ancak DVD-D'nin çok az film alternatifi sunması haklı olanın şimdiden belli olduğu izlenimini yaratıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Kopya koruması olmadan bunun ne anlamı var ki?

Çok gereksiz, korsana daha da destek olacak bu , 3.99 Euro mudur Sterlin midir neyse alacak ucuza kopyalayacak yine

İnsanları tamamen tüketim toplumuna çevirdiler ya... Kullan at başka bişey yok...

"Kopyala At" yapar herkes :P :D

kullanırım ama atmam o kdr para vermişim niye atiim..dikiz aynasına asarım :P

Buluş önemli bir buluş, tamam. Özellikle korsanın önünü kesmede en azından sözü edilebilecek bir yöntem. Ama:

1. Normal dvd film fiyatı bu civarlara çekilirken neden bunu alayım?
2. Filmi başka yere kopyalayabiliyorsam bundan ne anladım?

İlişkilerde de durum aynı: kullan at. İnsanlık nereye gidiyor.

İşte tamamen saçmalıktan ibaret bir başka buluş,hiç bir anlam ifade etmiyor özellikle benim gibi dvd arşivleyenler için.

bu yeni bişey değilki ta ne zamandan beri var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir