Bu Firefox eklentisi bilgilerinizi çalıyor!

7 milyondan fazla kişinin indirdiği bu Firefox eklentisi, bakın gizliden gizliye neler yapıyormuş...

  • Melik Arslan

Açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Firefox'un çok rağbet gören eklentilerinden birinin gizlice kullanıcı bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

Ant Video Downloader isimli 7 milyondan fazla indirilme sayısına sahip eklenti, özel (gizli) gezinme modu açık olsa bile Firefox'ta gezilen her site hakkında veri topluyor ve bu verileri kullanıcının bilgileriyle eşleştiriyor.

Beş üzerinden 4 puan alan, günlük de neredeyse 7.000 indirilme sayısına ulaşan bu eklenti hakkında Mozilla tarafından yapılan açıklama ise şöyle:
"Ant Video Player eklentisini gözden geçirdik ve kendi puanını yükseltmek amacıyla hangi sitelerde en çok kullanıldığını benzersiz bir tanımlayıcı kullanarak belirlediğini gördük. Bu durum bizim kurallarımızı ihlal etmiyor zira gizlilik anlaşmamızda ve eklentinin açıklamasında bu durumlar hakkında kesin bilgi yazılmasını zorunlu tutuyoruz. Eklentinin geliştiricisiyle bu sorunların düzeltilmesi için irtibata geçtik."

Bakalım Ant Video Downloader tartışmaları nasıl snuçlanacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Zaten şimdiye kadar hiç kullanmadım :D

jdownloader gibi her siteden video ve mp3leri indirebilcegin bir program varken bunlari kim indiriyor.

kullanmıyorum bu eklentiyi. genelde IDM üzerinde indiriyorum video dahil bütün dosyaları.

firefox hep böyle bende videodownloadhelper eklentisini kurdum ve video formatını değiştirme özelliğini kullanayım dedim bunun için program kurulumu gerektiriyormuş tamam dedim zannediyorum ufak microsoft yazılımları gibi bir kurulum yapacak baktım başlıca program kurulumu gerektriyor bende kurulumu iptal ettim ancak swishzone diye bir firmanın flv source filter programı kendiliğinden kuruldu ve indirdiğim videoyu sürekli format değiştirme işlemi yapıyor ama işlem yapmıyor ama sanki bir işlem yapıyorcamışçasına sistem kaynağından %60 harcıyor ve ne programı kaldırabiliyorum nede videoyu silemiyorum hiçbirşeye izin vermiyor üstelik program ekle kaldır listesindede gözükmüyor ana kullanıcı hesabı kullanarak zar zor işlem yapılan videoyu çöp kutusuna kaldırabildim ama program çöp kutusundan bile işlem yapıyor ve videoyu çöp kutusundan silemiyorum çünkü bu program görünümlü virüs izin vermiyor

program değil resmen virüs

google`dan flv source filter diye aratın bu sorundan ne çok insanın yakındığını göreceksiniz
eklentilerinin ne olduğu belli değil aman diyeyim firefox`dan uzak durun

firefoxun en güvenli eklentisinde bile bunlar yapılıyorsa diğerlerinde neler yapılıyordur kim bilir

Pire için yorgan yakan mantık budur! Firefox kullanmayı kötü gibi göstermek için harcadığınız çabayı başka işlerde kullanmak daha akıllıca olur.

Sen de yorum yaz