Bu gece gözünüzü Ay'dan ayırmayın!

Bu gece gerçekleşecek parçalı ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek. Detaylar burada.

Bu gece gözünüzü Ay'dan ayırmayın!
Parçalı ay tutulması bu gece çıplak gözle de izlenebilecek.

Bu gece Ay, bakır renginde görünecek ve "parçalı" tutulacak. Türkiye'den de çıplak gözle izlenebilecek tutulma, 21.24'te başlayacak ve gece 00.10'da gerçekleşecek.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi'nin tutulma nedeniyle düzenleyeceği etkinlikte Başkentliler, teleskoplarla gökyüzünü izleyebilecek. Ay tutulması, Dünya'nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay'ın Dünya'nın gölge konisinin içerisinde kalması ile gerçekleşiyor.

Ancak Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle her tutulmada Ay, Dünya'nın tam gölge konisine girmeyebiliyor. Bu durumda gerçekleşen tutulma "Parçalı Ay Tutulması" olarak adlandırılıyor. Parçalı ay tutulması, çıplak gözle ve her çaptan teleskopla izlenebilecek ve fotoğrafı çekilebilecek.

Düzenlenen etkinlik programına ve rasathaneyle ilgili tüm ulaşım ve iletişim bilgilerine http://rasathane.ankara.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bugün kesinlikle izleyeceğim ayı

saatin gelmesini bekliyorum bende izlicem

deprem yaklaşıyor ...

ALLAH tan teleskopum var ve en ust kattan izleme imkanım var.bole birşeye ilk kez tanık olcam.fotograf makineleri havaya...

Bu gece parççalı ay tutulması var ve bu duruma üzüleyimmi sevineyimmi bilmiyorum.Arkadaşımızın dediği gibi deprem her an yaklaşabilir.Bu olağan birşey ve ben 17 Ağustos 1999 Gölcük depremini yaşayanlardanım ve merkez üstü Gölcük'te oturuyorum.O günler bir daha geri gelmiyecek öte yandan bu gece yaşayanlar 17 Ağustos depremini tekrardan hatırlayıp gözyaşlarına boğulacaklar.1999 da güneş tutulmasından bir hafta sonra gerçekleşen deprem gibi olmasa bari bu tutulma.

Sene 1999.17 Ağustost depreminden sadece bir kaç gün önce Güneş Tutulması olmuştu.Yıl 2008.17 Ağustosa 1 kala bu seferde Ay Tutulması oluyor.Kim bilir belkide yine deprem...!

saçma sapan yorumlar yapmayın arkadaşlar. batıl inançlarınızla kirletmeyin bu güzelliği. Deprem miş. karıncalar kaçtı deprem, kedi oğlan doğurdu deprem bu ne ya. Bende yaşadım depremi bizzat içinden , hiç bir zamanda böyle batıl inançlara kapılmadım. Allah aşkına hangi çağda yaşıyoruz sıyrılın artık.

yorumlar muhteşem herkes zekasını ortaya koymuş.Tebrikler

Arkadaşım bunlar batıl inanç değil eğer sen yaşamış olsaydın bunları söylemezdin.Ayrıca hem bu kuranı kerimde(ay tutuduğu zaman) yazıyor hemde bilim adamları söylüyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir