Bu göktaşı, Dünya'dan bile daha eski!

Avustralya'da bulunan küçük bir göktaşı, daha ortada Dünya bile yokken Uzay'da geziyormuş...

Bu göktaşı, Dünya'dan bile daha eski!

Avustralya'da, yeryüzüne geçtiğimiz Kasım ayında düştüğü anlaşılan ve Dünya'dan bile daha yaşlı olduğu fark edilen bir göktaşı bulundu. Yerleşim alanlarına oldukça uzak bir bölgeye düştüğü belirtilen göktaşı üzerinde özel bir kamera sistemi ve gelişmiş yöntemlerle yapılan incelemeler sonucu bulunan kayanın 4.5 milyar yaşında olduğu açıklandı.

Ülkenin William Creek ve Marree adlı bölgelerinde yaşayan bazı sakinleri tarafından gökyüzünden 27 Kasım 2015'te düştüğüne tanık olunan göktaşının ayrıca Avustralya'nın bu bölgeyi gözleyen Desert Fireball Network kamera sistemine de takılması kayanın izini bulmayı kolaylaştırdı.   

Eyre Gölü'nün yakınlarına düştüğü tespit edilen 1.7 kg ağırlığındaki kaya, kalın ve tuzlu bir göl çamuruyla kaplı halde bulundu. Çarpışmanın etkisiyle yüzeyin 42 cm altına kadar giden göktaşının 4.5 milyar yılı aşkın bir zaman dilimi öncesinde, yani Güneş Sistemi'nin henüz ilk oluşum dönemlerinde oluştuğu tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Hmmmhmmmm yersen tabi

:\, :\, Allah, Kahr, bela, Ama...fakat... bu nasıl olur, o taşın orada ne işi var? İnsanlık tarihi Adem ile Havva'dan başlamadı mı, tüm bildiklerim altüst oldu, kafam karıştı, lanet olsun yoksa evrimciler haklı mı? Kim buluyor çıkartıyor, kim bunun Karbon testi ile yaşını hesaplıyor, başka işiniz yok mu be, biz metafizikçilerden alıp veremediğiniz ne? :))

Elinizde tuttuğunuz taş kadar taş düşsün başınıza emi!! :)) Şimdi evrimdi, yaratılıştı, metafizikti, varoluştu, ontoloji idi, teoloji idi, diyalektikti diye, Ademoğullarının kafası karışacak. Hmmm buldum, bu taşı oraya koysa koysa iblis şeytan koyar, tamam rahatladım. Şimdi gelsin evrimci geçinenler! :)))

Bu taşı laboratuvar ortamında oluşturmadıkları ne malum? Bu da yeni trend, doğada göktaşı-meteor aramak, kısa yoldan ünlü olmanın yolu bu olsa gerek.

@13 Ocak 2016 17:27 Meteor arayıp bulduklarını labaratuarlara satarak para kazanan çok insan var. İmkanın varsa Discovery Science'a falan bakmanı öneririm :)

@15 Ocak 2016 17:09 1 ay önce haberlerde çıktı o kadar uzağa gitmeye gerek yok ülkemizin güneyinde de köylüler sabah akşam taş bulup satıyorlarmış.

Bu nekadar saçma bir yorum hz.adem yaratıldığında evren coktan yaratilmişti zaten

Bilimden zerre kadar anlamayan dar kapılı zihniyetler basmış burayı. Kendi kendişnize sorup kendi kendinize cevaplayamıyorsunuz. Kafanıza takılan her soru da google amcanıza yazın size bilim sitelerinden mantıklı sayfalara yönlendirsin okuyun okumakla sorgulamakla kafanız acımaz.!

@14 Ocak 2016 00:15 Adamlarda çok şey istiyorsun.Zaten o kadar kafa olsa memleket bu halde olmazdı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost