Bu Google haberi kafa karıştırdı!

Nette dolaşan bu haber "yok artık, daha neler" dedirtti, Google'ın yaptığı açıklama kafa karıştırdı!

  • Zeynel A. Öztürk
Google bir yüz tanıma uygulaması mı geliştiriyor?
Google mühendislik direktörü Hartmut Neven

CNN'de yer alan bir habere göre Google, yüzleri tanıyabilen bir mobil uygulama üzerinde çalışıyor. Bu sayede bir kişinin fotoğrafını çekip kişisel bilgilerine ulaşmak mümkün olabilecek.

Google mühendislik direktörü Hartmut Neven, CNN'le ropörtajında kullanıcının kişisel bilgilerine ve resimlerine ulaşılabilmesi için bir izin kutucuğunu işaretlemesinin gerekeceğini söylüyor. Google'ın Profiles hizmeti, kullanıcının adını, telefon numarasını ve e-posta adresini içeriyor. Ancak Google, yüz tanıma sistemiyle tanınan kişinin hangi bilgilerinin gösterileceğini açıklamadı.

Neven, gizlilik konusunda Google'ın çok dikkatli olduğunu söylüyor ve hizmetin kabul edilebilir bir gizlilik modeline sahip olacağını belirtiyor. Bir Google yetkilisine göre ise teknoloji yeni bir uygulama olarak sunulmayabilir ve örneğin Google'ın resim arama hizmetine eklenebilir.

Google'dan son yapılan bir açıklama ise CNN'de yer alan bu röportajı yalanlar nitelike. Bu açıklamayı ve CNN'in cevabını sonraki sayfamızda okuyabilirsiniz.

Google yalanladı, CNN karşı çıktı!

Google'ın ürünleri tanıyan bir uygulaması zaten var

CNN'de yer alan Google'ın 'Yüz tanıma' üzerinde çalıştığı haberleri üzerine Google, bu haberin spekülatif olduğunu söyledi ve şunları belirtti:'aslında böyle özelliklere sahip bir uygulama üzerinde çalışmıyoruz.' CNN ise Google'ın bu açıklamasına karşı çıktı.

Google'ın açıklamasının ardından savunmaya geçen CNN, bu açıklamanın 'durumun gerçeklerini açıklamadığını' söylüyor ve ekliyor: 'Bu röportaj bir Google halkla ilişkiler yetkilisi tarafından izlendi. Yetkili, Google mühendisinin söylediklerine karşı çıkmadı.' CNN, Google gibi röportajın ses kaydına sahip olduğunu söylüyor.

Bir Google yetkilisi ise, CNN'in bu açıklamasına cevap vermekten kaçındı.

Google, aslında Goggles adındaki araç ile bir resim tanıma uygulaması sunuyor. Android ve Apple iOS için sunulan uygulama, metni, ürünleri, kitap kapaklarını, barkodları ve daha fazlasını tanıyıp internette arayabiliyor. Picasa fotoğraf platformunda ise birden çok fotoğrafta görünen kişileri algılamaya yönelik bir işlev bulunuyor.

Kısacası tüm bu yaşananlar, Google'ın ne yapmak istediği konusunda kafa karıştırmaya yetti. Bazıları bunun 1 Nisan şakası olabileceğini bile iddia etti. Bakalım bu işin altından ne çıkacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bende tam nisan 1 olmasın diyecektim :)

telefonun kamerasına bas parmakla bastır kapat nette öle gez olsun bitsin :) sokak sokak dolaşıp resim çeken google bunuda yaparsa hiç şaşırmam, kesinlikle net dünyasının 1 numarası tartışmasız, google olmadan internet bir hiç.

Bunun biraz benzerini facebook kullanıyor şimdi diyelim sizin bir arkadaşınız ile resim çekildiniz bunu facebooka atarken facebook'un yüz tanıma teknolojisiyle o kişiyi otomatik olarak etiketlemeyi öneriyor :) sanırım bu programda yüzü tanıyıp facebooktaki beyenilerine ulaşmayı sağlıyor :)

Google yavaş yavaş bizi kayıt altına almaya başlıyor

yok artık, daha neler.

1 nisan şakası değil mi yani? :)

www.operaturkiye.net/bugun-nisan-1/

Google'nin bu kadar aciz olduğunu bilmiyordum. Yazık ya. Resmen şakaları bile araklamaya başladılar. Operanın chromeyi kopyaladığını iddia edenlere kapak olsun.

bunu daha onceden yapan sanirsam norvecli bir firma var ve uygulama ghercekten cok iyi.

zeitgates 'de bir bölümde bazı gizli kişilerin ve bu kişilerin systemler insanlara chip takmak istiyor. Sebep ise bu systeme karşı gelebilecek yada gelen potansiyel hertülü karşı tutumu saptaya bilmek için kontrol altına almayı sağlamak niyetindeler. Ama bunu direk haşırt diye chipi takarsalar anti tepki toplar bunu alternatif bir yontemle sezdirmeden nasıl yapılabilir ve izlenebilir. işte bu gibi yaklaşımlarla , işin makyaj kısımı bu.

"Google'ın resim arama hizmetine eklenebilir." çok iş yapar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play