Bu haber Nokia'yı çok üzecek...

Nokia'nın başarılarla dolu haberlerini okumaya alışmış olabilirsiniz; ama bu onlardan biri değil!

  • Ali Güngör

YouGov'un düzenlediği en son mobil internet tecrübesi araştırması, Nokia'nın akıllı cep telefonları alanında pazar payı kaybettiğini gösterdi.

Apple iPhone ve HTC markasının farklı modelleri büyük bir yükselişte. Nokia alan müşterilerin dostlarına ve çevrelerine tavsiye oranı düştüğü gibi, Nokia almayı düşünen kullanıcıların sayısında da genel olarak bir düşüş var.

Nokia müşterilerinin sadece yüzde 34'ü sonraki cep telefonlarında yine Nokia'yı tercih etmeyi düşünüyor. Bu da 2009 yılından bu yana yüzde 12'lik bir düşüş yaşandığı anlamına geliyor. Apple almayı düşünenlerin oranı ise yüzde 41 ile oldukça yüksek. Dahası tekrar Apple almayı düşünenlerin ve çevrelerine tavsiye edenlerin oranı yüzde 71 ile çok yüksek seviyelerde.

Uzun vadede esas rekabet Apple ile HTC arasında yaşanacak gibi görünüyor. Nokia'nın ise acilen akıllı cep telefonlarındaki müşteri memnuniyetini yükseltmesi gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

yıllarca nokia kullandım; artık htc'nin tadını aldım. profesyönellikte 10 numara.

htc( android) ve apple bu isi goturur kalite isler cikariyorlar

Microzortun telefonları listeye dahi alınmıyor edip naber

bende nokia kullanıcısıyım gerçekten de öyle insanları htc ye yönlendiriyorum memnun değilim ve bir daha ki akıllı telefonum nokia olmayacak param olsa apple almak isterim

herşey doğru yani

Nokia sekil degistirip farkli modellerle(ama ayni takoz sistemle) kullanicilarin gözünü boyadigi yillarin gectiginin farkina hala varamadi, böyle giderse nokia artik ya lastige yada naylonculuga geri dönecek ...

Geçmişte elmayla dalga geçen nokia kendisini iyice bir süzmeli.

fiyatları çok yüksek T.C'de toparlayamaz ama yurt dışında belki

nokia her yükselişin bi inişi var bunu yaşiyor bu kaçinilmaz bir son

daha hala işletim sistemi telefona koyacakda o telefon tanınmaya başlıcakdaa ...............

Beter olsun ! Yaşasın rekabet !

Hani Apple bitmisti? Apple herzaman en iyisi. Kötüleyenlerde zaten satın almak isteyipte alamayanlar.

nokia akıllı telefon pazarını hedeflemeyen bir firma imajı veriyor ama htc ile iphone direk hi-end kullanıcıya hitap ediyor blackberry de var bu arada ama nokia bu pazarın trenini kacıralı çok oldu birde buna linux türevi kapalı acık ios android eklenince tam oldu simbian zaten bitmiş bir sistemdi rakiplerinde tozunu güzel yuttu ms phone 7 ile ne yapabilecek onuda görücez...

nesi kötü yaa. 2. işte. yani 1. olunca iyi olmayınca kötü mü? yanlış yaklaşım.

Microzortun telefonları listeye dahi alınmıyor edip naber
------------------------------------------------------------------ microsoft un telefonu varmıki? :D edip bu sözün altında kalmaz kesin birşeyler bulur yine :D

Ben yıllardır Nokia kullanıcısı birisiydim en son olarak da Nokia N97 aldım 6 ay evvel almaz olaydım hiç mennun değilim bir dünya para verdim Nokia kendi bindiği dalı kendisi kesti Nokia N97 ile bir daha Nokia evimden içeri giremez asla.

Blackberry bu konuda 1 numaradir

Sektörün lideriyiz derken iyiydi.Ama icraata gelince hiç birşey yok.Yenilik dersen sıfır,dizayn dersen sıfır,aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp önümüze koymaktan başka hiç bir iş yapmadılar.Aslında Apple'a teşekkür etmemiz lazım iPhone çıkmasaydı biz dokunmatik ekranları bir 5 yıl daha göremezdik.Adamlar iPhone'a rakip diye ilk dokunmatik ekranlı telefonlarını 5800 ile çıkarttılar.Onuda, e hadi alın size dokunmatik yaptık kullanın şeklinde oldu.Zaten adamların yapmış olmak için yaptıklarını anlamak için, 5800'ın ekranına bakmanız yeterli olacaktır.Adam bana iPhone a rakip çıkarıyor ama resistif ekran kullanıyor.İlk çıkan iPhone yani 2G yi kullandım.Dokunmatiği hakikaten inanılmaz.Şu anki telefonum Nokia 5800 Hackli v50 içinde SPB Mobile Shell HTC temasını kullanıyorum.Ram'i ancak SPB Mobile Shell'i çalıştırmaya yetiyor .Dokunmatik derseniz biraz daha iyileştirilmiş ama iPhone ile yarışamaz.Şimdi diyeceksiniz o kadar kötüledin ve Nokia kullanıyorsun bu nasıl tezatlıktır, şu an paramın yettiği neyse onu almak zorunda kaldım.Ama param olunca ilk alacağım telefon HTC marka Android'li telefon olacak.Bugün Nokia'nın kaybettiğini gördüğüm ikinci haber.Diğerinde ise hisse fiyatları 1998 den beri ilk defa dibi görmüş.Bu haberleri duyunca seviniyorum.Nokia'dakilerin sağlam bir şekilde silkelenmeye ihtiyacı var.

Nokia ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. Rakipler inanılmaz güçlü gelirken hala eski huylarından vazgeçmiyor. İşletim sistemi olsun, tasarım olsun hep aynı. Artık yeni, kendine has bir tarz yaratmazsa Nokia'nın sonu yakın. En azından cep telefonu piyasasında artık yeri kalmaz ki ben başka alanlara kaysa da başarılı olacağını sanmıyorum.

ha bire telefon cıkaran samsung o kadar modele rağmen resmen sürünüyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play