Bu hata mesajı iPhone 6'yı tamamen kilitliyor

iPhone 6'sını Apple'dan başkasına tamir ettiren kullanıcılar, garip bir sorunla karşı karşıya!

Bu hata mesajı iPhone 6'yı tamamen kilitliyor

Apple'ın mobil işletim sisteminin başı dünyanın dört bir yanındaki iPhone cihazlarında kalıcı arızalara neden olan bir güncellemeyle dertte. iOS 9 için sunulan en son güncellemeyi indiren kullanıcıların önemli bir kısmı 'Error 53' ibaresiyle bildirilen bir hatayla karşılaşıyor. Söz konusu hatanın iPhone 6'lara; cihazı yeniden başlatmayı ya da kurtarmayı olanaksız hale getirecek bir biçimde hasar verdiği belirtiliyor.

Sorunun cihazlardaki home tuşu'ndan kaynaklandığı söyleniyor. Touch ID algılama özelliğine de sahip olan söz konusu tuş bu sorunun ardından "resmi olmayan" bir kurum tarafından ya da bireysel olarak tamir edilmeye çalışıldığında kullanıcılar telefonlarını kullanılmaz hale getiren 'Error 53' hata mesajıyla karşılaşıyorlar. Cihazlarını düşüren ve fiziksel olarak hasar veren, bunun ardından telefonlarını düzgün bir biçimde tamir ettirmeyen kullanıcılar da, yine iOS 9'a güncelleme yaptıkları takdirde aynı sorunu yaşıyor.

Bu hata mesajının ekranda gösterilmesinin ardından kullanıcılarının telefonlarını kurtarmak için ne yazık ki yapabilecekleri bir şey yok. Hata mesajıyla birlikte telefon üzerindeki bütün veriler de geri dönüşü olmayacak biçimde kayboluyor. Apple söz konusu problemin farkında olduğunu duyursa da, bu hatayı çözmek ya da kullanıcıları güncelleme hakkında uyarmak için henüz bir adım atmış değil.

Aynı sorunu yaşan kullanıcılardan biri olan The Guardian için çalışan fotoğrafçı Antonio Olmos, bir etkinlik için Makedonya'da bulunduğu sırada cihazını yerel bir dükkanda tamir ettirmiş. Bunun ardından cihazına gelen güncelleme talebini kabul eden Olmos'un telefonu 'Error 53' uyarısıyla kilitlenmiş. Cihazını Apple Store'a götüren Olmos, telefonu düzeltmek için yapılabilecek bir şey olmadığını öğrendiğinde çareyi indirimli fiyatla bir yedek cihaz almakta bulmuş.

iFixit'ten Kyle Wiens'e göre söz konusu sorunun temel nedeni iPhone'un home tuşunun bir üçüncü parti teknisyen tarafından onarılması. Böyle bir durumda yazılım güncellemesiyle birlikte sistem cihazın bileşenlerindeki bu farklılığı tespit ediyor ve cihazı kilitliyor.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bu bir hata değil apple bunu muhtemelen bilerek yaptı

"iFixit'ten Kyle Wiens'e göre söz konusu sorunun temel nedeni iPhone'un home tuşunun bir üçüncü parti teknisyen tarafından onarılması. Böyle bir durumda yazılım güncellemesiyle birlikte sistem cihazın bileşenlerindeki bu farklılığı tespit ediyor ve cihazı kilitliyor."

Bu sorunla karşılaşan iPhone kullanıcılarına acıyorum yavrularım benim :D

Apple dan farklı biryerde tamir yaptırıyorsanız bunda sorun yaşamazsınız.Home tuşu ekran değişimi sırasında yeni ekrana aktarılır.Altında bir yapıskan mevcuttur bunu ısıtma yöntemi ile zarar vermeden aktarmalısınız.Direk çekerseniz güçlü bir yapışkan onu sabit tuttuğu için filmine zarar vermiş olabilirsiniz ve 53 hatası ile tanışmış olursunuz

yani apple kullanıcılarım gelin sizi sağmaya doyamadım gelin biraz daha sağayım diyor. bu hatayı bilerek koymuş...

Apple alıp tamiri bile istediğim yerde yaptıramıyosam ne anlamı var? Android candır diye boşa demiyoruz

@06 Şubat 2016 23:57 sen zaten apple almamışsın bırak alanlar düşünsün seni ilgilendirmez.

Anladığımkadarıyla,Hasar görüpde çöpe giden iphonlarda. Cihaz kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde yazılım servis dışı müdahaleyi anlıyor ve yazılımsal olarak imha ediyor ne güzel. Kullanıcı bilgileri ebedi yok oluyor.

arıza degl tatik,buyuk maviye çekiç atıyordu kendisi büyük elma oldu.

Bu biraz fazla tesadüfi bir arıza değil mi ayıp artık yaa

53 hatasını çözüyoruz arkadaşlar. Bilginiz olsun. GEVEY.biz Ekibi

@07 Şubat 2016 11:31 ne sen çöz ne de ben apple alayım.

iphone 5 kullanıyorum. mis. kafam rahat (:

ben ce güzel ama eksikleri var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir