Bu iddia Nokia'yı çok kızdırdı...

"Tarihin en büyük U dönüşünü yapıp Google'a sarılacak" iddiası Nokia'yı çileden çıkartmaya yetti...

Bu iddia Nokia'yı çok kızdırdı...
Andorid, Symbian'ı yutacak iddiası ortalığı karıştırdı...

Nokia için işler pek de iyi gitmiyor. Satılan her 10 cep telefonundan 4'ü Nokia markasını taşıyor olsa da, konu akıllı telefonlara gelince durum değişiyor. Piyasa analistleri 2007 yılında dünya çapında akıllı telefon pazarının %47'lik oranına sahip olan Nokia'nın bu yaz %35'e gerilediğini ve yıl sonuna kadar %31'e düşeceğini ön görüyorlar. Diğer yandan Google'ın Android adlı mobil işletim sistemi büyük ilgi görüyor.

Yaklaşık bir yıl önce Symbian işletim sistemini açık kaynak kodlu hale getirerek isteyen herkesin kullanabilmesini sağlayacağını duyuran Nokia, bu hamlesiyle iPhone ve Android'i köşeye sıkıştırmayı planlamıştı. Fakat plan ters tepti ve iPhone ile Android güç kazanırken, asıl kaybeden Nokia oldu.

Bunun üzerine söylentiler, Nokia'nın cep telefonun tarihinin en büyük U dönüşlerinden birini yapacağı, Eylül ayında Android işletim sistemine sahip yeni cep telefonunu resmen tanıtacağı yönünde gelişti. Ancak Nokia, çok kısa bir süre içerisinde bu iddiayı net ve çok sert bir dille yalanladı, her zaman için Symbian'ı tercih ettiklerini, bunun değişmesinin söz konusu olmayacağını açıkladı.

Görünüşe göre Nokia'nın Android ile ilgili bir planı hiç olmadı, yakın gelecekte de olacak gibi görünmüyor. Ancak akıllı telefon pazarında payını daha fazla yitirirse, Nokia'nın ne yapacağını kimse kestiremez...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Nokia Symbian ile Kolay Kolay Asla Güç Kaybetmez . . .

Bence Diz Üstü Bilgisayarlarınada Symbian İşletim Sistemi Oluştururlar . . .

Şahsen Ben Symbian'ı Diz Üstünde Görmek İsterim . . .

nokia fazlası ile yavaş bir kbauk değiştirmesi gerekiyor. Bunu ürün satıcılarıda bahsediyor. Migrosdaki Nokia Şatış Temsilcisi firmanın yavaş işletim sistemi olan telefonlar ürettiğinden dert yanıyordu ki, oda Nokia'dan para kazanıyor düşünün. Google Android Nokia için süper bir çözüm yolu.

Symbian işletim gerçekten güzel . Işime yarayan bir sürü programı ücretsiz bir şekilde edinebiliyorum. Çoğu güzel uygulamalarda ücretli oluyor tabiki(nokianin n-gage oyun platformu gibi.) Ama bundan sonraki telefonumu android işletim sistemli almayı düşünüyorum. Bence bu tarz konularda firmalar esnek davranmalı. Örneğin Samsung gibi symbian,windowsmobile,android,standart demiyor nabza göre şerbet veriyor. Pazar payida gittikçe artıyor telefonumu yenileyince yüksek ihtimalle samsung android işletim sistemli bir ürün tercih ederim.

Symbian bir zamanlar ortalıgı kasıp kavurdu ama artık android ve iphone os karsısında durması mumkun gorunmuyor.nokıa nın her zaman kemıklesmıs bır musterısı var ama eskı gunlerını yakalamasını beklemıyorum...

nokia teknolojiden anlamayan insanlara basit basit menülü cep telefonları satarak bu vakte kadar geldi gelişen genç nesil nokia tlf ları basit ve kullanışsız görüyor, özellik istiyorlar, rakimleri o tarz tlf ları türkiyeye sokup ciro yu yaptıkdan sonra nokia aynı telefonları 2 katı fiatla satmaya kalkarsaki öyle yaptı yakında türkiye pazarındanda silinecekdir. türkiye dışında bir çok telefon markası var bunlardan biride misal neonode bi tlf larına göz atın bakalım diğer telefonlarla işiniz olacakmı? fiatsa fiat garanti ise garanti türkiyedede en büyük online satış sitesi satıyor :) bunu gibi cihazlar türkiyeye geldiğinde ve mağazalara girdiğinde diğer tlf üreticileri toprak olacaklar...

Nokia hem s40 hem de s60 platformunda çuvalladı :( Burun kıvırdıkları Sony Ericsson a200 ve uiq paltformu Nokia'dan çok daha iyi ,iPhone OS ve Android'in ise yakınından geçemez .

Nokia artık geri geri yürümeye başlayacak zamanı geldi

n900e bi bakın nasıl süper olmuş. Bana göre olmasa bile sizlere gore tek eksisi buyuk boyutlu olmasıdır baska da bi kusuru yok. işletim sistemide symbian degil maemo. Linux tabanlı bir işletim sistemi ve acık kodlu. browser ı mozilla ve flashplayer 9.4 barındırıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir