Bu kadar patatesin uçakta işi ne?

Boeing, internet ve bir uçak dolusu patates... Bir araya gelmez denilen üçlü, aynı haberde birleşti!

Bu kadar patatesin uçakta işi ne?

Ev ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan kablosuz ağ teknolojisi artık uçaklara da taşınmış durumda. Ancak söz konusu teknolojinin tam anlamıyla test edilmesi için birçok ayrıntılı işleme tabi tutulması gerekiyor. Ünlü havayolu şirketi Boeing'in bu uğurda kullandığı yöntem ise oldukça ilgi çekici.

Boeing, kablosuz ağ sinyallerinin uçak içindeki dağılışını ve diğer sinyallerle olan etkileşimini ölçebilmek için yaklaşık 10 ton patates kullandı. Şirketin bu yönteme başvurmasının sebebi ise oldukça mantıklı görünüyor. Boeing, sebzelerin sinyallere olan duyarlılığını insaninkilerden pek farklı olmadığını saptamış. Üstelik bir test için insanları saatlerce alıkoymaktansa, bunu patateslerle yaparak zamandan da tasarruf etmiş.

Şirketin deney ve değerlendirme başkanı Dennis O'Donoghue, her şeyi yolcuların güvenliğini düşünerek tasarladıklarını belirtti: "Boeing yolcularının daha rahat ve güvenli bir şekilde seyehat edebilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Daha iyi bir uçuş deneyimi için başvurduğumuz bu son yenilikçi yöntem de bunun bir göstergesi."

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Patates deyip geçme :)

izole edilmesi gereken kısmı yeterince karbon kaplamayı kimse mi akıl edememiş de dünyanın ağırlığını bindirmişler ? :/

@26 Ara 2012 10:45 "kablosuz ağ sinyallerinin uçak içindeki dağılışını ve diğer sinyallerle olan etkileşimini ölçebilmek için yaklaşık 10 ton patates kullandı" bak nediyo burda bi oku bence ölçüm amaçlı herşey

@26 Ara 2012 11:15 patatesin böyle bir etkisi olduğu zaten biliniyor, ne kadar karbon kullanacaklarını ölçselermiş tonlarca patatese göre daha az boş iş olurmuş :)

Patateslerden geri bildirim almaları gerekirse ne olacak...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir