Bu "kedi" bilgisayarınızın canını yakabilir!

Ekranda bir kedi resmi gösteren zararlı, dosyalarınızı şifreleyip mesajlarınızı çalabilir!

  • Cenk Atlı
Bu "kedi" bilgisayarınızın canını yakabilir!

Geçmişte daha çok Windows PC'lerine özgü bir risk gibi algılanan fidye yazılımlar artık mobil dünyayı da tehdit ediyor. Android işletim sisteminde kedi temalı yeni bir fidye yazılım kullanıcıların dosyalarını şifreleyerek mesajlarını çalıyor.  McAfee Labs Mobile Malware Research ekibi tarafından keşfedilen bu tehdide söz konusu teması nedeniyle İspanyolcada "kedi" anlamına gelen "El Gato" adı verildi.

Kötü amaçlı yazılımın botnet becerilerine, web tabanlı bir kontrol paneli hizmetine sahip olduğu ve "yasal bir bulut hizmet sağlayıcısı" üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Zararlı; kontrol paneli üzerinden Komut & Control (C&C ) sunucusunu düzenli olarak kontrol ediyor ve hacker'lar da bu sayede bu programın komutlarını zararlıdan etkilenmiş cihazlara gönderebiliyor. Herhangi bir şifreleme kullanmayan bu talimatlar HTTP üzerinden iletiliyor.

Geleneksel fidye yazılımların aksine El Gato herhangi bir fidye notu ya da para talebi yerine ekranda sadece pencereden sarkan bir kedi resmi gösteriyor.

Araştırmacılar zararlının mevcut davranışını göz önünde bulundurarak El Gato'nun halen geliştirilme aşamasında olabileceğini ifade ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Android güvenli değil. Bu yazılımlar çalmasa bile zaten google verilerinizi çalıp nsa ya iletiyor. Bilgilerim çalınsın ne olacak diyenler var. Özel hayatını bile bile başkalarına açıyorsun. Telefonunda senin hakkında kimsenin bilmediği birsürü bilgi var. Sizi sizden daha iyi tanıyorlar. Böylece sizi daha kolayca yok edebilcekler. Onların amacı tek dünya düzeni ve sizde bunları kullandıkça onlara yardımcı olmuş oluyorsunuz. Dünya da tek din olmasını istiyorlar ve tüm dünyayı yönetmek istiyorlar..

@12 Ağustos 2016 21:49 Sanki İOS bilgi çalmıyor kardeş internete erişen her cihaz illaki bilgi alır ve dağıtır sanki sen bunu yazarken microsofta bilgi vermiş olmuyorsun veya macos kullanıyon diyelim apple bilgi vermiş olmuyorsun siteye girerken google bilgi vermiş olmuyorsun hatta bu konuya yazarken chip'e bile bilgi gönderiyorsun ip numaran onlarn sisteminde çıkmıyormu sanıyorsun çerezleri tarayıcın ve karşı tarafın sunucu kaydetmiyormu sanıyorsun?bu mantıkla düşünürsen herkes bilgi topluyor.

Sanırım Comodo AppLock ile bu tür yazılımları kolayca durdurabilirsiniz. Comodo'ya tavsiyem Android Aplikasyonları'nın arayüzlerini mükemmelleştirmesidir. Yazılımlar çok iyi ama arayüzler pek değil. Eye_Catcher arayüzler bekliyoruz. Bir de özellikle "Program Kontrol Üniteli Firewall"...

İşte bunun için GNU/Linux ve BSD. (Android Linux kerneli tabanlı kernel kullanır ama GNU kullanmaz. GNU Bir araç takımıdır. Linux'un çalışmasını sağlar. rm, bash, su gibi de programları vardır.)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play