Bu kıtanın tek hakimi Firefox!

GlobalStats'a göre Firefox, bir kıtayı yüzde 100'lük pazar payıyla tamamen ele geçirmiş durumda...

  • Ümit Öncel

Tarayıcı savaşları her geçen gün daha da kızışıyor. Pazar lideri Internet Explorer hala önde gidiyor ama Firefox'un peşinde olduğunu ve her geçen gün gücünü artırdığını biliyor. Bu yüzden hem Microsoft, hem de Mozilla cephesi dünyanın dört bir yanından gelen kullanıcı istatistiklerine büyük önem veriyor ve gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Genele bakınca üstün olan Internet Explorer ama özel yerleri değerlendirmeye başlayınca iş değişebiliyor.

Özellikle öyle bir yer var ki, Firefox burada mutlak hakimiyetini ilan etmiş durumda. Üstelik burası ufak bir bölge de değil. Tam 2000 metre karelik dev bir kıta. Bu kıta biraz güneyde... Hatta en güneyde... Fakat ne yazık ki aynı zamanda içerisinde hiçbir ülke bulunmayan tek kıta, yani Antarktika.

GlobalStats'ın sunduğu istatistiklere göre Antarktika'da Firefox'un kullanım oranı %100. Başka bir deyişle kışın sıcaklığın -70 dereceye düştüğü kıtada pek fazla kişi yaşamıyor ama yaşayanların tümü Firefox kullanıyor...

StatCounter isimli siteye ulaşmak ve Antarktika'daki tarayıcı kullanım grafiğini görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Daha "kalabalık" ülkelerin tarayıcı ya da işletim sistemi kullanım oranlarını da bu site yardımıyla öğrenmeniz mümkün...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

haha :) antartikada 1 kişi olsa firefox kullansa % 100

şaka bi yana bende firefox kullanıyorum sadece updateler için ie kullanıyom

Çok güzel ısıtıyo demekki.

sebebini soliyim. cunku aynı sitedeki verilere gore yasanların %80'i win 2003 kullanıyor ve bu isletim sisteminde ie explorer hayliyle cogu siteyi duzgun acamıyacagından daha az ram ve islemciden yiyen firefoza gecmisler..

ulen bir de kutup ayıları bile firefox kullanıyorsa ben ne gülerim hala ms döküntüsünü kullananlara. :D

türkiye de firefox kullanımı çok azmış. internet kullanıcılarının birçoğu hala bilinçsiz..

bu yazıyı kim yazdı? çok komik :D altıma sıçtım

öyle bakarsan ayda da kesin firefox birincidir. Bu arada firefox kullanmaya başladıktan sonra bir daha ie kullanmadım.

Avrupa kıtasında ise burun buruna bir durum var bunda özellikle Avrupa kıtası ve Uzak doğuda ki kullanıcıların okur yazar ve bilişim kültüründe ki gelişmişliklerinin de payı var: http://gs.statcounter.com/#browser-eu-daily-20090101-20090306-bar bu linkten bakılabilir.
Ayrıca Türkiye'de de Firefox'un pazar payı siteye göre %15'lerde ki 3. dünya ülkesinde bu rakamlar fevkalade.

metre değil kilometre kare

FireFox reklamından etikenmişler heralde :D
http://www.firefoxflicks.com/flick/?id=20674

türkiyede %85 internet exploDer kullanıldığını gösteriyor. bu kadar yüksek değildir bence çünkü son zamanda kullanıcılar bilinçlenmeye başladı.

azerbaycanda ne çok opera kullanılıyo şaşırdım valla

Aslında en güzel cevap Opera'ya verilmiş. Milli değer olması gereken Norveçde %10'dan daha az bir paya sahip. Operayı savunanlar için aslında ilginç bir sonuç.

explorer bilgisayardaki bazı uygulamalarda şart olduğundan kullanılıyor onlar olmasa kesinlikle pcmde barındırmam. zaten yarım saatlik kullanımdan sonra mutlaka bi hata verip herşeyi kapatıyo bence firefox bulunmayacak nimet ücretsiz oluşuda büyük bi artı

firefox almanyada 1. nasıl opera olmaz şaşırdım opere 2. sırada ie 3. haha :)

Bende Chrome u sevdim nedense..Haddinden fazla hemde.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play