Bu konferans CSI meraklıları için

Bilgisayar ve internetten deliller nasıl toplanıyor? Başınızı belaya sokmamak için ne yapmalı?

Bu konferans CSI meraklıları için

Bilgisayar güvenliği ile ilgili bazı kilit sorular vardır.

Bilgisayarınız mı çalındı?
O e-postayı siz göndermediniz mi?
İşlenen bir suçun tespitinde sizin IP numaranız mı çıktı?
İnternet bankacılığı yoluyla hesabınız boşaltıldı, adli bilişim incelemesi nasıl yapılacak?

Bu ve benzeri birçok soru, 2009 Adli Bilişim Konferansında yanıt buluyor. 10 Şubat 2009 Salı günü İstanbul Bilgi Üniversitesinin Dolapdere yerleşkesinde gerçekleştirilecek olan konferans, bilgisayarlardan ve internetten elde edilen delillerin nasıl toplandığını ve ne şekilde incelenmesi gerektiğini uzmanlardan ücretsiz olarak dinleme fırsatı sunuyor.

Bilgisayarınız çalınsa ya da bilgisayarınıza veya cep telefonunuza resmi makamlar tarafından el konulsa ne yapacağınızı hiç düşündünüz mü? Peki, bilgisayarınızdaki tüm verileri silmeniz, gerçekten onlardan kurtulduğunuzu mu ifade ediyor? Bilgi güvenliği belgesi olmadan oluşturulan elektronik kayıtların silinmesi delillerin karartılması anlamına mı geliyor? Hızla gelişen teknoloji ve giderek hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başlayan internetin beraberinde getirdiği bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtı bu konferansta.

Dünyada ve ülkemizde, gerek bireylerin ve şirketlerin olağan yaşamlarında, gerek hukuki uyuşmazlık aşamasında Adli Bilişim vazgeçilmez bir öneme sahip bulunuyor. Bu olguyu tetikleyen ana unsurun, yaşamımızı her yönden kuşatan bilişim teknolojisi olduğu biliniyor. Bilişim teknolojisinin sunduğu olanakları ne kadar çok kullanıyorsak, aynı ölçüde Adli Bilişimi bilmek ve ilkelerini uygulamak durumunda olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Birey olarak bilgisayara yazdığımız her şeyin bir gün lehimizde ya da aleyhimizde delil olabileceği gerçeğini unutmamak gerekiyor. Şirket olarak elektronik ortamda oluşturduğumuz doküman ve e-postaların, bir gün şirketle ilgili herhangi bir uyuşmazlıkta can kurtarıcı deliller şekline dönüşebileceğini bilerek dijital yaşama ayak uydurmak büyük önem taşıyor. Bu noktada avukatların, müvekkillerine, davadan önceki dönemlerde veya dava sırasında adli bilişime ve elektronik keşfe ilişkin ilkeler doğrultusunda bir yol haritası çıkarmaları ve öyle yardımcı olmaları gerekiyor. Aksi halde avukatlar, davanın kaybı rizikosunu müvekkilleriyle birlikte taşıyorlar.

Bilişim teknolojisinin her dalında olağan olduğu sürece Adli Bilişimin de statik, değişmez bir yapıya sahip olmadığı açıkça görülüyor. Adli Bilişime konu teşkil edecek öğeler bilişim teknolojilerine paralel olarak sürekli değiştiği için, her zaman yenilenen bir ilkeler katalogu ile karşı karşıya bulunuyoruz. Bu da doğal olarak Adli Bilişim konusunda çalışmak isteyen kişiler bakımından yaşam boyu öğrenmeyi, bu konuda hizmet almak isteyen birey veya şirket veya kurumlar açısından ise yetkin kişilerden hizmet alınmasını zorunlu kılıyor.

Ayrıntılar, program ve katılım bilgileri

Bu noktadan hareketle İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi ile Lostar Bilgi Güvenliği A.Ş.'nin ortaklığında ve Reklamz, Mackolik.com, Yemeksepeti.com, Marjinal Porter Novelli ve Ada Danışmanlık sponsorluğunda düzenlenen "2009'da Adli Bilişim Konferansı" elektronik delil toplama ve inceleme ile ilgili birçok konuyu, işin uzmanlarından dinleme fırsatı sağlıyor.

10 Şubat 2009 Salı günü İstanbul Bilgi Üniversitesi, Dolapdere Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecek konferansa, dileyen herkes hiçbir ücret ödemeden, yalnızca kayıt yaptırarak katılabiliyor.

Konferansa kaydolmak isteyenlerin (0212) 224 90 04 numaralı telefonu aramaları yeterli oluyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye bthukuku.bilgi.edu.tr, www.lostar.com, www.leylakeser.org ve www.istanbulbarosu.org.tr adreslerinden ulaşılabiliyor.

Konferans programı

09:00 - 09:45 Kayıt

09:45 - 10:25 Açılış Konuşması

Leyla Keser Berber - İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilişim Teknolojisi Hukuku Merkezi
Murat Lostar - İstanbul Bilgi Üniversitesi, Lostar Bilgi Güvenliği A.Ş.
Av. Muammer Aydın - İstanbul Barosu Başkanı

10:30 - 12:00 Teknik ve Akademik Açıdan Adli Bilişim Paneli

Ahmet Koltuksuz - İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Cemil Islıkçı - Bimtes
Tuğrul Sevim ve Yasin Beceni - Bilgi Üniversitesi, Türkekul Hukuk Bürosu
Erdem Akyazılı - Bilgi Üniversitesi
Feridun Aktaş - Garanti Teknoloji

12:00 - 13:00 Öğle yemeği

13:00 - 14:45 Kurumsal Uygulamada Adli Bilişim Paneli

Dinçer Ay - İstanbul Emniyet Müdürlüğü
Bilal Şen - Emniyet Amiri, Bilişim Suçları ve Sistemleri Şb. Md.
Burak Çekiç - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Birim Amiri
Bülent Onsoy - EFG Menkul Değerler
İbrahim Öztürk - Turkcell

14:45 - 15:15 Kahve Arası
15:15 - 17:00 Hukuk Uygulamasında Adli Bilişim Paneli

Ahmet Gürkan Gençkaya - Yargıtay 11. Hukuk Dairesi
Adnan Değnekli - Yargıtay 19. Hukuk Dairesi
Hakan Kızılaslan - Ankara Cumhuriyet Savcısı
Özgür Eralp - Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi
Ümit Dursun Sümeraka- Bilirkişi
Av. M. Gökhan Ahi - İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi Başkanı


Not: Firma basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Değişik ama önemli bir konuya değinmişsiniz. Aklıma CSI oyun serisi geldi. :)

Sen de yorum yaz