Bu korsan hesabında bir gariplik var...

İnternette albüm dağıtan Amerikalı'nın başı dertte; ama yapılan hesapta bir gariplik var...

  • Selim Öztürk
Müzik korsanına hapis yolu göründü!
Korsan, GNR'ın albümünü illegal olarak kendi blog sayfasında yayınlamakla suçlanıyor.

ABD'nin Los Angeles eyaletinde yaşayan bir kişi, dünyaca popüler olan Hard Rock grubu Guns N' Roses'ın (GNR) albümünde yer alan şarkıları kendi web sitesinde yayınlayınca başı derde girdi. Mahkemesi devam eden ve illegal yollardan şarkıları internet üzerinden yaymakla suçlanan Kevin Cogill, eğer federal mahkemece suçlu bulunursa 6 ay süreliğine parmaklıklar ardına girebilir.

GNR'ın Chinese Democracy isimli albümünü kendi web sitesinde yayınlamasıyla birlikte geçtiğimiz yaz aylarının başında yakayı ele veren Cogill, şu an için mahkemece yargılanırken, GNR'ın da bu işten fazlasıyla zararlı çıktığı sanılıyor; zira Recording Industry Ass. of America'ya (RIAA) göre yasal yollardan 6.39 Dolara satılan albüm, 350.000 kez illegal yollardan bilgisayarlara indirildi ve grubun bu nedenle gelir kaybı 2.2 milyon doları buldu. Tabi bu hesabın biraz abartı olabileceği de gerçek; zira hesaba göre her indirenin aksi halde albümü satın alacağı gibi bir varsayım söz konusu

Cogill'in sürmekte olan mahkemesi ise 4 Mayıs tarihinde sona erecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

He, yesinler. Albümünü almak isteyen, gider zaten alır. İstediği kadar bedava dağıtılsın. Ne yazık ki aşırı abartmayı ve herşeyden kazanç sağlamayı çok iyi biliyorlar. Ben bir adamın tek bir şarkısını, ya da bir-iki şarkısını severim. Onun için de gidip albüm almam. Ama adamın hayranı olan bir grup vardır ki, kötü de olsa gider albümünü alır. Onlar için önemli olan albümdür çünkü. Yani durum şu. Hayran olmayan kesim gidip albümünü almaz. Belki 1-2 şarkısı hoşuna gitmiştir, gider onu dinler. En fazla da o şarkılara para vermek ister (tabi vermek isterse), boşuna gidip tüm albümü almaz yani.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play