Bu kuantum bilgisayar her şeyi altüst edecek!

Tarihin ilk beş-atomlu kuantum bilgisayarı, şifreleme konusunda her şeyi altüst edebilir!

  • Cenk Atlı
Bu kuantum bilgisayar her şeyi altüst edebilir!

Bilgi ve iletişim teknolojisi alanında şifreleme yöntemlerinin büyük bir kısmı çok geniş basamaklı sayılarla uğraşmanın zorluğuna dayanıyor. Fakat bilim insanları tarafından üretilen tarihin ilk beş-atomlu kuantum bilgisayarı bütün bu tabloyu baştan aşağı değiştirebilir. Zira söz konusu bilgisayarın geleneksel şifreleme düzenlerini kırabilme potansiyeli olduğu söyleniyor.

Geleneksel bilgisayar işlemlerinde sayılar ya 0'lar ya da 1'lerle temsil edilir. Fakat bu yeni kuantum biligsayarlarında bu işlemler "qubit" adı verilen atomik ölçekteki ünitelerle yerine getiriliyor. Qubit'ler aynı zamanda, eşzamanlı olarak hem 0 hem de 1 olabiliyor; kuantum fiziğinde bu eşzamanlılığa "süperpozisyon" adı veriliyor. Bu bilgisayarlarda 15 sayısının faktörünü almak için 12 qubit'e gerek duyuluyor, fakat MIT ve Avusturya'daki Innsbruck Üniversitesi'nden araştırmacılar bu işlemi her biri tek bir atom tarafından temsil edilen beş qubit'e kadar indirmenin bir yolunu buldular.

Atomları bir tür iyon tuzağında tutarak kuantum sistemin stabil durumda olmasını sağlayan lazer titreşimleri kullanan bu yeni sistem aynı zamanda ölçeklenebilirlik de vadediyor. Zira böylece daha büyük sayılarla baş edebilmek için çok daha fazla sayıda atom ve lazer titreşimi daha büyük ve daha hızlı bir kuantum bilgisayar inşa etmek için eklenebiliyor. Bu da beraberinde, kredi kartlarının, üst düzey devlet bilgilerinin ve diğer gizli verilerin korunmasında kullanılan RSA gibi faktorizasyon temelli yöntemler için yepyeni riskleri getiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Teoride çok karmaşık şifreleri çok kolay kırabilicektir.Ama herhangi bir platform saniyede binlerce şifre girmenize izin vermiyecektir.Sonuç olarak bu alanda normal bir bilgisayarın yapabildiğinden daha ileriye gidemicek gibi görünüyor.

@09 Mart 2016 11:07 Arkadaşım sen olayı Facebook şifresini deneme yanılmayla bulmaya çalışmakla karıştırmışsın, senin 123456 dize yazdığın şifrelerinin bulunduğu merkezde o şifren tekrar şifrelenir, kuantumla milyonlarca şifreden oluşan bir data paketi saniyeler içinde kırılır anlamında bu haber. Hani bazen yazar ya hackerler milyonlarca şifreye ulaştı diye, çoğu zaman o şifrelerde şifreli olduğundan hackerlerin işine yaramaz, ama bu teknikle çözümlenebilir.

@09 Mart 2016 11:07 yas kac senin birader okuyomusun kaça gidiyosun??? Sifrelemeden anladığın buysa git köprüden atla. şifreleme sadece oturum acma sayfalarından ibaret değil. Hani hackerlar banka veritabanında verileri çalıyorda bankalar bilgileriniz sifrelenmis halde oldugu için korkulacak birsey yok diyor. Bu bilgisayarla artık korkabilirsin demek oluyor. Ve sifreleme kırmak için istediği kadar deneme yapabilir.

@09 Mart 2016 18:35 Bu cihazlar tamamen kullanılabilir hale geldiğinde eminim ilk bankalar ve benzeri firmalar nasibini alıcaktır.Ayrıca savunmasız kalacaklarını sanmam benzer cihazlarla şifrelenen verilere ulaşmak yine kolay olmayacaktır.

Yazılımlar da donanıma göre yazıldığı için bilgisayarların açılma süresinin işlemci hızı ve teknolojiyle henüz pek de kısaltılamamış olması gibi pratikte de hiçbir zaman güçlü şifreler hızlı bir şekilde kırılamayacak. Ne de olsa sayılar sonsuz. Yani daha açık olarak belirtmek gerekirse kuantum bilgisayarlarla daha büyük asal sayılar bulunabileceği için aynı kuantum bilgisayarlarla çözüm aşaması da yine zaman alacak

Güvenlik konusunda yapılan hiçbir açıklama samimi değil...

GTA 5 AÇMIYOSA BİŞİYE YARAMAZ ;D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost