Bu piyasada en büyük payı Apple kaptı!

Apple, tek başına diğer tim devleri fena halde geride bıraktı. Peki ama hangi konuda?

  • Gökay Özbudak
Apple dokunmatiğin kralı oldu!
Dokunmatik ondan soruluyor...

Artık piyasaya çıkan akıllı telefonlarda ya da tabletlerde dokunmatik ekran olmazsa olmaz durumuna geldi. Digitimes'ın haberine göre; Apple dünya üzerindeki dokunmatik ekran piyasasının yüzde 60'ını elinde tutuyor. Geriye kalan RIM, HP ve Motorola gibi firmalarda pastanın geri kalan dilimi için yarışıyor.

Apple'ın iPhone ve iPad ile elde ettiği yüzde 60'lık payı bazı tüketiciler için iyi bir haber olsa da bazıları için kötü. Apple severler firmanın cihazlarının fiyatlarının biraz daha düştüğünü görebilir. Arz ve talebe göre de daha küçük paya sahip firmalar, piyasadan dokunmatik panel satın alabilmek için daha fazla para harcayacak ve böylece Apple'ın rakiplerinin fiyatları yükselecek.

Apple'ın yakın zamanda 3.9 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını ve bu anlaşmanın dokunmatik ekranlar üzerine olduğu iddialarını da unutmamak gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

o listede simens HMI varmı

"Apple severler firmanın cihazlarının fiyatlarının biraz daha düştüğünü görebilir. Arz ve talebe göre de daha küçük paya sahip firmalar, piyasadan dokunmatik panel satın alabilmek için daha fazla para harcayacak ve böylece Apple'ın rakiplerinin fiyatları yükselecek."

Çok ters bir mantık bana göre, Apple zaten satabildiği için fiyatları yüksek tutmaya devam edecek, rakipleri pay alabilmek için fiyat kırmak zorunda kalacak. Yıllardır Intel-AMD, NVidia-ATI arasında yaşananlar olacak.

bakın hp kendi markası ve kendine özgü tasarımlarıyla cep tel piyasasına bir girerse kimse onu tutamaz. nasıl dünya pc devi olduysa cep tel devi de o olur.eminim. apple tarzı ve fakat kendine özgü tasarımlı ve alt yapısı oturmuş HP marka bir telefon bana kısıtlamalarıyla ünlü APPLE'dan çok daha cazip gelir. sizce de öyle eğil mi?

apple a bu kadar körü körü ne bağlanmış olmak milletin kendi sorunu apple kompakt cihazlar yapıyor olabilir ama.bu onun dev olduğu anlamına gelmez evet bir başarı var oda steve jobs a ait olan pazarlama başarısıdır insanlara yeni bir icatmış gibi telefon ve tablet sattılar.

apple ile ilgili yorum yazan arkadaşlar bence apple kullanmamış olsa gerek ben nokia sından samsungun hp sinden htc sine her marka dokunmatik telefon kullandım fakat iphone kullandıktan sonra diğerlerinin dokunmatikleri inanılmaz zor ve problemli geldi ipple bence bu piyasanın devi..iphone bir yana diğer telefon lar biryana derim ben..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play