Bu reklam gerçekten çok konuşulacak!

Otobüs duraklarında farklı reklamlar görmüş olabilirsiniz; ama bu reklam tek kelimeyle müthiş...

Kadına şiddet aslında tüm dünya genelinde görülen, ancak ülkemizde maalesef çok daha yoğun bir şekilde yaşanan bir sosyal olaydır. Çeşitli kampanyalarla her ne kadar kadına olan şiddet azaltılmaya çalışılsa da, kapılar ardında yaşanan şiddet maalesef halen devam ediyor.

Ancak Almanya'nın Hamburg kentinde otobüs duraklarının panolarını süsleyen bir reklam, kadına şiddet konusunda gerçekten de ilginç bir yaklaşımda bulunuyor. Teknolojinin sonuna kadar faydalanıldığı söz konusu reklama yolcular göz attığında mutlu bir çift görüyor. Ancak yolcuların gözlerini panodan ayırmasıyla bu mutluluk resmi ortadan kalkıyor ve kadın şiddet görmeye başlıyor.

Peki bu değişim nasıl oluyor? Bir kişinin bakışlarını kaçırmasıyla panodaki görüntü nasıl değişebiliyor?

Panonun üzerinde yer alan sensör, insanların bakışlarını algılayabiliyor. Bakışları üzerinde hisseden sensör, mutlu bir çifti ekrana yansıtıyor. Ancak bakışların kendinden uzaklaştığını hisseden sensör, bu kez de ekrana önceki resmin tam aksi olan ve kadının şiddet gördüğü bir fotoğrafı ekrana yansıtıyor. Resimlerdeki değişimi insanların anlayabilmesi için ise sensör, bu değişimi birkaç saniyelik gecikmeyle gerçekleştiriyor.

Böylece kadına uygulanan şiddetin gözler önünde değil, kapılar ardında gerçekleştiğine dikkat çekiliyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Türkiye' de bunlar yapılamaz ki. Pis herifler gelip sensörün içine ederler, üstünü karalarlar... vs. Ama iyi düşünmüşler :).

Bunu Türkiyede yapsalar panoyu söküp götürürler.

bize böyle pano gelmez arkadaş; ya kırarlar ya da söker satarlar...

valla bu güzelmiş

kadına el kalkarmı yaw? Annelerimizin kadın olduğunu unutmayalım. Unutursak olacağı budur.

on numara reklam olmuş

çok zekice ;)

bizim ülke de fotoğraf çekiniriz önünde (: ama harika olmus çok yaratıcı

Türkiye'de yapsalar 3 şey olur 1.si söküp satarlar 2.si kırar yada çizerler 3.sü kameranın olduğu yeri sprey boyayla boyarlar bunları engelleyebilmek için yine 3 şey gerek 1.si sökmemeleri için sağlam bi çelik kasa ve kaldırıma sabitlenmiş bacaklar 2.si kırmayıp çizmesinler die kırılmaz cam 3.sü boyanmasın die ince yırtılmaz hiçbir boyayı tutmayan plastik yada boya tuturmayan jel bunların maliyeti ve reklamın kendisinin maliyeti yüksek olduğundan Türkiye'de olması imkansız

Güzel ve örnek bir uygulama olmuş ! Kadınlara Şiddete HAYIR ! Keşke Türkiye 'dede böyle bir uygulamaya yer verilse...

Gerçekten çok yaratıcı. Ülkemizde önüne geçebilmek için ise, "Eğitim şart !" :D

çok zekice bir reklam

ayrıca ülkemizde pek çok modern reklam panosu var sapasağlam duruyor bir kaç densizin yüzünden milletimizi küçümsemiyelim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir