Bu sahtekarlar New York Times'ı da kullanıyor

Sahte anti virüs programı satmaya çalışan sahtekarlar, bakın hangi gazetenin sitesini kullanmışlar

Bu sahtekarlar New York Times'ı da kullanıyor
Ukraynalı hacker'lar kullanıcıları korkutarak para sızdırma peşinde...

İnternet üzerinde scareware olarak bilinen ve sahte yazılımları, yüksek fiyatlara satmak için kullanıcıları bilgisayarlarının tehlikede olduğuna dair korkutmayı hedefleyen sahtekarların son oyunu Click Forensics adlı güvenlik grubu tarafından ortaya çıkartıldı. Click Forensics, aynı sahtekarların aralarında saygın gazete New York Times'ın da bulunduğu 20 binden fazla siteyi dolandırıcılık yapmak için amaçlarına alet ettiklerini ortaya çıkardı.

Dolandırıcılar sahte reklamlarını farklı sitelerde yayınladıktan sonra kullanıcıları, sözde anti virüslerinin deneme sürümünü indirmeye teşvik ediyorlar. Aslında bir virüs olan bu demo anti virüs programı kullanıcıların arama motoru sonuçlarını değiştirerek daha fazla yayılmayı sağlıyor. Diğer yandan da kullanıcılara sistemlerinde tehlikeli virüs programları olduğunu ve temizlemek için kendi anti virüs programlarının tam sürümünü satın almaları gerektiği yönünde mesajlar gösteriyorlar.

Click Forensics, büyük çoğunlu Bahamalar'da bulunan bu 20 bini aşkın sitenin bazılarının da Hollanda, İngiltere ve ABD'de olduğunu tespit etti. Ama fark ettikleri en önemli nokta bu scareware yazılımının arkasında Ukrayna'daki bir hacker grubu olduğuydu.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir