Çözülemeyen teknolojik sorunlar

Teknolojinin bu sorunları şimdiye kadar çoktan çözülmüş olması lazımdı; ama...

8. Hava bulutlu, tsunami ihtimali var

8. Hava bulutlu, tsunami ihtimali var

Teknolojik olarak gelmiş geçmiş en gelişmiş çağda yaşıyoruz değil mi? O halde neden hala hava durumu konusunda en iyi yapabildiğimiz, perdeleri açarak dışarıya bakıp, ne giyeceğimize karar verip gerisini şansa bırakmak mı?

Doğru, belki de meteoroloji kadar belirsiz bir bilim alanı yok. Ama BBC'nin hava durumu bilgisini sağlayan Met Office, hava durumu tahminini yeni bir seviyeye taşıyor. Artık gerekli veriler uzaydan elde ediliyor!

9. Halka açık süpersonik uçuş

İstanbul'dan New York'a uçmak 3 saatten kısa sürse harika olmaz mıydı? Yani teorik olarak kalkışımızdan birkaç saat önce varmak. Gerçek dışı bir hayal olabilir... Ama durun bir saniye, 30 yıl kadar önce bu mümkün değil miydi? Evet, ama ne yazık ki Concorde filosu 2003'te bir çok sebebin bir araya gelmesiyle emekli olmuştu.

2000'deki trajik bir kaza, 9/11 saldırıları ve Concorde'ı geliştirmek için yapılan büyük çapta harcamalar... Ama neden süpersonik uçuşu diriltmek için o zamandan beri hiçbir şey yapılmadı? Belki de halka açık uzay yolculuğundan önce iyi bir başlangıç olabilirdi!

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Kulaklık çözümünde en iyi çözümü Htc kullandı. İlk defa Rhyme modelinde kullandığı kulaklık çeşidini daha sonra One serisi ile diğer ceplerde de kullandı. Hatta daha sonra aynı tip kulaklık kablosunu Beats markalı kulaklıklarda da kullanıldığnı gördük.

1. sırada batarya sorunu olmalıydı

Makaralı sistem bu kablo karmaşasını çözer...

Hepiniz bilirsiniz laptop mouse leri önceden ufak ve kabloları makara yöntemiyle toplanıyordu. Bunu kullllaklıkta kullanmayı neden akıl edemediler anlamış değilim...

Rusların tupalev modeli süpersonik uçakları her gün tarifeli olarak yolcuları taşıyor ? Tabi dünya geneline yayılamıyor :/ Bilge Baykuş

Flash'tan kurtulamamanın en büyük nedeni reklamcılar. Çünkü tarayıcılarda çok az engellenebiliyor.

@29 Kas 2013 13:00 ya bu reklamcılar ad block plus'u duymamış yada aslıda yada değil dünyanın yarısı internet explorer kullanıyor. Allah'ım sen aklıma mukayyet ol

Süpersonik uçuşların tek düşmanı doğanın fizik kurallarıdır. Normal bir uçuşun maliyeti zaten çok yüksek, bunu bertaraf edebilmek için her bir uçuşun, kendi uçuş maliyeti artı diğer maliyetleri de karşılayıp üstüne kar yazması gerekiyor. Bunun için her bir uçuşun, bu gerekleri sağlayabilmesi için yolcu sayısını yüksek tutmalı (Boeing 747, A380 neden üretildi sizce; sadece daha çok yolcu kazanmak ve taşımak için değil), ama bunu süpersonik uçuşlarda yapmanız çok ama çok daha zor, yapsanız bile, Concorde'un şu an uçmaya devam ediyor olması halindeki maliyetlerden çok daha fazla maliyete neden olacaktır. Süpersonik uçuşta, maliyetin kaldırılabilir bir seviyede olması için, öncelikle nükleer güç benzeri uzun dayanımlı bir yakıtın elde edilmesi gerekiyor, daha sonrada yukarıdaki örnekte verdiğim uçak boyutlarında sürtünme katsayısı, boş ağırlığı düşük ve dayanıklılığı yüksek ham maddeli bir üretim yapılması gerekiyor. Şu an ki teknolojilerle de bu mümkün değil.

@29 Kas 2013 13:12 Çok basit. Iron Man filmindeki gibi Arc Reaktör yapılmalı.. Hatta bir üniversite öğrencisi yarısına kadar yapabilmişti ama maalesef destek alamadı. Şu anda zaten belli yerden sonra imkansız fakat yapılırsa ( Saniyede 3 Gigajul enerji ) üretimi gerçekten acayip işe yarar :)

Bu sorundan sayılmaz. Kablosuz kulaklığı takarsınız olur biter. En önemli kablo sorunu, elektrik kablolarıdır.

Nokia 3210 YILLARCA açık kalabiliyor muymuş??

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir