Bu tarayıcıyı düşük IQ'lular kullanıyormuş!

Dünyanın en garip tarayıcı araştırması, IE kullanıcılarına dolaylı da olsa, "aptal" diyor!

  • Zeynel A. Öztürk
IE kullanıcılarının zeka seviyesi düşük!
Grafiği büyütmek için üzerine tıklayın.

İşte dünyanın en çok tartışılacak araştırması: Yeni bir araştırma, aptal olan kullanıcıların Internet Explorer kullanma olasılığının yüksek olduğunu ortaya çıkardı! Kanadalı psikometrik değerlendirme firması AptiQuant tarafından yapılan oldukça kapsamlı bir araştırmada 101.326 kullanıcının IQ'su ölçülmüş ve puanlar, kullandıkları web tarayıcıları ile bağdaştırılmış.

AptiQuant, testlerin ardından şu sonuca varmış: "Oldukça açık olan bir şey vardı... Internet Explorer'ın herhangi bir sürümünü kullanan kullanıcılar, diğerlerinden belirgin derecede düşük zekaya sahipler."

Bunun yanında AptiQuant, Google Chrome, Mozilla Firefox ve Apple Safari kullanıcıları arasında önemli bir zeka farkı bulunmadığını, ancak ortalama olarak IE kullanıcılarından daha yüksek zekaya sahip olduklarını söylüyor.

IE kullanıcılarını ayaklandıracak bir sonuç daha!

AptiQuant,"Yüksek IQ derecesine sahip olan kullanıcıların son 5 senede Internet Explorer'ı terkettiği"sonucuna varıyor.

AptiQuant, kullanıcıların IQ aralıklarına göre tarayıcı kullanımını da grafiğe dökmüş. Burada da IE kullanıcılarını utandıracak bir manzara ortaya çıkıyor, zira IQ yüzdesi arttıkça IE kullanıcı oranı azalıyor. Kullanıcı ne kadar zeki ise Opera, Camino veya Chrome Frame'li bir Internet Explorer kullanma ihtimali o kadar artıyor.

Araştırmadan çıkan diğer bir sonuç ise, düşük IQ'ya sahip kullanıcıların tarayıcılarını değiştirmemekte ısrarcı oldukları.

Bu araştırmayı ne kadar ciddiye alırsınız bilemeyiz ama tarayıcılar konusunda herhalde bu kadar "acayip" bir araştırma ile ilk kez karşılaşıyor olmalısınız. Bakalım Microsoft, bu garip araştırma için ne diyecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

Ne yapacaklarını şaşırdılar yahu :D

Edip Çiftçinin yorumunu acil olarak bekliyoruz :)

Bir Ziyaretçi Yazmış =?
İE kullananlar aptalsa eğer ozamanda dünyanın 1 numarası mıcrosoft'ta aptal....!!! Neden böle aptalca şeyler yapıyoki :))
Ama şuda gerçekki Mıcro2nun en iyi yaptığı yazılım işletim sistemi bu kesin ve katiidr değiştirilemez.Üstüne tanımam

Bunu zaten biliyorduk. Sadece bilimsel olarak ispatlamışlar hepsi bu. Yıllardır söylüyorum Ustalar Firefox kullanır, Acemiler IE diye. Artık bununla beraber bir slogan daha çıktı. Aptallar Internet Explorer, Zeki ler Firefox kullanır. Nede olsa ispatlanmış gerçek bu.

edipçiftçi bu haber karşısında ne diyecek çok merak ediyorum.

Edipciftci bu haberi okumasın söylim :D

millet işsiz arkadaş

hahahaha:)))

AptiQuant, testlerin ardından şu sonuca varmış: "Oldukça açık olan bir şey vardı... Internet Explorer'ın herhangi bir sürümünü kullanan kullanıcılar, diğerlerinden belirgin derecede düşük zekaya sahipler."

Bunun yanında AptiQuant, Google Chrome, Mozilla Firefox ve Apple Safari kullanıcıları arasında önemli bir zeka farkı bulunmadığını, ancak ortalama olarak IE kullanıcılarından daha yüksek zekaya sahip olduklarını söylüyor.
-----------------------------------------------------------------
Bir şirket Dönekliğinin ve aptallığının tipik örneği...

Bu araştırmayı yapanlar kesinlikle Microsoft düşmanı kişilerdir bence...Bu hem Internet Explorer kullanıcılarına bir hakaret hem de Microsoft'a.Aynı zamanda pazar payını etkileyebilecek bir haber.Bence Microsoft bu araştırmayı yapan kurum,kuruluş vs. her neyse direk mahkemeye vermeli şu an...!(Chrome kullanıcısıyım bu arada)

en hızlı ve en güvenli tarayıcı IE9dur aklı olan kullansın

Opera kullanıyorum ve bir kez daha gurur duydum tarayıcımla :)

acaba bu araştırmayı yapanların ıq su kaç bence bunuda bir araştırmak lazım

hahaha :)) yapılan araştırma çok doğru sonuçlar vermiş :))

Az ama kalifiye bir kullanıcı kitlesi var Operanın xD

Edipçiftçi hazretleri, bu Microsoft haberine teşrif etmemişler; niye acaba?

XP kullananların da IQ'su düşük....

edip çiftçiyide tanımış olduk böylece :D

bu sonuçlara katılıyorum ama zeka açısından değil bilinçsizlik açısından.adam bilgisayarla alakalı biri değilse ve bilgisayarında ie8 yüklü geldiği için ie8 kullanıyorsa bu onu aptal yapmaz bilinçsiz yapar. ie9 kullanıyorsa sorun yok yeni teknolojilerle gayet uyumlu bir tarayıcı.kısacası hangi tarayıcıyı kullanacaksanız kullanın eski sürüm kullanmaktan kaçının :) koyun olmayın.

amerikan güvenlik uzmanları en güvenli ve tavsiye ettikleri tarayıcı explorer8 arkadaşlar ve chip sitesinde bir hafta öncede yayınlanmıştı karar sizin

Opera yı zaten aklı yetmeyen kullanamaz :) kullanamadığından dolayı daha da eleştirirler yazık size ie zihniyetini zaten kafanızdan bi silin ben ie kullanan birini her gördüğümde şok uğruyorum arkadaş demezlermi adama yıl olmuş 2011 hala IE kullananlar var neyse saygılarrrrrrrr...

aptal demiyelimde yeniliklere açık değil diyelim

IE'den hiç vazgeçmeyen bir arkadaşım vardı :) şimdi bu haberi gururla onunla paylaşacağım :)) belki vazgeçer :)))

"aptalların kulladığı kelime" yanlış olur daha çok teknolojiyle pek ilgilenmeyen veya üst düzey olmayan,pc kullanmaya yeni başlamış pc kullanıcıları dense daha doğru olabilirdi!ki bencede öyle,adam evine ilk defa pc alıyor diğer taryıcılardan haberi yok,yada becerip kuramıyo zaten ie hazır şekilde war hemen kullanıyo

bu kadar saçma gereksiz işe yaramıyacak laf olsun diye yapılan bi araştırma görmedim alt tarafı bi web browser daha ötesi değil bu makalenin chip te yer almasıda ayrı bir hayret verici olay !!!!!!!

mfkaldan ın yazdığı yorumdaki belirtilen kişi benim.Ve ısrarla kullanmaya devam edeceğim :)

:D Ciiden İnternet Explorer kullanan adam mı var hala ya .

kardeşim bu nasıl bır araştırma ya yok ie kullananlar apptalmısta yav ie sonra gelenler daha düne kadar geldi millet senelerce ie kullandı ve daha yenı tarayıcılara gecdiler saılır ee si,,şimdiye kadar aptaldılarda daha yenı mı akılandılar bu ne sacma iştir valla ben onu bunu bilmem ie gerisi bos zaten yok operaymıs yok digerleri ya onlar daha dünkü cocuk be ie yılların tarayıcısı neyse bence kur explorer 9 bak keyfine saygılar

İE9UN PCDE OLDUĞUNU BİLE UNUTMUŞ BİR KULLANICI OLARAK SONUÇLARA KISMEN KATILIYORUM.İE WİNDOWS İLE STANDART GELDİĞİ İÇİN İNSANLAR ONU KULLANIYOR.ARAŞTIRMAYI , NEDİR NASILDIR BİLMESE BİLE RİSK ALMAYI SEVENLER DİĞER TARAYICILARI DENİYORLAR.BU BİLE ARAŞTIRMACI BİR ZEKA GEREKTİRİR VE BİR KAÇ PUAN FARK YAPMAYA YETER.ARAŞTIRMAYAN , YENİLİKLERE ALTERNATİFLERE AÇIK OLMAYAN BİR BEYİN GELİŞEMEZ

hahahaahahahaha ilginç bir araştırma olmuş.ya bu birazda standartlaşmadan kaynaklanı İE bildindiği gibi direk windowsla geliyo pc ye çoğu insan tarayıcıları sadece internete girmek için kullanıyor yani onlar için özellik önemli değil istedikleri sayfaya ulaşsınlar yeter. Benim arkadaşta öyle neden fırefox ve chrome kullanmıyosun diorum bana cevap olarak ne gerek var oda tarayıcı buda tarayıcı dio tarayıcının iyisi kötüsümü olurmuş dio direk İE kullanıyo insanlar fırefox ve chrome çeşitli özelliklerinden haberdar bile değiller yani umursamıyolar.

gerçekler acıdır... ama atladıkları bir detay var hala XP kullananlar güncellemeler için ie kullanmak zorunda... yoksa OPERA çok daha iyi...

ben köküne kadar IE 9 VE SONRASINI KULLANACAĞIM...!!! ZATEN IE 6 -7 - 8 KULLANIYORDUM...!!! ben bu tarayıcıyı kullandığım için zekama düşük diyecek ucubeyi kaale almıyorum...!!! ama burada, saygın bir yerde, böyle yerden bitme haberlerin yayınlanması, sinir bozucu...!!!

koskoca profesyonel bir mühendis ordusunun alın teri dökerek ürettiği ve hizmete sunduğu muhteşem yazılımın, çapulcular ordusunun yaptığı diğer tarayıcı zannettiğniz uyduruk kod yığınlarıyla karşılaştırmasını hiç yapmıyorum bile...!!!

eğer yiyorsa IE dışında diğer tarayıcıları şu işlemler için kullanında görelim : bankacılık, borsa, alış-veriş, para transferleri ve paypal gibi vs...

tabii büyük şirketlerin CEO' ları ve departman şefleri de aptal değil mi...??? çünki şirket uygulamalarında da IE kullanılıyor ve tarihin en güvenli tarayıcısı olarak test edilmiş...!!!

evet zekam o kadar düşük ki...!!!
Büyük bir aracın Elektronik tamir - öğrenim ve uygulama sistemini baştan inşa ettim... 4 dile çevrildi ve 35 ülkeye dağıtıldı...!!!

aynı anda Catia - Autocad - 3D studio max - Corel Draw - Flash 8, CS - Adobe After Effect - Trados ve diğer yardımcı grafik tasarım yazılımlarını profesyonel olarak kullanıyordum şirketteyken... ayrıca yeni projeler üretiyordum...!!!

evet zekam o kadar düşük ki, yüzlerce insana grafik tasarım dersi verdim, karmaşık plastik enjeksiyon kalıpları tasarladım... dış cephe giydirmeleri ve dekorasyon üniteleri tasarladım... Türkiye' nin en büyük otobüs üreticisinin araç elektroniği eğitim sistemini yeni baştan tasarladım...

şu anda ise 3D yazılımlarla çalışabileceğim yeni bir sistem oluşturuyorum bir iş yerinde ve kullandığım makina ise = XEROX igen 3 ve diğer dijital makinalar... isteyen bi googıl amcadan görsellerden ne olduğuna bir bakar...!!!

diğer yorumlara bakıyorum da... sanırım bu yorumların sahipleri 16 yaşından yüksek değil...!!! ama bu araştırmayı yapıp bu sonuca varan AptiQuant çalışanları insan bile değil... diyorum ya

sıkıntılar...

bu araştırmayı yapanlar İE kullanmayı öğrenemedikleri için bu iddayı ortaya atmışlar zaten böyle bir araştırma yapmayı gerekli gören kişiler zeka seviyelerinin yerlerde olduğunu gösteriyor

Microsoft'un yaptığı işletim sistemine çok başarılı diyen bir arkadaş var yukarıda. Windows kullanıcısıyım, bununla beraber Visual Studio kullanarak gerek 2008 gerek 2010 bazı programlar yazmışlığım vardır. Yazılımcı diyemezsiniz; okulunu okumadım. c# üzerinde WPF application dalında yüksek bilgim vardır. Hernekadar microsoft böyle güzel birşeye olanak tanısada buradaki yazıları yazan kişilerin çoğu "end user" dediğimiz kişilerdir. Bu şu demek oluyor End User kişi önüne ne konursa onu kullanan insan kitlesi diyebiliriz. Linux/Unix , Mac işletim sistemleri daha çok unix kernel üzerine kurulu sistemler olduğu her daim windows işletim sisteminden çok daha ilerideler.

Internet Explorer, Windows ' un Explorer.exe sinin bağrından kopup bir web renderer platformu üzerinde yapılmış bir tarayıcıdır. CSS renderlamasından HTML renderlamasına kadar diğer bütün tarayıcıların altında kalmış bir tarayıcıdır. Microsoft'un buna karşı bir savunma geliştiremeyeceğininde altını çizmek isterim. Ne yazıkki diğer tüm tarayıcıların çalışma , render yapma , ram açısından performans(belki firefox dışında) işlevleri IE ninkinden katbinkat daha fazla.

Ayrıca altını çizerek yazıyorumki, IE tamamiyle END USER lar için yaratılmış bir program olduğu için onu savunmaya devam eden insanlar elbet çok olucaktır, ve tekrar bir ayrıca ekliyerek Explorer.exe üzerinden çalışan bir tarayıcı apayrı program olan diğer tarayıcılar karşısında ne yazıkki daha GÜVENSİZ bir projedir.

Firefox kullanıcısıyım, netscape den bu yana kullanıyorum ve şu an için render ve developing kısmı ve firefox un ayrıca açık kaynaklı oluşu ne yazıkki benim gözümde diğer tarayıcılardan kendisini üstün kılıyor.

IE dışındaki diğer browserlar ile yarıştırmayacağım çünkü herkesin kullanma amacı tamamiyle farklıdır. Opera testler sonuçlu çıkmış en hızlı browserdır.

IQ Kavramı ise , IE kullanıcıları için düşük denilmesinin sebebide kullanan bir türlü başka tarayıcıya alışamadığı için diğerkiler daha güvenli ve hızlıyken inatla ie ye devam ettikleri için olabilir diye düşünüyorum.

Microsoft'un yaptığı işletim sistemine çok başarılı diyen bir arkadaş var yukarıda. Windows kullanıcısıyım, bununla beraber Visual Studio kullanarak gerek 2008 gerek 2010 bazı programlar yazmışlığım vardır. Yazılımcı diyemezsiniz; okulunu okumadım. c# üzerinde WPF application dalında yüksek bilgim vardır. Hernekadar microsoft böyle güzel birşeye olanak tanısada buradaki yazıları yazan kişilerin çoğu "end user" dediğimiz kişilerdir. Bu şu demek oluyor End User kişi önüne ne konursa onu kullanan insan kitlesi diyebiliriz. Linux/Unix , Mac işletim sistemleri daha çok unix kernel üzerine kurulu sistemler olduğu her daim windows işletim sisteminden çok daha ilerideler.

Internet Explorer, Windows ' un Explorer.exe sinin bağrından kopup bir web renderer platformu üzerinde yapılmış bir tarayıcıdır. CSS renderlamasından HTML renderlamasına kadar diğer bütün tarayıcıların altında kalmış bir tarayıcıdır. Microsoft'un buna karşı bir savunma geliştiremeyeceğininde altını çizmek isterim. Ne yazıkki diğer tüm tarayıcıların çalışma , render yapma , ram açısından performans(belki firefox dışında) işlevleri IE ninkinden katbinkat daha fazla.

Ayrıca altını çizerek yazıyorumki, IE tamamiyle END USER lar için yaratılmış bir program olduğu için onu savunmaya devam eden insanlar elbet çok olucaktır, ve tekrar bir ayrıca ekliyerek Explorer.exe üzerinden çalışan bir tarayıcı apayrı program olan diğer tarayıcılar karşısında ne yazıkki daha GÜVENSİZ bir projedir.

Firefox kullanıcısıyım, netscape den bu yana kullanıyorum ve şu an için render ve developing kısmı ve firefox un ayrıca açık kaynaklı oluşu ne yazıkki benim gözümde diğer tarayıcılardan kendisini üstün kılıyor.

IE dışındaki diğer browserlar ile yarıştırmayacağım çünkü herkesin kullanma amacı tamamiyle farklıdır. Opera testler sonuçlu çıkmış en hızlı browserdır.

IQ Kavramı ise , IE kullanıcıları için düşük denilmesinin sebebide kullanan bir türlü başka tarayıcıya alışamadığı için diğerkiler daha güvenli ve hızlıyken inatla ie ye devam ettikleri için olabilir diye düşünüyorum.

------------------------------------------------------

bu kadar yazın boşuna, ie9 render hızı en yüksek birinci veya ikinci tarayıcı günümüzde.

Linux/Unix kerneli belirli konularda windows kerneline göre üstündür.
Windows Vista, KDE 4'ten daha gelişmiş olmasına rağmen KDE'den hızlı ve daha az sorunludur, bu sadece bir örnek :)

Android ile WP7'yi kıyaslarsan da görürsün, WP7: windows embedded çekirdeğinden geliştirilmiştir ve hız konusunda android'e pazardaki bütün nalları toplatabilir :)

İe kullananların çoğu bilgisayarlarını default ayarlarda kullanan, hiçbir kişiselleştirmeye ve özelleştirmeye gerek duymayan, yeniliğe ve değişime kapalı kişilerdir.

aptallık bu sekildemi belli oluyormuş.

sadece aptallar ie kullanır veya ie kullananlar aptaldır denmiyor burada yanlış anlamışsınız.
genelde ie kullananlar windows ile geldiği için kullanır yeniliğe açık değildir. yeniliğe açık olmayan değişemeyen kişilerin de iq seviyelerinin çok yüksek olmaması da doğal karşılanabilir sanırım.

Ben I.E. yi 2 sene önce terkedib Firefox' a geçtim, sorun yok yani :))

bu sivriler ie9 gibi muazzam hızlı bir tarayıcının piyasayı allak bullak ettiğinin ve herkesi şaşırttığının farkına varacaklar ki hani tabiri caizse kedi ulaşamadığı ciğer hesabı hasetlerinden ve işkembeden bayağı bi sallamışlar :) aferim bu kafayla devam :)

Hepsini kullanıyosak nolcak. süper zekamıyız D

edipciftci yazmış:
ben köküne kadar IE 9 VE SONRASINI KULLANACAĞIM...!!! ZATEN IE 6 -7 - 8 KULLANIYORDUM...!!! ben bu tarayıcıyı kullandığım için zekama düşük diyecek ucubeyi kaale almıyorum...!!! ama burada, saygın bir yerde, böyle yerden bitme haberlerin yayınlanması, sinir bozucu...!!!

koskoca profesyonel bir mühendis ordusunun alın teri dökerek ürettiği ve hizmete sunduğu muhteşem yazılımın, çapulcular ordusunun yaptığı diğer tarayıcı zannettiğniz uyduruk kod yığınlarıyla karşılaştırmasını hiç yapmıyorum bile...!!!

eğer yiyorsa IE dışında diğer tarayıcıları şu işlemler için kullanında görelim : bankacılık, borsa, alış-veriş, para transferleri ve paypal gibi vs...

tabii büyük şirketlerin CEO' ları ve departman şefleri de aptal değil mi...??? çünki şirket uygulamalarında da IE kullanılıyor ve tarihin en güvenli tarayıcısı olarak test edilmiş...!!!

evet zekam o kadar düşük ki...!!!
Büyük bir aracın Elektronik tamir - öğrenim ve uygulama sistemini baştan inşa ettim... 4 dile çevrildi ve 35 ülkeye dağıtıldı...!!!

aynı anda Catia - Autocad - 3D studio max - Corel Draw - Flash 8, CS - Adobe After Effect - Trados ve diğer yardımcı grafik tasarım yazılımlarını profesyonel olarak kullanıyordum şirketteyken... ayrıca yeni projeler üretiyordum...!!!

evet zekam o kadar düşük ki, yüzlerce insana grafik tasarım dersi verdim, karmaşık plastik enjeksiyon kalıpları tasarladım... dış cephe giydirmeleri ve dekorasyon üniteleri tasarladım... Türkiye' nin en büyük otobüs üreticisinin araç elektroniği eğitim sistemini yeni baştan tasarladım...

şu anda ise 3D yazılımlarla çalışabileceğim yeni bir sistem oluşturuyorum bir iş yerinde ve kullandığım makina ise = XEROX igen 3 ve diğer dijital makinalar... isteyen bi googıl amcadan görsellerden ne olduğuna bir bakar...!!!

diğer yorumlara bakıyorum da... sanırım bu yorumların sahipleri 16 yaşından yüksek değil...!!! ama bu araştırmayı yapıp bu sonuca varan AptiQuant çalışanları insan bile değil... diyorum ya

sıkıntılar...
--------------------------------------

edipciftci ye hak verdiğim için kendimden nefret ediyorum ama adam sonuna kadar doğruları söylemiş bana ie dışında web browser kullanan banka resmi kurum vs büyük çaplı bi kuruluş 1 tane örnek gösterebilirmisiniz ie kadar esnek intranet ile tam uyumlu her türlü ayarı yapabiliceğiniz administrator kullanıcıya kısıtlama yapabiliceğiniz başka bi web browser gösterebilirmisiniz....

internet explorer sonuçta kardeşiim bana göre diğerleriyle karşılarştırılamaz bile bu benim düşüncem diğer dandik tarayıcılarda güvenlik açığı sorunu var ama ie de bu sorun çok düşük

bu araştırmayı yapıp bu sonuca inan ve yorum ile destekleyen herkesin zeka seviyesinden şüpheliyim..

hahahaha:)))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play