Bu teknolojiler 2011'de bizimle olmayacak

Biz 2011'e girdik ama onlar ne yazık ki 2010'da kaldılar... İşte yeni yılda bizimle olmayacak şeyler

  • Zeynel A. Öztürk

2010, yeni teknolojilerin hızla hayatımıza girdiği bir sene oldu. Apple'ın iPad'i kişisel bilgisayarı yeniden tanımlarken Microsoft, denetimsiz oyun cihazı Kinect'i tanıttı. Ancak 2010 başarısızlıklar ve bitişlerin de kendi payını aldığı bir sene oldu.

İşte geride bıraktığımız sene yaşanan ilginç teknolojik başarısızlıklardan sizler için seçtiklerimiz.

Hoşçakal Google Wave

Google Wave'in bir işe yaramadığını söylemek mümkündü. E-posta'nın yerini alacağı iddia edilen Wave için harcanan emeğin çok olduğu kesin ancak uygulamanın amacı tam olarak belli değildi. Görünüşü tanıdıktı ancak bizi içerisine alacak ve merak uyandıracak kadar heyecan verici değildi.

Microsoft Kin, Nokia ve Google Buzz

Buzz da Nokia ile aynı kaderi paylaştı

Microsoft KIN!

Microsoft, akıllı telefon piyasasında kendine yer edinmeye kararlıydı. Ancak ne yazık ki neredeyse komik denilebilecek bir ürünle ortaya çıktı. Aslında eleştiriler telefona değil, sıkıcı işletim sistemine ve uygulama desteğinin olmayışınaydı. Telefonun fiyatı da oldukça pahalıydı.

Nokia artık sosyal değil!

Nokia, 2010'un başlarında Twitter ve Facebook'u bir araya getiren ve ikisinde de aynı anda paylaşım yapmaya izin veren uygulamasını tanıttı. Ancak kullanıcılar ayrı uygulamaları kullanmayı tercih etmişlerdi.

Google Buzz, Nokia'yla tanış!

Nokia, görüşünü birkaç sosyal ağ ile kısıtlarken Buzz, Twitter, FriendFeed ve Picasa arasında bir köprü oluşturarak tümünü Gmail ile entegre etmeye çalıştı. Buzz, ortalama bir ara yüz sunuyordu. Ancak gizlilikle ilgili bazı sorunlar Federal Ticaret Komisyonunun dikkatini çekmişti.

Cuil, MySpace ve en yaşlı Twitter kullanıcısı

Arama sonuçları yavaş ve isabetsizdi

Cuil

İki eski Google çalışanı tarafından 2008'de oluşturulan yeni arama motoru 2010 yılının eylül ayında ömrünü tamamladı. Peki bu arama motoru neden başarılı olamadı? Bu belki adıyla belki de sonuçların bazen yavaş gelmesi ve isabetsiz olmasıyla ilgiliydi.

MySpace

Rupert Murdoch'un MySpace'i 500 milyon dolara satın almasının ardından, sitenin sosyal ağ olma özelliğinden çok kâr etme isteği öne çıktı. Reklamlarla ve Flash sayfalarla karışık bir hale gelen site Facebook'un da ortaya çıkışıyla sosyal ağ arayan kullanıcılar yönlerini Facebook'a doğru çevirdiler.

Dünyanın en yaşlı Twitter kullanıcısı: Ivy Bean!

Bilinen en yaşlı Twitter kullanıcısı 104 yaşındaki (!) Ivy Bean, geçtiğimiz Temmuz vefat etti. Bean, Facebook'ta da oldukça iyi zaman geçiriyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Dünyanın en yaşlı Twitter kullanıcısı: Ivy Bean! sesli guldum

sahi bu twitter ne kadar zamandır var ki!!

Dünyanın en yaşlı Twitter kullanıcısı: Ivy Bean! sesli guldum
:):):):):):):):)
adı da çok komik.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play