Bu telefonun başka bir benzeri yok!

Pek akıllı olduğu söylenemez ama bu telefon, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor!

  • Ömercan Çelikler
Bu telefonun başka bir benzeri yok!

Dokunmatik ekranlar günümüzün çoğu telefonunda standart olarak karşımıza çıkıyor ancak görme engelliler için bu cihazları kullanmak hiç de kolay değil. Ama birileri, bu sorunu çözmek ve görme engellilerin de telefon ullanabilmesini sağlamak için çoktan kolları sıvadı bile.

OwnFone'u ilk olarak 2012 senesinde, çocuklar ve yaşlılar için basit kullanımlı kişileştirilebilir telefon ürettiği zaman duymuştuk. Firma şimdi de, Braille alfabesi, yani görme engelliler için hazırlanan özel, kabartmalı alfebeyi kullanan ilk telefonu üretti. Cihazda 4 adet atanabilir tuş bulunuyor. Bu tuşların üstünde Braille alfabesi ile yazılmış kontakt isimleri yer alıyor. Kullanıcılar bu 4 tuşa istedikleri kişileri tanımlayabiliyor. Bu sayede kolayca arama işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu cihazın telefon görüşmesi dışında bir özelliği yok. Arama geldiği zaman sağ ve sol üst tarafta ki "Yanıtla" ve ya "Meşgül" tuşlarından cevap verilebiliyor.

Telefon pek akıllı olmasa da görme engelli kişiler için hayati önem taşıyor. Telefonun İngiltere satış fiyatı 60 £. (Yaklaşık 210 TL)

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

tebrikler birileride düşünmüş engelli insanları. ama fiyatı yüksek. max 150tl olabilirmiş.

Cok ama cok iyi dusunmusler bu telefonu. Helal olsun size beyler... Helal olsun... Gorme engelli kardeslerimizde acil bir durumda istedigi teri arayabilecek, umarim en kisa zamanda turkiyeye gelir vr satisa sunulur...m

çok düşünceli insanların bir ürünü neden böyle telefonlar ülkemizde düşünülüp, üretilmiyor.

Sen de yorum yaz