2020'lerde pek çok yeni teleskop gelecek

2020'lerin başlarında pek çok yeni teleskobun inşası tamamlanmış olacak! Bu teleksoplar ne işe mi yarayacak?

  • Levent Öztürk

3 – European Extremeley Large Telescope, Şili

3 – European Extremeley Large Telescope, Şili

Şimdiye kadar dış gezegenlerin fotoğraflarının çekilebileceği düşünülmüyordu. Şu ana kadar bulunan bütün dış gezegenler, yıldızların parlaklıklarındaki küçük değişiklikler ile belirleniyorlardı.

Ancak E-ELT ile beraber bu durum değişebilir. Bu teleskop, Samanyolu'ndaki yıldızların çevresindeki gezegenlerin fotoğraflarını çekebilecek kadar fazla ışık toplamayı ve çözünürlüğü uygun ölçüde arttırmayı planlıyor. Bu fotoğraflar, Hubble'ın başarabildiğinden 16 kat daha detaylı olacaklar.

Münih, Almanya yakınlarında yer alan merkezine göre Dünya'nın neredeyse gerçek anlamda öteki tarafında olsa da, Avrupa Güney Gözlemevi (European Southern Observatory – ESO) Şile'deki konumundan memnun gözüküyor. Avrupalı astronomların zaten Atacama çölünde ALMA ve VLT teleskopları bulunuyor ve 2024 yılında bu yeni teleskop – 1.2 milyar dolarlık E-ELT – Cerra Armazones'un üzerinde 3046 metre yüksekliğindeki konumuna yerleşecek.

Bu teleskopun, 39 metrelik ana aynası ile Dünya'nın en büyük optik ve kızılötesi teleskopu olması bekleniyor.

E-ELT, dış gezegenleri incelemenin yanı sıra ilk galaksileri de inceleyecek ve genişleyen evrenimizin tam hızlanma oranını direkt olarak hesaplamaya çalışacak.

4 – Giant Magellan Telescope (GMT), Şili

2023 yılında tamamlandığı zaman 700 milyon dolarlık bu teleskop, Dünya'nın en büyük yer tabanlı optik teleskopu olacak ve 24.5 metrelik bir aynayı barındıracak.

TESS'in dış gezegenler için topladığı veriler ile GMT, muhtemelen, bu gezegenlerin kimyalarını çözmeye çalışacak.

GMT Atacama Çölü'ndeki Las Campanas Gözlemevinde ve 2550 metre yükseklikte kurulsa da, sıcaklığın yarattığı bozulmaları düzeltmek için gerekli teknolojiye de sahip olacak.

GMT'nin görüntüleri, Hubble Uzay Teleskopu'na göre 10 kat daha detaylı olacak.

Sadece yüz yıl önce astronomlar, Samanyolu'nun evrenin tamamı olduğunu düşünüyorlardı. Bu devasa teleskoplar ile uzak gezegenleri, kara delikleri ve belki de şu anda hayal edemediğimiz daha pek çok cismi görüntülememiz mümkün olabilir ve Dünya'nın çevresini çok daha farklı göreceğimiz kesin...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz