Bu ülkede Google'ın adı bile geçmiyor

Dünya'nın hemen her yerinde arama pazarı Google'dan soruluyor; ama bu ülkede Google'ın adı bile yok.

Bu ülkede Google'ın adı bile geçmiyor
Baidu, Çin arama motoru piyasasının hakimi!

Google Çin arama motoru piyasasında yılın ikinci çeyreğinde düşüş yaşadı. Yıllardır Çinli kullanıcıların gönlünü kazanmak için ücretsiz müzikten tutun da hükümet ile yakın iş birliğine her şeyi göze almış durumda. Fakat kullanıcıların gönlü yerel arama motoru olan Baidu'da!

Çevrimiçi nüfusun %75.7'si bu senenin ilk çeyreğine göre %1.6'lık artışla Baidu üzerinden arama işlemlerini gerçekleştiriyor. Google cephesinde ise durum biraz karmaşık. Kullanıcıları cezp etmeye çalışan Google ne yazık ki %1.1'lik düşüş kaydederek %19.8'lere kadar geriledi.

Microsoft'un karar verme motoru Bing de Haziran ayında Çinli kullanıcıların dikkatlerini üzerine çekmiş gibi görünse de eğer iyi bir pazar payına sahip olmak istiyorsa daha fazla gelişmesi gerekiyor. Yılın 2. çeyreğinde Bing, Baidu'nun hakimiyetine boyun eğenlerden oldu ve %0.3'lük bir düşüş kaydetti. Fakat belirtmemizde fayda var; Microsoft'un Yahoo ile arama motoru alanında anlaşma sağlaması henüz Yahoo China'yı etkilemedi. Çünkü Alibaba Group tarafından yönetilen Yahoo China henüz Bing arama motorunu web sitelerine entegre etmedi.

Hergün yeni bir yeniliğin gerçekleştiği arama motoru piyasasında rekabetin kimi sınırları zorlaması kullanıcıları en mükemmel ürünü kullanmaya itiyor ve şüphesiz ki bu da iyi bir şey.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Google; Çin'de Baidu ile yarış yapamaz. Bende denedim Baidu'yu. Başka dil versiyonlarında video ve resim konusunda bir hayli akıllı gerçekten. Bu rakamlar şaşırtıcı değil bence bu yüzden.

Çin kendi başına dünya olabilir 300milyon çevirimiçi kullanıcı ile hem kominist rejim hört zört yapıyor tabi iyi alternatifide varsa googleın geride kalması normal.

çinde sadece bing değil adamların herşeyi kendi yapımları. diğer yapımlara fazla itibar etmiyorlar..

Google'ya çok benziyor. Hatta google tabanlı gibi birşey. Özgün değil.

işte adamların kafa çalışıyor türkiyede işbirliği yapsa bir türk arama motoru ile... süper olur.

Adamlar yerli malına sahip çıkıyorlar,bizdede böyle şeylere destek verilip bir şeyler yapılsa dışa bağımlı halimizden kurtuluruz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir