Bu USB'nin kapasitesi sonsuz... gibi...

Bu USB belleğin veri depolama için alan sınırlaması yok; dolmak gibi bir derdi de yok (neredeyse...)

  • Ümit Öncel
Bu USB'nin kapasitesi sonsuz... gibi...
UIM ayrıca oyuncular için veri depolama ve aktarma konusunda kullanışlı olabilir.

Infinitec adlı Dubai'li yeni bir şirket CES fuarında sıra dışı bir USB cihazı tanıtmıştı. Cihaz hakkında daha detaylı bilgiler nihayet elimize ulaştı. "Infinite USB Memory Device" veya kısaca UIM olarak adlandırılan bu cihaz firma tarafından yeni nesil bir USB bellek olarak tanıtılıyor. UIM'in tanıtımında en çarpıcı nokta bu belleğin sınırsız veri depolama kapasitesine sahip olduğu. Tabi ki olay tam olarak öyle değil ama çok yakın...

UIM aslında bir veri depolama cihazı değil. İçerisinde minicik bir işlemci ve 802.11n WiFi modülü bulunan bu cihaz veri depolama alanı olarak kendi bilgisayarınızı kullanıyor. Dolayısıyla sizin bilgisayarınızda boş alan olduğu sürece USB'nizin dolması diye bir şey mümkün değil.

Sadece bilgisayarlarla sınırlı değil!

Disketleri hatırlayan var mı???

Sadece diğer bilgisayarlardan değil, Xbox 360, PS3 gibi oyun konsolları ve hatta USB çıkış olan televizyonlarda bile kullanılabilen UIM, kablosuz olarak depolanacak olan verileri kendi bilgisayarınıza aktarıyor. Üstelik kaybolma ve çalınma durumunda üzerinde fiziksel bir veri olmadığı için bilgilerin hiç birini de kaybetmiyorsunuz. Kullanabilmek için kendi bilgisayarınızın belli bir mesafede olması gerektiğinden dolayı son kullanıcılar için ne kadar pratik olabilir bilmiyoruz ama özellikle geniş bilgisayar ağlarına bağlı kurumsal müşterilerin oldukça işine yarayabilir.

Ne yazık ki henüz cihazın tam olarak ne zaman piyasada olacağı ve fiyatı hakkında bilgi bulunmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

hayal kırıklığı olur kaybolur gider...

o zaman flash bellek olmaz ki o. ben alıp başka yere götürünce nolcak. heryere kasaylamı gitcem. çok saçma olmuş ve hiç tutmaz. araplar anca bu kadarının düşünür.

Teori Cok Basit Usb Kablosuz Modem Gibi İşliyor Tabiki Saçma Arap İşi Türk İşi Degil Sonuçta Türkün Aklı Ya ..Gelir Yada Koşarken :S

Tamam, işte bu hep aradığım şey! Batı kafası USB cihazı büyütmeyi düşünür, Doğu kafası ise araya birşeyler sokup başka bir yerlerden kelepir yarar sağlamayı! Şimdi bu aptallığada " vay ne zeka" diyenler çıkar!

çok yavaş olur.saniyede en az 25-30mb aktarım yapması lazım :(

Bir PC'den diğerine veri aktarımı için kullanımda çok faydalı olur..

Dahili wifisi olmayipda Nas'a baglanmak istenen USB'si olan aygitlarda ise yarayabilir bunun disinda ise yaramaz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play