Bu web kamerasının görevi sohbet değil...

Web kamerasının sadece görüntülü sohbet için kullanıldığını mı düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz...

Bu web kamerasının görevi sohbet değil...
Duyguları gizlemek geçmişte kaldı.

İnternetin görüntülü sohbet özelliği farklı alanlarda kullanıcıların hizmetinde. Üstelik bunun için sadece internet bağlantısına sahip bir bilgisayar ve sıradan bir webcam yeterli. Ama daha fazlasını isteyenler için Affective Interfaces piyasaya yeni bir webcam çıkartmaya hazırlanıyor. Bu webcam herhangi bir benzerinden çok farklı, çünkü özel yazılımı sayesinde insanların gülümsemelerini, surat asmalarını ve üzüntülerini ayırt edebiliyor.

Bunun ne işe yarayacağını düşünebilirsiniz. Tabii ki Affective Interfaces bu webcam'i geliştirirken aslında son kullanıcıları düşünerek hazırlamamış. Bu ürünün asıl müşterileri araştırma şirketleri ve reklam ajansları olacak. Bu webcam sayesinde artık bir araştırmadaki katılımcıların izledikleri sunuma olan tepkilerini gerçek zamanlı olarak ölçmek mümkün olacak.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

tamam da bu işi web cam mi yoksa yazılım mı yapıyor?

sony ninde fotoğraf makinesi vardı gülümseyince foto çeken.

yazılım tabi...

Yazılım yapıyor heralde.Yazıda geliştirilen özel bir yazılımdan bahsediyor zaten.Web kameranın tek bir görevi var o da görüntü yakalamak.Bu görüntüyü işlemek ise yazılımın görevi.

Yazılımı web cam'in içine de gömmüş olabilirler.
kamera görüntüyü alıp işliyor ve yüzdeki ifadeden nasıl bir hissiyata sahip olduğunu görüntü üzerinden bildiriyor olabilir mesela.

Yoksa herhangi sıradan bir webcam'in yakaladığı görüntü de geliştirilen özel yazılım ile bilgisayarda işlenip yüz ifadesinin analizi yapılabilir.

Kısaca, bu kamerayı özel yapan, kullandığı yazılım.
Ben öyle anladım.

Yazilim yapiyormus

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir